14 Lipca 2024

Aktualności


Dr hab. Tomasz Safjański, prof. WSB jest absolwentem administracji i prawa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. To specjalista w zakresie taktyki kryminalistycznej oraz zwalczania przestępczości transgranicznej, a w swoim bogatym CV ma między innymi pracę w Policji, w której pełnił szereg ważnych funkcji.

Dlaczego wybrał pan studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim?

To było 25 lat temu, więc trudno wrócić do tych wspomnień i emocji, ale to był moment szczególny, bo powstawał właśnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. W czerwcu dokumenty składałem jeszcze do Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a 1 października rozpocząłem już studia na Uniwersytecie. To było coś nowego, podnosiło status. Myślę, że to też mnie przyciągało.

Jak pan wspomina pierwsze dni na uczelni?

Było sporo śmiechów i żartów, ale też i powagi. To były czasy, w których pozycja profesora w relacjach ze studentami była inna. Trzeba było zabiegać o uwagę profesora.

Czy był czas na inne przyjemności? Czy tylko naukę?

Nauki było sporo, ale był też czas na życie towarzyskie. Mile wspominam chociażby Kortowiadę.

A czy jakieś przedmioty były wyjątkowo trudne?

Zdecydowanie procedura cywilna. To pierwsze, co przychodzi mi na myśl. Wszyscy podchodziliśmy do egzaminu z dużym stresem.

Skończył pan administrację, a później zdecydował się jeszcze na studia prawnicze…

Pierwszy dyplom uzyskałem na Wydziale Zarządzania i Administracji na kierunku administracja. Drugi – na kierunku prawo – już na nowo powstałym Wydziale Prawa i Administracji UWM. To doskonale pokazuje, jak uczelnia się zmieniała i dostosowywała swoją strukturę do zapotrzebowania na rynku pracy. Kierunków prawniczych w tym czasie nie było wiele.

Z czym jeszcze kojarzy się panu UWM?

Z pewnością z osobą profesora Stanisława Pikulskiego. Pod jego okiem pisałem dwie prace magisterskie. To był wyjątkowy człowiek, osoba znacząca, jeśli chodzi o rozwój polskiej kryminalistyki. Takie osoby też potrafiły przyciągnąć studentów na studia. Zacząłem nawet pisać doktorat u prof. Pikulskiego, później go zawiesiłem i napisałem dopiero po jakimś czasie, ale już gdzie indziej.

A jak po studiach potoczyła się pana kariera? Bo dorobek jest imponujący.

Moja kariera policyjna była bardzo szybka i można powiedzieć, że spektakularna. Już w młodym wieku pełniłem wysokie stanowiska, np. w wieku 34 lat byłem dyrektorem w Komendzie Głównej Policji. Byłem także szefem krajowego biura Interpolu i szefem krajowej jednostki Europolu. Odpowiadałem również za przygotowanie polskiej Policji do Euro 2012 jako wiceszef logistyki policyjnej. Sprzęt zakupiony wówczas dla policji służy do tej chwili. Myślę, że moja kariera policyjna była też spowodowana tym, że legitymowałem się dyplomami dobrej uczelni.

Czym obecnie się pan zajmuje?

Obecnie pracuję na uczelni, jestem zastępcą dyrektora Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Prowadzę badania w tym zakresie. Jestem też komentatorem kwestii bezpieczeństwa w mass mediach. Od 8 lat współpracuję m.in. z programem śledczym Superwizjer TVN. Jestem również ekspertem panelu prawników „Rzeczypospolitej”.

Rozmawiała Sylwia Zadworna

 

Tomasz Safjański

 

Tomasz Safjański o studiach na UWM:

Wybrałem UWM bo… kojarzył mi się z czymś nowym, wchodzeniem w nową przestrzeń i nową jakość.

Najbardziej lubiłem… Kortowiadę.

Najmilej wspominam… wszystkie spotkania towarzyskie po zajęciach, imprezy studenckie.

Najbardziej we znaki dały mi się… procedury cywilne.

Gdybym mógł wrócić do Kortowa to… szukałbym w telefonie kontaktów do znajomych, żeby się razem spotkać.

Studia dały mi… poczucie tego, że zrobiłem coś ważnego i mogę coś zaproponować w swojej pracy zawodowej. Były potwierdzeniem mojego potencjału.

 

 

 

 

 

Dr hab. Tomasz Safjański, prof. WSP jest zastępcą dyrektora Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Specjalizuje się m.in. w taktyce kryminalistycznej oraz zwalczaniu przestępczości transgranicznej. Jest biegłym sądowym z zakresu ochrony informacji.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie ukończył w 2000 roku studia magisterskie z zakresu administracji, a w roku 2003 uzupełniające studia magisterskie z zakresu prawa. Dziewięć lat później został doktorem nauk prawnych (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego). W 2023 roku na Akademii WSB uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Jest autorem ponad 170 publikacji naukowych z zakresu nauk o bezpieczeństwie i nauk prawnych. W latach 1994-2013 pełnił służbę w policji (m. in.: Komenda Stołeczna Policji, Centralne Biuro Śledcze KGP, zastępca dyrektora Biura Wywiadu Kryminalnego KGP, dyrektor krajowego biura Interpolu, szef krajowej jednostki Europolu).

Jest prezesem Stowarzyszenia Taktyków Kryminalistyki z siedzibą w Warszawie, członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, ekspertem zewnętrznym Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w Luksemburgu oraz komentatorem wydarzeń związanych z działaniem służb mundurowych i egzekwowaniem prawa.

Rodzaj artykułu