13 Czerwca 2023
Aktualności
Diamentowe Dyplomy to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Europejską Organizację Udarową. Wręcza je co roku na dorocznej konferencji podsumowującej najnowsze osiągnięcia nauki i praktyki w dziedzinie leczenia udarów mózgu. Tegoroczna konferencja odbyła się między 24 a 26 maja w Monachium. Klinikę Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UWM reprezentował na niej prof. Marcin Mycko, jej kierownik. Do Olsztyna wrócił z czterema certyfikatami, po jednym za każdy kwartał roku. Więcej więc zdobyć nie było można.
– Weryfikacja pracy oddziałów jest bardzo częsta i na dodatek drobiazgowa. Oceniane są m.in. postępowanie z pacjentem już od momentu przybycia do szpitala, podejmowane decyzje dotyczące dalszego postępowania medycznego, stan pacjenta w trakcie leczenia, efekt zastosowanego postępowania i działania ochronne zabezpieczającego go przed ponownym udarem – tłumaczy prof. Mycko. – Uzyskanie dyplomu jest bardzo trudne i jest powodem do dumy. Co więcej, są trzy poziomy dyplomów możliwych do uzyskania. W zależności od osiągniętych efektów i skuteczności postępowania są to dyplomy: złote, platynowe i diamentowe – o najwyższym prestiżu.
Z całej Europy tylko sześć oddziałów udarowych otrzymało komplet dyplomów za 2022 r. Oprócz szpitala UWM cieszą się nimi szpital w Suchej Beskidzkiej, dwie placówki we Włoszech, jedna na Łotwie i jedna w Szwecji. Z naszego regionu jeden dyplom za rok 2022 zdobył Szpital MSWiA w Olsztynie.
Klinika Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UWM ma już na koncie 8 takich dyplomów, wszystkie diamentowe. Pierwszy otrzymała w 2020 r.
Obecnie w rejestrze oddziałów udarowych zgłoszonych do konkursu jest około 3 tys. szpitali z całej Europy. W Polsce sieć ta zawiera ponad 100 oddziałów udarowych z ogólnej liczby ok. 180.
Chorzy z udarem mózgu są wymagającymi pacjentami. Często są to osoby leżące, mają zaburzenia mowy, niepełną świadomość, wymagają pełnej całodobowej opieki. Bardzo wielu z nich ma liczne choroby towarzyszące: cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie, choroby serca.
– Codziennie musimy dokładać starań, aby efektem naszej pracy było zmniejszenie stopnia niepełnosprawności poudarowej i jak najlepsza kondycja psychofizyczna chorych. Nasi pacjenci mają szansę na opiekę medyczną, diagnostykę i leczenie na najwyższym poziomie – podkreśla prof. Mycko.
- Dyplomy, które odebrałem w Monachium, to dyplomy dla całej kliniki. To duża grupa ludzi: lekarze, pielęgniarki, logopedzi, psycholodzy, rehabilitanci i personel podstawowy. Praca ich wszystkich składa się na ten sukces. Jesteśmy jednak częścią szpitala uniwersyteckiego, więc to, jak wypełniamy obowiązki, zależy także od innych pracowników, jak chociażby: Izby Przyjęć, Zakładu Radiologii, Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych czy Oddziału Klinicznego Rehabilitacji Neurologicznej – chwali współpracowników prof. Mycko. – Niektóre z procedur nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie współpraca z Kliniką Neurochirurgii. Tym bardziej cieszymy się z tego sukcesu, bo chociaż rok 2022 nie był dla nas łatwy, to utrzymaliśmy wysoki poziom.
Pacjenci z udarami mózgu są leczeni w Pododdziale Udarowym, który powstał 1 grudnia 2019 roku. Stanowi on część Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UWM, której kierownikiem jest prof. Marcin Mycko.
lek