15 Czerwca 2023

Aktualności


Co zrobić dzisiaj, aby za 20 lat mieć studentów na budownictwie? Między innymi o takich sprawach będą rozmawiać na UWM dziekani wydziałów budownictwa na ogólnopolskim zjeździe dziekanów. To ich pierwsze spotkanie w Olsztynie.

Dzisiaj (15 czerwca) w Instytucie Geodezji i Budownictwa na Wydziale Geoinżynierii zaczął się doroczny ogólnopolski zjazd dziekanów kierunku budownictwo. Potrwa dwa dni. Przyjechało na niego ponad 100 osób. To dziekani lub prodziekani kierunku budownictwo ze wszystkich polskich uczelni kształcących inżynierów budownictwa. W zjeździe biorą także udział przedstawiciele firm z otoczenia gospodarczego branży budowlanej.

O czym będą rozmawiać dziekani?

- Spotykamy się, jak co roku, aby omówić ważne dla naszego środowiska tematy. Jeden z nich to refleksja nad poziomem kandydatów na studia, inny to ewaluacja dyscypliny inżynieria lądowa, geodezja i transport. Kolejny to propozycja zmian kształcenia na kierunku budownictwo. Chcemy także omówić możliwości kształcenia studentów na jednolitych pięcioletnich studiach magisterskich. Ponadto będziemy rozmawiać o problemach demograficzno-społecznych pojawiających się na kierunku budownictwo. To, o czym chcemy mówić, z pozoru wydaje się odległe. W roku 2022 urodziło się w Polsce najmniej dzieci od zakończenia II wojny światowej, tymczasem na rynku pracy w branży budowlanej już teraz istnieje ogromne zapotrzebowanie na inżynierów budownictwa. Będziemy więc się zastanawiać, co możemy dzisiaj zrobić, aby w przyszłości zachęcić młodzież do wyboru tego kierunku – wprowadza w temat dr inż. Jacek Zabielski, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Geoinżynierii, organizator zjazdu.

Nie tylko o problemach będą jednak rozmawiać uczestnicy zjazdu. W jego programie znalazły się także wystąpienia dotyczące różnego rodzaju nowości pojawiających się w tej branży, np. nowoczesne rozwiązania pomiarowe dla budownictwa, inteligentne zarządzanie budynkami czy zastosowanie technologii BIM w kosztorysowaniu robót budowlanych. O tych zagadnieniach mówić mają przedstawiciele firm z otoczenia budownictwa.

Organizatorzy postarali się także o promocję Kortowa podczas zjazdu.

Jacek Zabielski siedzi

- Przygotowaliśmy dla uczestników zjazdu wycieczkę po Kortowie. Chcemy się przed nimi pochwalić m.in. tym, jak zrewitalizowaliśmy kortowskie obiekty, szczególnie Starą Kotłownie, jak przystosowujemy kampus do potrzeb osób z niepełnosprawnością, jak zagospodarowaliśmy brzegi Jeziora Kortowskiego. Przewodnikami są pracownicy Katedry Turystyki i Rekreacji z naszego wydziału – dodaje prodziekan Zabielski.

Poprzedni zjazd dziekanów odbył się na Politechnice Gdańskiej.

lek

Rodzaj artykułu