19 Listopada 2024

Aktualności


Wydział Geoinżynierii UWM zaprosił we wtorek 19 listopada młodzież szkół średnich, użytkowników i entuzjastów systemu informacji geograficznej (GIS) na konferencję z okazji 25-lecia międzynarodowego GIS Day. Organizatorzy zaproponowali uczestnikom wykłady, warsztaty szkoleniowe i prezentacje. A na tym nie koniec świętowania!

GIS to system informacji geograficznej służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych. Konferencja naukowa, celebrująca 25-lecie międzynarodowej imprezy GIS Day, po raz kolejny zgromadziła w Kortowie pasjonatów tego systemu.

Wydarzenie na UWM podzielone jest na dwa dni. Konferencja odbyła się we wtorek 19 listopada, a druga część świętowania GIS DAY (z prezentacjami studenckimi i szkoleniem) zaplanowana jest na piątek 22 listopada.

Na UWM przyjechali uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Iławie oraz ze szkół olsztyńskich: Zespołu Szkół Budowalnych, V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy, IV Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespołu Szkół Elektronicznych i Komunikacyjnych. W wydarzeniu uczestniczą też studenci UWM, szczególnie z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Geoinżynierii. 

Zarejestrowanych jest 225 osób, czyli tyle, ile maksymalnie mieści się w naszej sali wykładowej. To impreza cykliczna. Mamy uczestników, którzy odwiedzają nas po raz kolejny. Niektórzy wracają do nas po studiach, realizują u nas doktoraty, pracują w firmach i udzielają się na takich wydarzeniach. To jubileuszowe spotkanie, bo obchodzimy 25-lecie międzynarodowego GIS Day. Pierwsze wydarzenia na naszym wydziale było organizowane w 2013 roku. Podczas pandemii odbywało się w formie online, potem hybrydowej – mówi dr hab. inż. Marek Ogryzek z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii, główny organizator spotkania. I dodaje: – Największą wyzwaniem dla GIS jest wdrożenie nowych technologii, jak sztuczna inteligencja, która jednocześnie może być szansą i zagrożeniem. Ważne jest też zdobywanie nowych kompetencji.

GIS DAY 2024

Młodzież szkół średnich przywitał prodziekan ds. studenckich dr inż. Krzysztof Rząsa, który ma nadzór merytoryczny nad kierunkami studiów: geodezja i kartografia, geoinformatyka i gospodarka przestrzenna. Zachęcił młodych pasjonatów systemów informacji geograficznej do studiowania na UWM, a szczególnie na Wydziale Geoinżynierii. Przybliżył, jakie mają możliwości rozwijania swoich zainteresowań i jaka może być ich pozycja na rynku pracy po studiach.

GIS DAY 2024

Możemy być dla was ciekawym źródłem wyboru na przyszłe życie. Uniwersytet oferuje naprawdę bardzo dużo. Jako wydział możemy dać coś, co zapewni wam satysfakcję w postaci zarówno wykonywanych zawodów, jak i pod kątem zarobkowym. Do dobrej pracy trzeba się przygotować – mówił prodziekan ds. studenckich z Wydziału Geoinżynierii. Odniósł się też do tematyki konferencji: –  GIS to niesamowicie przydatne narzędzie, które jest wykorzystywane także podczas naszych studiów.

Wykorzystanie narzędzi GIS

Wykład inauguracyjny o dawnych mapach jako źródle informacji wygłosił dr inż. Mateusz Ciski z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii na Wydziale Geoinżynierii UWM.

GIS jest bardzo wszechstronny. Możemy wykorzystać nie tylko dane współczesne, ale też dane historyczne i dzieła mistrzów kartografii. Możliwe jest wprowadzanie danych z archiwalnych ksiąg i cyfrowa rekonstrukcja miasta. Skupiłem się na tym w swoich badaniach. Zająłem się rekonstrukcją przestrzeni historycznej Olsztyna i z tego powstała moja praca doktorska. Postanowiłem prześledzić jego rozwój przestrzenny na podstawie historycznych źródeł, przede wszystkim map dawnych. Stworzyłem cyfrowy model rozwoju zabudowy olsztyńskiej od powstania Olsztyna do końca drugiej wojny światowej, czyli przed zniszczeniem miasta – tłumaczył dr inż. Mateusz Ciski.

Poznać potencjalne miejsce pracy

Słuchacze mogli zapoznać się z praktycznym zastosowaniem mobilnych danych przestrzennych z systemu pomiarowego olsztyńskiej firmy Vimap, która specjalizuje się w dziedzinie energetyki, geoinformatyki, geodezji, fotogrametrii i inżynierii oprogramowania. Przedstawicielka firmy podkreśla, że dla jej firmy ważne jest branie udziału w wydarzeniach na rynku lokalnym.

Jesteśmy firmą, która pozyskuje dane do zasilenia systemów naszych klientów. Widzimy, że ważne jest to, że pokazujemy się tutaj, bo studenci i potencjalni studenci mogą poznać naszą firmę jako przyszłego pracodawcę. Aplikuje do nas wielu absolwentów. Jestem na takim wydarzeniu po raz trzeci, ale firma w różnych wydarzeniach na UWM uczestniczy już od 2016 –  mówi dr inż. Maja Michałowska z Vimap. I dodaje: – Zawsze na wydarzeniach GIS-owych podkreślam, że jesteśmy otwarci na udostępnianie danych. Mamy wiele danych próbnych, testowych, na których studenci mogliby opracowywać prace inżynierskie czy magisterskie. Zachęcam do kontaktu z nami. Od dwóch lat prowadzimy praktyki zawodowe. W tamtym roku zaczynaliśmy od jednego praktykanta, a w tym roku mieliśmy ich sześciu.

Informacje o drugiej części spotkania, która odbędzie się w piątek 22 listopada, znajdują się na stronie wydarzenia. 

Organizatorami konferencji są Międzynarodowe Koło Naukowo-Badawcze GIScode oraz Koło Naukowe Pasjonatów BIM „KRESKA”. 

 

aw

fot. Janusz Pająk

Rodzaj artykułu