18 Marca 2024
Aktualności
W powietrzu od jakiegoś czasu czuć było już wiosnę, ale pogoda spłatała nam psikusa i właśnie w weekend, w którym agendy artystyczne UWM zaplanowały swój występ, wróciła zimowa aura. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo z jeszcze większą radością powitano koncert, który nie tylko nazwą dowodził, że wiosna zbliża się wielkimi krokami.
Jubileusz trwa w najlepsze
W imieniu rektora prof. Jerzego Przyborowskiego gości powitał prof. Sławomir Przybyliński, prorektor UWM ds. studenckich.
– Życzę państwu pięknych artystycznych doznań – mówił prof. Przybyliński, zapowiadając: – Pokażemy dzisiaj państwu wszystko, co najlepsze na naszym Uniwersytecie pod kątem artystycznym. Magia, moc, śpiew, tanie uśmiech, radość – wszystko to przed nami w ramach 25-lecia naszej uczelni.
Prof. Benedykt Błoński przypomniał z kolei, że aula Centrum Konferencyjnego w ostatnich miesiącach regularnie gości różnych artystów, dostarczając wiele radości słuchaczom. Jako dziekan skorzystał też z okazji, żeby zaprosić wszystkich uczestników wiosennego koncertu na jubileusz 15-lecia Wydziału Sztuki. Odbędzie się on 19 kwietnia w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Olsztynie. Wezmą w nim udział zarówno wykładowcy, jak i studenci, a w gronie zaproszonych gości znaleźli się m.in. dziekani wydziałów artystycznych z całej Polski.
Wydarzenia pełne emocji
Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka zaprezentował kilka utworów, wśród których znalazły się zarówno pieśni tradycyjne (np. „U jeziorecka” czy „Leć głosie po rosie”), jak i wielki przebój muzyki rozrywkowej („When I fall in love”).
Chór, który niespełna rok temu kończył świętowanie swojego jubileuszu, obecnie uświetnia uroczystości związane ze świętowaniem ćwierćwiecza istnienia UWM.
– Ostatnie półtora roku było bogate w artystyczne wydarzenia pełne emocji. To nas bardzo cieszy, ponieważ takie przeżycia budują i integrują zespół – mówiła tuż po zejściu ze sceny prof. Katarzyna Bojaruniec. I dodała: – Jubileusz 25-lecia Uniwersytetu trwa przez cały rok akademicki. Zaczęliśmy na początku października wydarzeniami, z których powstaje pewien cykl. Chcemy w ten sposób uczcić rocznicę istnienia naszego Uniwersytetu. Dla zespołów artystycznych takie wydarzenia są mobilizacją, ponieważ trzeba się przygotować i pokazać z jak najlepszej strony. Młodzi ludzie biorą za to pełną odpowiedzialność.
Po tym, jak wybrzmią dźwięki ostatniego z koncertów organizowanych dla uczczenia 25-lecia UWM, można być pewnym, że Chór nie wytraci impetu. Lista planów jest długa i uwzględnia m.in. wyjazd zagraniczny, ale – jak zaznaczyła dyrygentka – za wcześnie jest, by zdradzać wszystkie szczegóły.
Wiązanka tańców na przywołanie wiosny
Bez obaw o przegrany zakład można również typować, że zapracowana w najbliższych miesiącach będzie także druga z agend, która zaprezentowała się podczas wiosennego koncertu. Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” na scenie w Kortowie zaprezentował m.in. suitę tańców lubelskich i wiązankę tańców cieszyńskich, a wspólnie z Chórem wykonał także świetnie znany publiczności utwór „Serduszko puka w rytmie cza-cza”.
Zespół rozwija swoje skrzydła pod opieką dr inż. Ewy Kokoszko (kierowniczki zespołu i choreografki), dr. Dominika Jastrzębskiego (kierownika kapeli), Natalii Bałdygi (instruktorki śpiewu) i Alicji Baran (instruktorki tańca).
ZPiT „Kortowo” 14 kwietnia zaprezentuje się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie.
– Tydzień później mamy kolejny koncert w Centrum Konferencyjnym. Zaprezentujemy duży repertuar naszego zespołu. Przygotowujemy się do tego od początku roku. To koncert dla naszej publiczności i naszych przyjaciół – mówiła w niedawnej rozmowie w Radiu UWM FM Ewa Kokoszko.
Kalendarz zespołu pęka w szwach, ale młodzi artyści, podobnie zresztą jak „Wawrzyczki”, zawsze znajdują czas, by włączyć się w uroczystości uniwersyteckie. Dowodem tego niech będzie fakt, że obie agendy już 4 czerwca wezmą udział w spektaklu przygotowywanym przez Uniwersytecki Teatr Muzyczny UWM.
W koncert zapowiadający wiosnę na Uniwersytecie włączyli się także przedstawiciele Teatru Kloszart. W roli prowadzących wystąpili Ewelina Jasińska i Bartosz Pękala, a ich koleżanki przygotowały dwie humorystyczne scenki, które uzupełniły program wydarzenia.
Kolejny artystyczny sposób na świętowanie 25-lecia UWM już 27 marca. W Galerii „Stara Kotłownia” odbędzie się wówczas wystawa „New Media Art Department Polish Japanese Academy of Information Technology”.
dbp