16 Czerwca 2023
Aktualności
Kilkadziesiąt osób odwiedziło w czwartkowe (15 czerwca) przedpołudnie Kortosferę, gdzie co prawda trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe, ale gdzie czuć też już klimat interesującego i ekscytującego świata nauki.
- Postanowiliśmy zaprosić dyrektorów i nauczycieli z Olsztyna i okolic oraz przedstawicieli mediów, aby zaprezentować im ofertę Kortosfery. Dla nas to bardzo istotne, ponieważ Kortosfera powstała przede wszystkim z myślą o sektorze edukacyjnym – mówi Mateusz Pikuliński, kierownik Centrum Popularyzacji i Innowacji UWM „Kortosfera”.
Goście zwiedzili część wystawienniczą oraz laboratoryjną, gdzie mieli możliwość obejrzenia, a nawet dotknięcia i wypróbowania niektórych eksponatów. Zainteresowanie wzbudziły m.in.: krowa, którą będzie można wydoić, kamizelki imitujące ciężar, jaki nosi osoba z nadwagą czy wahadło Foucaulta, które pokazuje, że Ziemia obraca się wokół własnej osi.
- Radość, jaka malowała się na twarzach naszych gości, jest dla nas budująca, bo zapowiada to, co już wkrótce będą mogli przeżywać wszyscy mieszkańcy Olsztyna i naszego regionu. Jesteśmy gotowi na otwarcie Kortosfery i przyjęcie dużej liczby odwiedzających, którzy będą mogli poszerzyć swoja wiedzę na zaproponowane przez nas tematy – dodaje Mateusz Pikuliński.
Na każdej z pięciu kondygnacji znajduje się wystawa na inny temat. Na parterze jest to „Podziemne królestwo”, na pierwszym piętrze – „Sieję, więc jestem”, na drugim – „Człowiek – istota jedząca” oraz „Laboratorium wysokich energii”. Trzeci poziom to wystawa „Jak wyżywić przyszłość”, a na czwartym czekają „Młodzi odkrywcy kosmosu”. Ponadto będzie można odwiedzać laboratorium biologiczne i pracownię mikroskopową. Przestrzeń wystawiennicza zajmuje powierzchnię prawie 1700 metrów kwadratowych.
Kortosfera jest integralną częścią Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dlatego w ofercie programowej skupia się na zagadnieniach związanych z działalnością naukową uczelni. Odwiedzający będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o rolnictwie, żywności czy wpływie diety na zdrowie człowieka. Oferta edukacyjna została stworzona z myślą o idei zrównoważonego rozwoju, którą realizuje UWM, a także ważnych aktualnie problemach, jak zmiany klimatyczne czy zanieczyszczenia środowiska.
Oficjalne otwarcie Kortosfery nastąpi 1 września br. Sprzedaż biletów będzie dostępna mniej więcej tydzień wcześniej na oficjalnej stronie internetowej. Obiekt będzie czynny codziennie, w tym także w weekendy. Od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 19.00, natomiast w soboty i w niedziele od 10.00 do 18.00.
Niedługo po otwarciu Kortosfery, bo już w dniach 21-22 września odbędą się XXI Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki – festiwal naukowy organizowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Centrum Popularyzacji i Innowacji UWM. Impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz nie tylko naszej uczelni, ale także Olsztyna i co roku przyciąga mnóstwo osób ciekawych świata. Tym razem po raz pierwszy w przeszło dwudziestoletniej historii tego wydarzenia będzie ono odbywało się także w Kortosferze.
- Można powiedzieć, że Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki są naukowym świętem naszego Uniwersytetu i jego wszystkich wydziałów, ale także świętem popularyzacji nauki. Już dzisiaj zachęcam wszystkich do wzięcia w nich udziału – zarówno pracowników, jak i mieszkańców i okolic. Bardzo się cieszymy, że w tym roku będziemy mogli wreszcie zaprosić wszystkich także do Kortosfery – dodał Mateusz Pikuliński.
Marta Wiśniewska
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Kortosfery oraz na Facebooku.