22 Marca 2023

Aktualności


To była wyjątkowa kumulacja nieszczęść: pięć przypadków, a każdy trudniejszy od poprzedniego. Poradzić sobie musieli z nimi uczestnicy VI Lokalnych Zawodów w Symulacji Medycznej.

Zawody w symulacji medycznej odbywają się 22 i 23 marca w Centrum Symulacji Medycznych UWM, z wyjątkiem jednej konkurencji, która została zlokalizowana w Gutkowie w Ośrodku Szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Obok Policji była ona współorganizatorem tego wydarzenia. Główny ciężar zawodów spoczywał jednak na uniwersyteckim CSM.

W zawodach wzięło udział 39 studentów kierunku lekarskiego roczników IV-VI podzielonych na 5-osobowe zespoły. Tym razem w zmaganiach nie wziął udziału żaden ze studentów kierunku pielęgniarstwo, chociaż zawody są przeznaczone i dla nich.

- Zawody pozwalają studentom sprawdzić w warunkach bezstresowych i symulowanych, czego już się nauczyli. Podobne sytuacje zapewne spotkają ich kiedyś w pracy zawodowej. Chcemy, aby sprawdzili swoje umiejętności oraz wiedzę - wyjaśnia dr inż. Ewa Kowalska, kierowniczka projektu Zakład Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum.

Z jakimi przypadkami musieli zmierzyć się uczestnicy rywalizacji?

Musieli ratować nieprzytomnego mężczyznę, który wpadł do lodowatej wody i popadł w hipotermię, przeprowadzić resuscytację noworodka, który urodził się przed chwilą, ale nie ma oddechu, a także zabezpieczyć pacjenta, który nadużywa alkoholu i wymiotuje krwią. Kolejny pacjent miał poparzoną klatkę piersiową i ręce na skutek wybuchu kotła z bimbrem. Wreszcie ostatniemu poszkodowanemu musieli przywrócić zatrzymane krążenie krwi. Wszystkie scenki wyglądały bardzo realistycznie, a w role pozorantów wcielili się studenci ratownictwa ze Szkoły Zdrowia Publicznego UWM.

Autorami scenek są pracownicy dydaktyczni UWM – ratownicy i pielęgniarki, oraz strażacy i policjanci – również ratownicy medyczni. Byli oni jednocześnie sędziami na poszczególnych stanowiskach.

– Jeszcze nie możemy mówić o poziomie przygotowania uczestników. Jesteśmy przed podsumowaniem zawodów. Cieszy nas jednak to, że studenci chętnie w nich biorą udział, bo w ten sposób sprawdzają swe praktyczne umiejętności – informuje dr inż. Ewa Kowalska.

W czwartek 23 marca, w drugim dniu zawodów, studenci mieli do pokonania kolejnych pięć trudnych prób.

I miejsce zajęła drużyna 5. roku kierunku lekarskiego w składzie:

  • Martyna Chrustowicz
  • Aleksandra Kłosińska
  • Michał Mazuchowski
  • Mikołaj Pożarowszczyk
  • Karolina Szamałek

VI Lokalne Zawody w Symulacji Medycznej zostały sfinansowane z  "Programu rozwojowego Wydziału Nauk Medycznych (po zm. WL i WNoZ/SzZP) UWM w Olsztynie" .

lek

logo

Rodzaj artykułu