12 Kwietnia 2024

Aktualności


Dane są dobrem na miarę ery złota – mówi dr inż. Michał Kozłowski. – Mają one dla nas ogromną wartość i warto o nie dbać, a taką możliwość daje nam właśnie technologia blockchain – dodaje dr inż. Kozłowski.  I właśnie między innymi dlatego Wydział Nauk Technicznych we współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki organizuje warsztaty online z programowania w tej technologii. 

W sobotę 13 kwietnia o godz. 12:00 odbędą się warsztaty online Web 3.0 z budowania inteligentnych kontraktów na sieci Internet Computer blockchain. Ich pomysłodawcą jest dr inż. Michał Kozłowski z Katedry Mechatroniki na Wydziale Nauk Technicznych UWM. Wydarzenie organizuje we współpracy z Hubem RUSH – oficjalnym hubem technologicznym Internet Computer na Polskę i Europę Wschodnią.

Czym jest technologia blockchain?

Technologia blockchain jest sposobem zapisu danych, który charakteryzuje się bezpieczeństwem i odpornością na ataki. Każdy kolejny blok danych łączy się z poprzednim za pomocą kryptografii, stąd w nazwie słowo chain, które po angielsku oznacza łańcuch. 

Pierwszym blockchainem jest blockchain bitcoina. Wartość samego tokena, jaka jest reprezentowana w świecie rzeczywistym, to jedno, ale warto zwrócić uwagę na koncepcję, która dotyczy samego bitcoina. Powstał on po to, aby rozwiązać jakiś problem i usprawnić kwestie związane z międzynarodowym transportem wartości. Bitcoin jest pierwszą generacją, a my już wchodzimy w trzecią generację, która umożliwia nam nie tylko transport wartości, ale także budowanie w pełni zdecentralizowanej warstwy Internetu 3.0, która oferuje otwartą moc obliczeniową i na której w łatwy sposób można budować aplikacje takie jak strony, serwisy, gry, a nawet modele LLM Sztucznej Inteligencji, które gwarantują bezpieczeństwo i transparentność danych dzięki zastosowaniu technologii blockchain – tłumaczy Maciej Orłowski, założyciel ICP Hub Polska RUSH.

 

Warsztaty blockchain

 

Warsztaty wyprzedzające teraźniejszość

Moje zainteresowania obejmują szeroko rozumianą sztuczną inteligencję oraz programowanie związane z głębokim uczeniem, które polega na szkoleniu sieci neuronowych. Jakiś czas temu dowiedziałem się, że istnieje możliwość implementacji sztucznej inteligencji na blockchainie. Bardzo mnie to zaskoczyło, ponieważ wydawało mi się, że blockchain nie jest w stanie gromadzić dużej liczby danych. Później dowiedziałem się, że powstają huby, których celem jest propagowanie idei programowania na blockchainie. I tak nawiązałem współpracę z Maciejem Orłowskim, założycielem ICP Hub Polska RUSH, który razem z praktykami z tej dziedziny poprowadzi warsztaty dla naszych studentów – mówi dr inż. Michał Kozłowski. 

Obecnie funkcjonujemy w sieci 2.0. ale pojawia się już nowa koncepcja sieci 3.0, która – jak zauważa dr inż. Michał Kozłowski – stwarza szereg nowych możliwości.  

Mamy szansę na uwolnienie się od monopolu wielkich korporacji, które gromadzą dane, np. Google. Dane są dobrem na miarę ery złota, tak bym to określił. Mają one dla nas ogromną wartość i warto o nie dbać, a taką możliwość daje nam właśnie technologia blockchain – dodaje dr inż. Kozłowski.  

Warsztaty są całkowicie bezpłatne i mogą w nich wziąć udział wszyscy chętni – studenci Wydziału Nauk Technicznych, Wydziału Matematyki i Informatyki, pozostałych wydziałów naszej Uczelni, a także wszyscy inni mający ochotę poszerzyć swoją wiedzę z programowania.    

Jest to nowa technologia, która ma duży potencjał, a wiadomo, że jeśli pojawia się nowa technologia, to będą potrzebni pracownicy specjalizujący się w niej. Te warsztaty są okazją do tego, żeby zupełnie za darmo zdobyć wartościową wiedzę. Jesteśmy na uczelni wyższej i technologia powinna być dla nas wyznacznikiem – podkreśla dr inż. Michał Kozłowski. 

Cykl spotkań online jest skierowany do młodych programistów szukających swojej ścieżki rozwoju, a także osób, które są zainteresowanie tą technologią i chcą dowiedzieć się czegoś więcej. W sobotę 13 kwietnia odbędą się warsztaty z języka programowania Rust. Będziemy programować smart kontrakty, czyli inteligentne kontrakty na sieci internet compter, a wkrótce ruszą zapisy na warsztaty z programowanie w języku type script, ponieważ jest wiele języków, w których można programować w tej technologii – wyjaśnia Maciej Orłowski.  

Na najbliższe wydarzenie trzeba >>> zarejestrować się online. Pozostałych informacji dotyczących kolejnych warsztatów należy wypatrywać na stronach Wydziału Nauk Technicznych oraz Wydziału Matematyki i Informatyki. 

mw

 

 

Dr inż. Michał Kozłowski

 

 

Dr inż. Michał Kozłowski jest adiunktem w Katedrze Mechatroniki (WNT). Specjalizuje się w programowaniu urządzeń mechatronicznych i wykorzystania metod AI. Pasjonat nowych technologii. 

 

 

Maciej Orłowski

 

 

Maciej Orłowski jest założycielem ICP HUB Poland – RUSH. Buduje lokalny ekosystem ICP na terenie Polski i Europy Wschodniej. Tworzy inicjatywy nastawione na edukację społeczności oraz inkubację i akcelerację projektów opartych o technologię Internet Computer. 

 

 

 

 

Rodzaj artykułu