25 Kwietnia 2024

Aktualności


Dlaczego warto studiować ekonomię? Czy istnieje przyszłość bez AI? I kto zwyciężył w tegorocznej edycji SHOWBIZ - Show Us Your Business? Tego oraz wielu innych rzeczy można było się dowiedzieć 25 kwietnia podczas Dnia z Ekonomią na UWM.

W tym roku Dzień z Ekonomią odbył się już po raz ósmy w historii UWM. Jak zawsze oznaczał on liczne wykłady, warsztaty i prezentacje zorganizowane przez Wydział Nauk Ekonomicznych. Studenci, wykładowcy, przedsiębiorcy, ale także uczniowie szkół ponadpodstawowych dyskutują o ważnych współczesnych problemach.

Dzień z Ekonomią na UWM 2024

 

Dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych podkreśliła, że ten dzień jest po to, aby ekonomię popularyzować.

Zaplanowaliśmy wiele warsztatów, które pokazują, czym tak naprawdę się zajmujemy na Wydziale Nauk Ekonomicznych.  Pokazujemy, jakich kompetencji mogą się nauczyć czy też nabyć nasi przyszli studenci oraz dlaczego warto studiować ekonomię. Prezentują się koła naukowe oraz kluczowi pracodawcy z regionu. To świetna okazja, aby nawiązać bliższe kontakty z przedsiębiorcami – wyjaśniała dziekan WNE.

 

Dzień z Ekonomią na UWM 2024 - prof. Jerzy Jaroszewski

 

O ważnej roli ekonomii w życiu każdego człowieka zapewniał też podczas otwarcia wydarzenia prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. polityki naukowej i badań.

– Światem rządzi pieniądz. Tego nie zmienimy – rozpoczął przemówienie prorektor. – Co jest jeszcze do życia potrzebne? Dobre zdrowie. A żeby świat się rozwijał, potrzebne są nowe odkrycia, które w większości przypadków bazują na fizyce i chemii. Nie na darmo Nobla przyznaje się właśnie w tych dziedzinach, a także w ekonomii. Życzę, aby ktoś z państwa tu siedzących otrzymał w przyszłości taką nagrodę za ważne odkrycie, które zmieni świat. Dzisiejsze spotkanie wykorzystajcie jak najlepiej. Mam nadzieję, że ekonomia stanie się waszą pasją.

 

Dzień z Ekonomią na UWM 2024

 

Dzień z Ekonomią rozpoczął się mocnym akcentem, bo wykładem na temat sztucznej inteligencji i dyskusją o szansach i zagrożeniach z nią związanymi. Jak zaznaczyła prof. Grzybowska-Brzezińska, wszyscy zadają sobie pytanie, na ile i w jakim stopniu rzeczywiście sztuczna inteligencja będzie nam pomagała czy zagrażała.

Wykład „Czy istnieje przyszłość bez AI” wygłosił mgr Kacper Sieciński z Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości WNE UWM.

– Myślę, że na to pytanie [postawione w tytule wystąpienia – red.] najlepiej odpowie cytat Emanda Mostaquea: „Widzimy nadchodzącą falę. O tej porze w przyszłym roku każda firma będzie musiała wdrożyć AI – nawet nie mając strategii” – mówił Kacper Sieciński i przekonywał, że musimy nauczyć żyć ze sztuczną inteligencją.

Po wykładzie odbyła się debata "Sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?". W dyskusji towarzyszyli Kacprowi Siecińskiemu: prof. Andrzej Kucner, mgr Anna Ciesielska i mgr Dariusz Racz. 

Podczas Dnia z Ekonomią odbyły się także warsztaty Akademii Młodego Ekonomisty, a Warmińsko-Mazurskie Centrum Nowych Technologii zaprezentowało zmagania i wyścig robotów oraz lot dronem na czas. Koła naukowe zachęcały do wstąpienia w ich szeregi, a także przygotowały ciekawe zagadnienia, m.in. jak ustalić wynagrodzenie oraz jak wygląda profesjonalna obsługa klienta podczas sprzedaży nieruchomości. Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego opowiadała, jak wyglądają studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych i zachęcała przyszłych maturzystów, aby wybrali UWM. Swoje stoiska mieli także przedstawiciele biznesu, którzy na co dzień współpracują z Wydziałem Nauk Ekonomicznych.

Dzień z Ekonomią na UWM 2024

 

– Wystawiamy się jako pracodawca, który ze względu na to, że zbliża się lato, oferuje praktyki dla studentów, ale oferujemy też pracę po kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Zainteresowanie jest duże, ponieważ prowadzimy studia dualne. Studenci zarządzania i inżynierii produkcji po II roku przychodzą do nas i mają łączoną naukę. Część przedmiotów jest realizowana na Uniwersytecie , a część u nas w firmie – mówiła Wioletta Cudnoch, specjalistka ds. rekrutacji w Michelin Polska.

Ważnym wydarzeniem było rozstrzygnięcie tegorocznej edycji SHOWBIZ-u– Show Us Your Business! Uczniowie ze szkół średnich, którzy 21 marca brali udział w warsztatach i zdobywali wiedzę i umiejętności dotyczące przedsiębiorczości, przyjechali ponownie do Kortowa, ale już z gotowymi biznesplanami.

 

Dzień z Ekonomią na UWM 2024

 

SHOWBIZ rozpoczął się od dwuletniego projektu unijnego, a obecnie jest kontynuowany ze środków uczelni. W tegorocznej edycji udział wzięło dziewięć zespołów. Każdy z nich liczył maksymalnie cztery osoby, a z jednej szkoły mogły być wytypowane tylko dwa zespoły. To uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Ełku, Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie, Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych w Fijewie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim (dwa zespoły), II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Iławie (dwa zespoły) – informowała Hanna Marciak, koordynatorka projektu z Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM.

Pierwsze miejsce zajął zespół AKADEMIQ, czyli Paulina Kuczyńska i Jakub Śmigielski z Zespołu Szkół nr 2 w Ełku. Ich pomysłem była firma zajmująca się korepetycjami, ale wyróżniająca się m.in. tym, że działałaby one przez całą dobę.

 

Nie spodziewaliśmy się takiego wyniku. Jest to dla nas duży zaszczyt, bo konkurencja była na wysokim poziomie – mówiła tuż po ogłoszeniu decyzji jury Paulina. Jak zaznacza, gdyby miała okazję skorzystać ze wsparcia, które zaproponowali w swoim pomyśle, to na pewno by to zrobiła. – Myślę, że inni uczniowie też to docenią ze względu na wiele kryzysowych sytuacji, naukę po nocach, kiedy nie radzimy sobie z materiałem. Chcemy w ten sposób zminimalizować stres wśród osób uczących się.

W naszej ofercie znalazła się dobra i łatwa strona internetowa, na której dostępnych by było wiele różnych wariantów lekcji, np. webinary, nagrane wykłady, zajęcia grupowe, indywidualne. W ofercie znalazłaby się też pomoc w odrabianiu prac domowych – dodaje Jakub.

Co w biznesplanie uczniów z Ełku spodobało się jurorom?

Mnie urzekł przygotowaniem, odrobieniem pracy domowej na 6 z plusem. Znaleźli faktor wyróżniający ich na rynku, znaleźli niszę, znaleźli produkty, które będą unikatowe, przeliczyli to i przemyśleli. Dodatkowo świetna prezentacja i bardzo spójna. Wszystko było jak w dojrzałym biznesie. Byłam pod ogromnym wrażeniem i jak dla mnie to numer 1 – wymieniała zalety pomysłu Pauliny i Jakuba Marta Wangin, dyrektorka Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM.

Ale i inne pomysły na biznes zainteresowały jury.

Był to pokaz pasji, przedsiębiorczych postaw młodzieży, świetnych pomysłów na biznesy. Jeśli wystartują z nimi, to jest duża szansa, że zakończą się powodzeniem. Cieszę się też, że w każdy zaprezentowany model biznesowy udało się wpleść cele zrównoważonego rozwoju, w dodatku nie tylko te prośrodowiskowe, ale i społeczne – dodaje Marta Wangin, która zapewnia, że odbędzie się kolejna edycja SHOWBIZU, a jej organizatorzy, czyli CWO przy wsparciu Wydziału Nauk Ekonomicznych postara się go ulepszyć i jeszcze bardziej zaangażować partnerów.

 

Dzień z Ekonomią na UWM 2024

 

Drugie miejsce oraz nagrodę publiczności przyznaną przez innych uczestników SHOWBIZ-u otrzymał STAIN, czyli Łukasz Cherek, Filip Nowak oraz Konrad Piełuć z I LO w Iławie. Na trzecim miejscu znaleźli się uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie z projektem Pro-Tab Serwis Elektroniki Pojazdowej. Zespół tworzyli Agnieszka Mierzejewska, Bartosz Godlewski, Jakub Głowienka i Kamil Brodowski.

Dzień z Ekonomią zakończy mecz koszykówki pomiędzy zespołami studentów i pracowników Wydziału.

syla

 

Dzień z Ekonomią na UWM 2024

 

Rodzaj artykułu