27 Kwietnia 2023

Aktualności


Organizowany przez Wydział Nauk Ekonomicznych Dzień z Ekonomią stał się już uczelnianą tradycją i na stałe wpisał do naszego kalendarza. Kampus UWM wypełniają tego dnia rozmowy o teoriach ekonomicznych i ważnych, współczesnych problemach. W programie mogliśmy znaleźć wykład, panel dyskusyjny, spotkania dla młodzieży, warsztaty, a także finał konkursu ShowBiz.

W czwartek 27 kwietnia aula prof. Gotowca wypełniła się ekonomistami i pracownikami UWM, zaproszonymi gośćmi, wśród których byli m.in. wicemarszałek Sylwia Jaskulska, przedstawiciele przedsiębiorców, a także licealiści.

W tym roku Dzień z Ekonomią jest absolutnie wyjątkowy, ponieważ łączymy te obchody z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, postaci bardzo związanej z regionem. Będzie pojawiał się on dzisiaj w wielu kontekstach – zarówno w wykładzie inauguracyjnym, jak i w panelu dyskusyjnym z naszymi gośćmi – komentuje dr Tomasz Wierzejski, prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, jeden z prowadzących pierwszą część programu w auli im. prof. Gotowca.

Dzień z Ekonomią na UWM 2023

 

Dzień z Ekonomią otworzyła dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM. Zwróciła uwagę, że ekonomia jest jedną z głównych nauk.

Ekonomia jest piękna i chcemy do tego was przekonać. To dziedzina interdyscyplinarna. Przede wszystkim jest nauką społeczną, nie należy do nauk ścisłych, chociaż korzysta z ich dorobku – mówiła dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM. – Ekonomia to również obszar socjologii, psychologii, zarządzania i wielu innych, o których się państwo dowiecie. To nauka o gospodarowaniu zasobami, ale także o decyzjach istot ludzkich, podejmowanych w obszarach produkcji i konsumpcji. Historycznie ekonomia jest zarządzaniem gospodarstwem domowym.

Jak zauważa dziekan WNE, wszyscy powinniśmy zdobywać wiedzę z zakresu ekonomii i nauk o zarządzaniu, ponieważ potrzeba mądrych menedżerów, aby zarządzać zasobami tego regionu i Polski i odpowiednio interpretować dane, które do nas docierają.

Edukacja zobowiązuje. Trzeba wiedzieć, gdzie zdobywać dane w momencie, kiedy podejmujemy każdą decyzję – uważa dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska. – Dane to jeszcze nie informacja. Potrzeba wiedzy, świadomości i kompetencji do tego, aby je odpowiednio zinterpretować. Informacje to jeszcze nie wiedza. Dostajemy ich mnóstwo. Potrzebujemy umiejętności i rozwagi, aby informację przetworzyć i zgromadzić odpowiednią wiedzę. Pamiętajcie, że wiedza to jeszcze nie mądrość. Potrzebujemy rozwagi, żeby wiedzę odpowiednio wykorzystać.

Jednym z punktów programu był wykład inauguracyjny „Czy Kopernik przeprowadził rewolucję w naszych portfelach?”, który wygłosił prof. Rafał Warżała z Wydziału Nauk Ekonomicznych”. Przybliżył on okoliczności powstania i sześć zasad reformy monetarnej Kopernika.

Wszyscy znamy Kopernika, który wprowadził rewolucję w naszym światopoglądzie – mówił prof. Rafał Warżała. – To, co Kopernik wprowadził w ekonomii 500 lat temu, zostało rozwinięte i rozbudowane. Nie zostało w żaden sposób podważone.

Po wykładzie o reformie monetarnej Kopernika, odbył się panel dyskusyjny „Gdyby Kopernik studiował na WNE. Gen Kopernika a przedsiębiorczość”, którego moderatorkami byli dr Katarzyna Andruszkiewicz, prowadząca na Instagramie konto „Doktorka od marketingu”, oraz dr Tomasz Wierzejski. W panelu udział wzięli: Sylwia Jaskulska z Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Anna Ciesielska – manager Instytutu Przedsiębiorczości i Nowych Technologii w Olsztynie, Michał Ćwiekowski – dyrektor oddziału ds. korporacyjnych w ING Bank Śląski i Tomasz Matusiak - szef Rekrutacji i Employer Brandingu w Michelin. Przedmiotem rozmowy był m.in. temat wszechstronnego rozwoju, przedsiębiorczości i umiejętności, które dziś mogłyby być potrzebne Mikołajowi Kopernikowi, gdyby wchodził na rynek pracy.

Dzień z Ekonomią na UWM 2023

 

W programie tegorocznego Dnia z Ekonomią znalazła się także Akademia Młodego Ekonomisty, w której udział wzięli uczniowie szkół: I LO w Brodnicy, II LO w Olsztynie, III LO, VI LO w Olsztynie, XII w Olsztynie, a także warsztaty z udziałem zaproszonych gości (m.in. o zarządzaniu przedsiębiorstwem i ekonomii społecznej w praktyce).

Dzień z Ekonomią to również finał SHOWBIZ, czyli SHOW US YOU BUSINESS. Młodzież szkół średnich przedstawiała swoje pomysły na biznes. Mogliśmy zobaczyć: SU ŻEROMEK - pomysł grupy z Liceum Im. Stefana Żeromskiego w Iławie, PLANTSCALE - pomysł uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach, RECMODE - II Liceum Ogólnokształcące w Piszu, DERJU - reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie, SURVIVALIŚCI - druga grupa z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach, ZIELONY ZAKĄTEK - kolejna grupa z II Liceum Ogólnokształcącego  w Piszu oraz  KAPILAND - pomysł licealistów z XII Liceum im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie. 

- Moim pomysłem na biznes jest stworzenie platformy edukacyjnej dla młodych ludzi, która będzie ich uczyła zajmowania się pieniędzmi –  mówi Błażej Szulowski z Iławy. I dodaje: - Kiedy miałem 14 lat moimi rodzice postanowili, że będą mi dawać kieszonkowe. Było ono bardzo niskie, bo miałem ok. 50 zł miesięcznie, za co dzisiaj dziękuję moim rodzicom, a wtedy mnie to strasznie irytowało. Dzięki temu nauczyłem się obchodzenia się z pieniędzmi i ich pomnażania, a także jak ciężko jest na nie zarobić.

SHOWBIZ to fajna przygoda i olbrzymia korzyść dla dzieci, które uczą się przez doświadczenie podstaw zakładania startupów. Mam grupę, która bierze udział już drugi raz i w tamtym roku wygrała. Młodzież, z którą przyjechałam, jest zachwycona merytorycznym przygotowaniem do konkursu – mówi Iwona Grygorowicz, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bartoszycach oraz opiekunka dwóch grup, które przyjechały na konkurs.

Nagrodę publiczności zdobył pomysł Plantscale. Głosami jurorów wygrała grupa Zielony Zakątek z Pisza z pomysłem na rozwinięcie pasji do ziół i zielarstwa.

 

Zwycięski Zielony Zakątek z jury, fot. AW
Zwycięska grupa Zielony Zakątek z członkami jury. Fot. AW.

Jesteśmy pasjonatkami zielarstwa i chciałyśmy tym projektem szerzyć wiedzę na jego temat, bo nie jest zbyt powszechna, a jest naprawdę interesująca. Warto wdrożyć ją najpierw wśród społeczeństwa lokalnego, a później na szerszą skalę. Zioła są wśród nas i już od najdawniejszych czasów były stosowane, np. w medycynie wschodniej - mówi Agata Sobieralska, uczennica II LO w Piszu i członkini grupy Zielony Zakątek.

- Jestem bardzo zadowolona z tegorocznej edycji SHOWBIZ. Wiele rozwiązań zaproponowanych podczas finału ma faktycznie szansę stania się przedsiębiorstwem, które będzie zarabiało – mówi Agnieszka Domańska, koordynatorka projektu. I dodaje: - Jestem pod wrażeniem, że młodzież już teraz racjonalnie myśli o tym, jak swoje zainteresowania przekuć w realny biznes. To nie są banalne pomysły, a są związane z tym, czym się zajmują w wolnym czasie i co lubią robić. Mam wrażenie, że to jest zmiana pokoleniowa, bo się już nie pracuje dla samej pracy. Warto już teraz rozważyć stworzenie swojej firmy, żeby robić to, co się kocha.

 

Anna Wysocka

fot. Janusz Pająk

 

Plakat Dzień z ekonomią, fot. materiały organizatorów

 

Rodzaj artykułu