22 Listopada 2023

Aktualności


Z systemu informacji geograficznej korzysta dzisiaj każdy, nawet jeśli nie wie, czym GIS jest. Żeby go odpowiednio uhonorować, Wydział Geoinżynierii UWM co roku urządza mu święto.

Tegoroczne święto GIS, czyli GIS Day 2023 na UWM odbyło się 17 listopada. Jego celem jest podkreślenie roli GIS w analizie i zrozumieniu danych przestrzennych. Za organizację wydarzenia odpowiadały Instytut Gospodarki Przestrzennej i Geografii na Wydziale Geoinżynierii UWM oraz Międzynarodowe Koło Naukowo-Badawcze GIS Code.

GIS to nic innego, jak system informacji geograficznej służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych, z którego obecnie korzystamy już wszyscy. Niech nikogo nie myli określenie: „informacja geograficzna”. W GIS jest wszystko. Sztuka polega na tym, jak te dane z systemu wyciągnąć. Tego między innymi uczą się studenci Wydziału Geoinżynierii UWM. Uczą się, ale i pokazują młodszym kolegom, jak GIS można w praktyce wykorzystywać. Przedstawili na ten temat aż 10 prelekcji i 9 posterów.

Podczas GIS Day można więc było dowiedzieć się np., że system jest wykorzystywany do tworzenia grafiki 3D w grach komputerowych. Jest ona teraz w nich tak realistyczna, jak fotografia.

– Obecnie często do jej tworzenia już nie wykorzystuje się zdjęć. Bo to za długo trwa i obarczone jest ryzykiem. Fotograf musi czekać na odpowiednią porę dnia, pogodę, sytuacje itp. Grafik wszystkie dane potrzebne do tworzenia grafiki może pobrać z chmury danych GIS. Musi tylko umieć to zrobić przy pomocy odpowiedniego programu – opowiadał Adam Garustowicz, student III roku gospodarki przestrzennej. 

Justyna Zygadło, jego rok młodsza koleżanka z tego samego kierunku, pokazała słuchaczom, jak przy pomocy GIS i odpowiednich programów można bez pomiarów w terenie wyznaczyć najbardziej odpowiednie miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych w Kortowie. Okazuje się, że tym miejscem są budynki koło Jeziora Starodworskiego.

Dane pobrałam z ogólnie dostępnego i bezpłatnego Geoportalu. Zajęło mi to pięć dni. Ale dalsza ich selekcja i przetwarzanie trwały 6-7 miesięcy. Uwielbiam GIS. Tam jest wszystko. W przyszłościm, w pracy chciałabym się zajmować analizą i przetwarzaniem danych z GIS, aby sporządzać np. plany zagospodarowania przestrzennego, monitoringu – mówi Justyna.

Studenckim prelekcjom przysłuchiwało się ponad 160 uczestników z IV i V Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie oraz zespołów szkół w Iławie i Szczytnie.

– Zaprosiliśmy ich, aby pokazać im, co to jest GIS i jakie otwiera możliwości, ale także po to, aby pokazać nasz wydział i kierunki kształcenia. Obecnie wykorzystania GIS uczymy nie tylko na kierunkach związanych z gospodarką przestrzenną, ale i na budownictwie, bo ten system ciągle się rozwija. Mamy na wydziale dostęp do ArcGIS – najnowocześniejszego programu komercyjnego umożliwiającego tworzenie i przetwarzanie istniejących map, analizę danych przestrzennych, ich wizualizację oraz zarządzanie danymi w geobazach. Dlatego nasi absolwenci idąc do pracy, są w już w pełni przygotowani do wykonywania ważnych zadań, o czym świadczą chociażby dzisiejsze prelekcje studenckie – zaznacza dr inż. Marek Ogryzek, kierownik Laboratorium GIS, współorganizator dnia.

 

Wyniki konkursu na najciekawszy poster:

1 miejsce:

Ida Nawrocka, Gołota Natalia, Mężykowska Anna (ZS nr 3 w Szczytnie)

2 miejsce:

Konrad Kaliniewicz (V LO w Olsztynie)

Julia Kornas, Dominika Grabińska, Marta Nowicka (V LO w Olsztynie)

3 miejsce:

Ignacy Choroszewski (IV LO w Olsztynie)

 

Wyniki konkursu na najciekawsze wystąpienie:

1 miejsce:

Adrianna Drężek, Dawid Rożankiewicz – DroneMapping: Twoje Narzędzie do BIM i GIS

2 miejsce:

Justyna Zygadło – Potencjał solarny miasteczka akademickiego Kortowo

Ewa Antonowicz, Katarzyna Zglejc – Wirtualny spacer po Olsztynie z wykorzystaniem narzędzi ArcGis Pro

Dawid Rutkowski – Mapa w służbie inżynierii sanitarnej: Jak nowoczesne technologie mapowe kształtują przyszłość projektowania sieci sanitarnej?

Julia Lipner, Marlena Wcisło – Zastosowanie fotogrametrii w BIM i GIS

3. miejsce:

Adam Garustowicz – Wykorzystanie GIS w programach graficznych 3D

Marta Woźniak, Justyna Zygadło – Nieoczywista turystyka w rozumieniu młodzieży

Nagrody specjalne

Nagroda dziekana Wydziału Geoinżynierii:

Justyna Zygadło – Potencjał solarny miasteczka akademickiego Kortowo

Dawid Rutkowski – Mapa w służbie inżynierii sanitarnej: Jak nowoczesne technologie mapowe kształtują przyszłość projektowania sieci sanitarnej?

Nagroda firmy ESRI Polska:

Nadia Kamińska, Amelia Łapszewicz (V LO w Olsztynie)

lek

Rodzaj artykułu