26 Kwietnia 2023

Aktualności


Zastanawialiście się kiedyś, jak się studiuje w innym mieście w Polsce? Studia na UWM dają możliwość skorzystania z programu MOST i poznania innej uczelni. Do 15 maja trwa rekrutacja na semestr zimowy i cały rok akademicki 2023/2024.

Program MOST to krajowy program mobilności studentów i doktorantów, umożliwiający studiowanie przez semestr lub rok akademicki na jednym z dwudziestu polskich uniwersytetów oraz na wybranych, stowarzyszonych uczelniach. 

Rekrutacja odbywa się dwa razy w roku:

- od 15 kwietnia do 15 maja (rekrutacja na semestr zimowy i cały rok akademicki),

- od 31 października do 30 listopada (rekrutacja na semestr letni).

Program MOST jest szansą na rozwój 

W roku akademickim 2022/2023 do programu MOST z UWM zakwalifikowało się sześciu studentów, z tego pięć osób to studenci Wydziału Prawa i Administracji. Rozmawiamy z trójką z nich o tym, co umożliwiło im skorzystanie z programu. 

- Kwalifikowałam się po trzecim roku, a ten rok jest uważany za najtrudniejszy. Na UAM było tylko 10 miejsc w programie na całą Polskę. Ucieszyłam się z pozytywnego wyniku rekrutacji. Warto sprawdzić, jak sobie poradzimy na innej uczelni i jak wygląda program zajęć. Możemy skorzystać z oferty kształcenia, jaką dają inne uniwersytety w Polsce. To stwarza nowe możliwości. Ja miałam np. dostęp do stron internetowych wydziału studentów UAM, gdzie były oferty praktyk - mówi w rozmowie z "Wiadomościami Uniwersyteckimi" Julia Kaczyńska, studentka czwartego roku prawa, przebywająca obecnie już drugi semestr na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. I dodaje: Na studiach z prawa nie mamy specjalizacji i to jest ułatwienie, jeżeli chodzi o wymianę. W wymianach krajowych przedmioty są podobne, a tym samym materiał jest do siebie zbliżony. Jedynym utrudnieniem dla mnie był fakt, że na UWM jest po 16 przedmiotów obowiązkowych na semestr czwartego roku, a na UAM nawet nie ma tylu fakultetów. Na szczęście prowadzący na UWM byli bardzo wyrozumiali. Jeżeli chodzi o realizację materiału, to studia prawnicze na UWM nie odstają od UAM. Na obu uczelniach jest super. Nie odczułam od studentów ani od prowadzących, że jestem tutaj tylko czasowo. Każdy jest życzliwy.

Julia Kaczyńska, fot. archiwum prywatne
Julia Kaczyńska, fot. archiwum prywatne. 

Julia Kaczyńska zwraca uwagę na zalety studiowania przez rok na innej uczelni -  Plusem wymiany MOST była możliwość dobrania przedmiotów zgodne z moimi zainteresowaniami. Mogłam np. zapisać się na fakultety: prawo i literatura czy polityka socjalna. Uniwersytet Adama Mickiewicza gwarantuje również przedmioty w języku angielskim np. European and Polish criminal policy, w których również uczestniczę. Program MOST jest bardzo rozwijający. Trudno czasami określić, co tak naprawdę lubimy lub z jakim miastem wiążemy swoją przyszłość. Po ukończeniu wymiany na pewno będę pewniejsza siebie i bardziej ukierunkowana.

Dominika Wtulich, korzystając z programu MOST, studiuje na czwartym roku prawa na Uniwersytecie Gdańskim.

- Gdańsk od zawsze mi się podobał. Pomysł na udział w programie MOST pojawił się z chwilą „zakończenia" pandemii. Znalazłam pracę w Gdańsku i chciałam ją kontynuować, a studia stacjonarne w Olsztynie skutecznie by mi to uniemożliwiły. Narodził się wtedy pomysł o wymianie - nowa uczelnia, ludzie, wyzwania. Program wymiany jest o tyle wymagający, że na chwilę obecną wymaga się, bym realizowała przedmioty na zasadzie "przedmiot za przedmiot". Aby zrealizować obowiązujący na czwartym roku i obszerny plan uczelni macierzystej (UWM), zdecydowałam się uczestniczyć na zajęciach nie tylko z czwartego roku, ale również z trzeciego i piątego. Ponadto staram się zrealizować częściowo już materiał obowiązujący na piątym roku, więc na chwilę obecną mam sporo zajęć, ale jestem zadowolona, bo wszystko idzie pomyślnie. Staram się godnie reprezentować UWM. 

 

Dominika Wtulich, fot. archiwum prywatne
Dominika Wtulich, fot. archiwum prywatne. 

Dominika cieszy się, że skorzystała z programu MOST.

Można poznać inną uczelnię, miasto i nowych ludzi, ale też specjalistów w dziedzinie, której inaczej nie miałabym możliwości dotknąć w Olsztynie. Głównie dlatego zdecydowałam się na Gdańsk, że mają tutaj prawo morskie, a wykładowca z prawa morskiego, pani profesor Dorota Pyć, jest znawczynią tematu. Była między innymi podsekretarzem stanu ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w latach 2013-2015 i osobą współodpowiedzialną za tworzenie ustaw z prawa morskiego. Posiada ogromną wiedzę na ten temat i jest to zaszczyt chodzić do niej na zajęcia.

- Chciałem poznać inne miasto. Pochodzę z Torunia, który jest w połowie drogi z Olsztyna do Poznania - mówi Jakub Makowski, który jest na drugim roku prawa. Korzystając z programu MOST, obecnie jest studentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Warto skorzystać z programu MOST, bo to szansa na rozwój naukowy na innej uczelni i możliwość zaangażowania się w projekty i rzeczy, które nie są dostępne na uczelni macierzystej. Można odkryć inne miasto, zamieszkać w nim, poznać nowych ludzi, realizować swoje zainteresowania i działać w tym mieście. Uważam, że program MOST jest ciekawym i wartym przemyślenia wyborem.

 

Jakub Makowski, fot. archiwum prywatne.
Jakub Makowski, fot. archiwum prywatne. 

 

Jak się zgłosić?

- Poza doktorantami uczestnikiem programu MOST może zostać student po ukończeniu drugiego semestru jednolitych studiów magisterskich, po ukończeniu drugiego semestru studiów I stopnia lub po ukończeniu pierwszego semestru na studiach II stopnia - mówi Marta Gerlich z Biura ds. Studenckich. I dodaje: - Rejestracja odbywa się przez system internetowy. Procedura opisana jest na stronie: most.amu.edu.pl. W okresie obecnej rekrutacji na semestr zimowy i cały rok akademicki 2023/24 na stronie internetowej programu aktywny jest link, umożliwiający zapoznanie się z aktualną ofertą MOST-u oraz założenie konta w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów. System daje możliwość zapoznania się z ofertą wszystkich uczelni biorących udział w programie MOST, którą można przeglądać według kryterium nazwy uczelni, trybu studiów czy nazwy kierunku. Aby wziąć udział w rekrutacji, należy utworzyć konto oraz uzupełnić wszystkie wymagane dane.

Jak podkreśla Marta Gerlich, Biuro ds. studenckich służy pomocą i informacją studentom chętnym do skorzystania z krajowego programu mobilności. 

Anna Wysocka

Rodzaj artykułu