24 Września 2024

Aktualności


Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim trwa XXVII Zjazd katedr, zakładów, badaczy indywidualnych i zespołów badawczych prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego. To wyjątkowe wydarzenie w Kortowie organizowane jest pierwszy raz.

Co dwa lata środowisko prawników administratywistów spotyka się, aby podsumować swoje badania i porozmawiać o zagadnieniach, które przykuwają uwagę wszystkich, którzy na co dzień zajmują się prawem administracyjnym. W tym roku zaszczyt organizacji zjazdu (22-25 września) przypadł Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauk o Bezpieczeństwie UWM. Do Kortowa przyjechało 220 naukowców z ponad 40 wiodących ośrodków akademickich w Polsce.

– Pierwszy raz gościmy w Olsztynie tylu ekspertów. Będziemy podejmowali problematykę nawiązującą do filozofii prawa administracyjnego, stąd też patronem zjazdu jest Immanuel Kant, wybitny filozof i autor powszechnie znanych słów, które pozostają niezwykle istotne dla każdego prawnika-administratywisty: „Dwie rzeczy napełniają umysł coraz to nowym i wzmagającym się podziwem i czcią, im częściej i trwalej nad nimi się zastanawiamy: niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie". Do tych okoliczności nawiązuje koncepcja tegorocznego zjazdu. Dodatkowo 2024 r. jest rokiem jubileuszowym w związku z przypadającą 300 rocznicą urodzin Immanuela Kanta – podkreśla dr hab. Jarosław Dobkowski, prof. UWM. Były dziekan Wydziału Prawa i Administracji UWM, przewodniczący komitetu organizacyjnego zjazdu dodaje, że filozofia prawa administracyjnego to nie tylko  teoretyzowanie, ale także próba aplikacji pewnych idei i wartości w procesy realizacji norm prawa i postępowania administracyjnego.

XXVII Zjazd katedr, zakładów, badaczy indywidualnych i zespołów badawczych prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego

 

Prof. Jarosław Dobkowski zwrócił uwagę także na to, że nauka polska jest jedną z nielicznych wśród państw europejskich, która nie posiada w swoim dorobku szerszego opracowania poświęconego problematyce filozofii prawa administracyjnego.

 Mam świadomość, że ostatnie wydarzenia (powódź na południu Polski – przyp. red.) kierują naszą uwagę raczej na sprawy doraźne, niż filozoficzne rozważania, ale i tu można dostrzec pewne zmiany w podejściu do problemu funkcjonowania państwa i administracji publicznej, co samoistnie przekłada się także na regulację prawa i postępowania administracyjnego. Podczas powodzi w 1997 r. premier polskiego rządu powiedział m.in. „Trzeba być przezornym, ubezpieczać się”. Obecnie szef rządu zadeklarował: „Nikt z poszkodowanych w powodzi nie pozostanie pozostawiony samemu sobie”. Już to pokazuje znamienną ewolucję. Widać to także po tytułach referatów, które zostaną wygłoszone na zjeździe.

Organizatorzy zaplanowali cztery sesje plenarne, dwanaście problemowych i jedną posterową. W programie są też liczne dyskusje, w trakcie których będzie można wymienić się myślami i doświadczeniami. Wygłoszonych zostanie ok. 100 wystąpień.

 Program jest bardzo bogaty. Szykuję się na głos w dyskusji – mówi dr Andrzej Pakuła, emerytowany adiunkt z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, wieloletni uczestnik zjazdów. – Spotkania administratywistów są bardzo ważne. Pierwszy powód jest oczywiście merytoryczny – wymiana poglądów, doświadczeń i dokonań. Ale jest też drugi powód: nie mniej ważny, a mianowicie integracja środowiska. Te więzi i kontakty, które się nawiązują, funkcjonują w dalszej perspektywie.

XXVII Zjazd katedr, zakładów, badaczy indywidualnych i zespołów badawczych prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego

 

Dr Bartłomiej Chludziński, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zaznacza, że liczba sesji problemowych jest niezwykle inspirująca.

 Przygotowałem wystąpienie, w którym podzielę się swoimi refleksjami na temat nowych sposobów zdobywania zaufania przez organy władzy publicznej – mówi dr Chludziński i dodaje, że za każdym razem, gdy jest w Kortowie, podziwia miasteczko akademickie. Nie może się też doczekać, aby zobaczyć nowy budynek Wydziału Prawa i Administracji UWM.

Katarzyna Matczak, wiceprezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie podkreśla, że Zjazd katedr, zakładów, badaczy indywidualnych i zespołów badawczych prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego jest niezwykle ważny także dla miasta i regionu. Z kolei prof. Irena Lipowicz, kierowniczka Katedry Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaznacza, że nie ma ważniejszej rzeczy dla środowiska administratywistów jak zjazd katedr.

– To jest też uznanie dla ośrodka, który ten zjazd organizuje. Jesteśmy wdzięczni prof. Jarosławowi Dobkowskiemu i katedrze za organizację tego wydarzenia. Ponad 200 osób! Chyba jeszcze tak nie było, może 30 lat temu. To jest odnowienie tradycji i potwierdzenie pozycji ośrodka olsztyńskiego – podkreśla naukowczyni, która w trakcie zjazdu wygłosi referat na temat aksjologicznych podstaw funkcjonowania administracji rządowej.

XXVII Zjazd katedr, zakładów, badaczy indywidualnych i zespołów badawczych prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego

 

Pierwszy referat wygłosił prof. Bronisław Sitek, polski prawnik, specjalista w zakresie prawa rzymskiego, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UWM w latach 2008-2013, prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w latach 2013—2015, a obecnie przewodniczący Rady Doskonałości Naukowej.

– Bardzo lubię Olsztyn i mile wspominam czas spędzony na uczelni. Bardzo się też cieszę, że Wydział Prawa i Administracji ma nową siedzibę. Organizację zjazdu na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim postrzegam jako wielki sukces wydziału, ponieważ uczelnia to nie tylko wykłady. Trzeba też funkcjonować w polskim i zagranicznym środowisku naukowym. To świadczy o jakości kadry i nauczania. To, że tylu wybitnych administratywistów przyjechało do Kortowa, bardzo dobrze świadczy o wydziale. Cieszę się i gratuluję – podsumowuje były dziekan WPiA UWM.

XXVII Zjazd katedr, zakładów, badaczy indywidualnych i zespołów badawczych prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego pod tytułem „Filozofia prawa i postępowania administracyjnego” zakończy się 25 września. Wygłoszone referaty ukażą się w recenzowanej monografii naukowej, która zostanie wydana w 2025 r. w wydawnictwie z listy ministerialnej.

Sylwia Zadworna

fot. Janusz Pająk

Rodzaj artykułu