18 Maja 2023
Aktualności
Wzorem lat ubiegłych 19 maja Wydział Medycyny Weterynaryjnej zorganizował dla swych tegorocznych absolwentów uroczyste rozdanie dyplomów. W 2017 r. studia rozpoczęło 250 studentów. Dyplom otrzymało 142 osób, w tym aż 110 kobiet! Po odebraniu dyplomów i złożeniu ślubowania lekarza weterynarii na absolwentów posypał się deszcz nagród. A posypał się dlatego, że na 142 osób ocenę bardzo dobrą uzyskało 11 osób, dobry plus – aż 50, a dostateczny zaledwie 2. Do najlepszych absolwentów rocznika 2023 należą: Aleksandra Szuster, Justyna Karolina Szczerba, Natalia Agnieszka Nejman, Przemysław Cezary Hein, Katarzyna Szaniawska, Magdalena Andrzejczak.
Od ubiegłego roku wydział honoruje także absolwentów sprzed 50 lat Złotym dyplomem. Absolwenci rocznika 1973 są drugim rocznikiem absolwentów olsztyńskiej weterynarii, ale pierwszym, który rozpoczął studia na nowo utworzonym wtedy wydziale. Powstał on w 1967 r. Wcześniej był to Oddział Weterynaryjny w strukturze Wydziału Zootechnicznego. Wówczas studia rozpoczęło 66 osób. Dyplomy uzyskało 51, z których 30 zjawiło się 19 maja w Kortowie. Poza dyplomami otrzymali również okolicznościowe medale ufundowane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną oraz WMW.
Ponieważ salę w Centrum Konferencyjnym goście wypełnili po brzegi, to prof. Bogdan Lewczuk, dziekan, wykorzystał okazję, aby przedstawić kortowską weterynarię i pochwalić się jej osiągnięciami.
- Wydział zatrudnia 18 profesorów tytularnych, 31 doktorów habilitowanych, w tym 23 na stanowisku profesora UWM, 39 doktorów na stanowiskach asystenta, adiunkta i starszego wykładowcy. Od wielu lat mamy kategorię A i akredytację Europejskiego Stowarzyszenia Jednostek Prowadzących Kształcenie na Kierunku Weterynaria. Studiuje u nas 1000 osób. Studia cieszą się dużą popularnością. Mamy pięciu kandydatów na jedno miejsce. Prężnie działają koła naukowe, jesteśmy w ścisłej uniwersyteckiej czołówce programu Erasmus+. Od roku akademickiego 2023/24 uruchomimy studia w języku angielskim. Pracownicy wydziału publikują rocznie ponad 100 artykułów w renomowanych czasopismach międzynarodowych. Niektóre nasze laboratoria są unikalne w kraju i nie tylko. Jesteśmy jedynym wydziałem w Polsce, który świadczy usługi weterynaryjne całodobowo i to w 2 klinikach. Bardzo dobrze rozwija się również działalność diagnostyczna, w której przoduje patomorfologia. Jeszcze w czerwcu uruchomimy nowe pracownie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, zakupimy fantomy i trenażery do nauki umiejętności klinicznych o wartości prawie 1 mln zł oraz aparaturę do diagnostyki i terapii za ponad 1 mln zł. Rozpoczęły się prace nad projektem budowlanym Centrum Badawczego Klinicznych Nauk Weterynaryjnych, w którym znajdzie siedzibę Klinika Zwierząt Towarzyszących – wyliczał dziekan Lewczuk.
Następnie podziękował on świeżo upieczonym lekarzom weterynarii - Jakubowi Jasiakowi - staroście roku i Weronice Wiak - wice starościnie, Sandrze Okruszko, Wiktorii Sumarze, Jakubowi Karpińskiemu, Arkadiuszowi Martinowi i Jędrzejowi Rynkowskiemu za pracę społeczno-organizacyjną. A za aktywność w działalności sportowej - Magdalenie Rutkowskiej i Katarzynie Szaniawskiej.
- Musicie pamiętać, że zawód lekarza weterynarii wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością. Stoicie na straży zdrowia zwierząt oraz zdrowia publicznego. Pragnę zwrócić waszą szczególną uwagę na konieczność przestrzegania Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii, zasad uczciwej konkurencji. Kierujcie się przede wszystkim dobrem naszych pacjentów. Zachęcam was do aktywnego działania w samorządzie lekarskim - dawał rady absolwentom.
Życzę wam, abyście w pełnym składzie spotkali się na waszym „Złotym Dyplomie” - zakończył dziekan.
Okolicznościowymi medalami zostali wyróżnieni również dr Barbara Przeorska oraz prof. Arkadiusz Zasadowski, opiekunowie grup rocznika 1973. Złoci absolwenci zaśpiewali im spontaniczne „Sto lat”. W ich imieniu głos zabrał prof. Maciej Gajęcki. Podziękował za uroczystość łamiącym się ze wzruszenia głosem.
- Życzę wam, abyście się stale uczyli. Bo w tym fachu, jeśli się chce być w temacie, to się trzeba stale uczyć – zwrócił się do młodych lekarzy.
Pochwał weterynarii nie szczędził także rektor UWM.
- Wydział Medycyny Weterynaryjnej jest jednym z najważniejszych i najlepszych wydziałów UWM. Nastawionym na sukces. Jesteście jego ambasadorami. Żyjcie w przyjaźni, bo to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. U podstaw przyjaźni są podstawowe wartości. Kierujecie się nimi - zachęcał prof. Jerzy Przyborowski.
Licznie przybyli goście w swych wystąpieniach także nie szczędzili pochwał kortowskiej weterynarii. Ci goście to wojewódzcy i powiatowi lekarze weterynarii i prezesi izb weterynaryjnych z woj. warmińsko-mazurskiego pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego oraz zastępca głównego lekarza weterynarii. Z tego grona tylko on nie jest absolwentem WMW UWM.
Po południu przed wydziałem odbył się piknik weterynaryjny ufundowany przez sponsorów – przyjaciół wydziału.
lek