10 Października 2024

Aktualności


Nowi uczniowie Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie spotkali się z jej dyrektorem prof. Pawłem Brzuzanem we wtorek 8 października. W Auli im. Marii i Georga Dietrichów opowiadał im o tym, co czeka ich przez najbliższe cztery lata. Gratulował także dobrego wyboru.

Jeśli spełnią się nasze oczekiwania i wszystkie osoby (również z rezerwy rektora) pojawią się w Szkole Doktorskiej, to będzie to 63  doktorantów. Jesteśmy bardzo zadowoleni. To stawia przed nami nowe wyzwania dotyczące organizacji kształcenia. Myślę, że obsada na zajęciach będzie podwojona. Duże zainteresowanie Szkołą Doktorską pewnie jest skutkiem prowadzących przez nas akcji promocyjnych. Ale wynika też z wysokiej pozycji naszych naukowców, którzy potrafią zaciekawić swoimi tematami badawczymi – podkreślał w rozmowie z reporterem Radia UWM FM prof. Paweł Brzuzan. – Cieszy mnie też to, że dołączają do nas osoby z zagranicy – m.in. z Turcji, Litwy, Ukrainy, Białorusi i wielu innych miejsc. Łączy ich pasja. A wyniki, które uzyskali podczas rekrutacji, budzą uznanie. Reprezentują dziewięć dziedzin nauki – wszystkie, które są w Uniwersytecie – a w tym 23 różne dyscypliny. W niektórych udało nam się zrekrutować po 2-3 osoby a nawet więcej.

 

Prof. Paweł Brzuzan
Prof. Paweł Brzuzan

 

Jak podkreślał dyrektor, przed Szkołą Doktorską UWM sporo wyzwań.

Spodziewamy się, że w przyszłym roku będzie ewaluacja naszej Szkoły Doktorskiej. To oznacza, że będziemy przygotowywać się do wizytacji zespołu akredytacyjnego. Mam tu wsparcie Rady Naukowej Szkoły Doktorskiej i jestem spokojny o wynik tej ewaluacji – zaznaczył prof. Brzuzan. – Realizujemy też projekt NAWA STER InTraDo i mamy zaplanowany szereg działań – od warsztatów, poprzez wykłady gościnne, akcje stypendialne dla doktorantów zagranicznych, wyjazdy zagraniczne oraz wizyty studyjne gości ze Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Paris-Saclay”.

W gronie rozpoczynających naukę w Szkole Doktorskiej jest m.in. Urszula Borejszo, którą społeczność akademicka zna jako prowadzącą Studio Wokalne UWM. Jak przyznaje, o napisaniu doktoratu myślała już jakiś czas temu, kiedy skończyła studia na kierunku dyrygentura.

 

Urszula Borejszo
Urszula Borejszo

 

Ten pomysł dojrzewał we mnie wiele lat. Wspaniale się złożyło, że szkoła doktorska została również otwarta na Wydziale Sztuki i że można prowadzić badania w dyscyplinie dyrygentura – zaznacza świeżo upieczona doktorantka. – Zawsze muzycznie żyłam na styku dwóch światów: jako muzyk wykształcony klasycznie i jako muzyk zajmujący się sztuką rozrywkową. Planuję przez te najbliższe cztery połączyć te dwie dziedziny oraz pogłębiać i nabywać wiedzę dotyczącą muzyki rozrywkowej, z naciskiem na emisję głosu, ale także na prowadzenie zespołów wokalnych, co mnie fascynuje. Chciałabym znaleźć wspólny mianownik pomiędzy tym klasycznym a rozrywkowym prowadzeniem wokalistów. Jestem dobrej myśli.

Przewodnikiem na tej naukowej drodze będzie dla mgr Urszuli Borejszo dr hab. Karol Kisiel, prof. UWM, specjalista w zakresie dyrygentury.

Marek Lewiński, na co dzień dziennikarz Radia Olsztyn, w Szkole Doktorskiej chce się zająć wpływem radia na promocję muzyki rozrywkowej. Pracę zamierza przygotowywać przy wsparciu prof. Urszuli Doliwy.

Zdecydowałem się rozpocząć przygodę w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, żeby skorzystać z możliwości rozwoju, które daje nam miasto akademickie. Kończyłem w Olsztynie zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie, czuję się z związany z Uniwersytetem. Jestem w bardzo komfortowej sytuacji, że nie muszę znikąd dojeżdżać, więc mam nadzieję podzielić i pogodzić pracę w redakcji z obecnością w Szkole Doktorskiej – mówi Marek Lewiński. Jak dodaje, studia doktoranckie to dla niego nie tylko poszerzanie własnych horyzontów, ale i okazja do tego, by naukowo zająć się tematem, który jest jego pasją.

 

Marek Lewiński
Marek Lewiński

 

Choć za nim dopiero pierwsze kroki w Szkole Doktorskiej, z nadzieją myśli o pracy na uczelni.

– Dydaktyka to coś, w czym się czuję najlepiej – przyznaje. – Wydaje mi się, że gdyby była w przyszłości jakakolwiek szansa, żeby mieć wpływ na kształtowanie studentów właśnie w tym zakresie, na którym – mam nadzieję – odrobinę się znam, czyli tworzeniu radia, to tak: widzę swoją przyszłość w dydaktyce. Kiedyś nie będę miał już trzydziestu kilku lat i nie będę "pistoletem", który jednego dnia jedzie do Kętrzyna po temat, a drugiego dnia do Iławy czy do Lubawy. Może będzie trzeba zwolnić, a to otwiera pewne drzwi.

Źródło: Radio UWM FM, red.

 

>>> Relacji ze spotkania można wysłuchać na stronie Radia UWM FM

Rodzaj artykułu