02 Marca 2023

Aktualności


Waldemar Kontewicz, poeta i tłumacz, był gościem kolejnego spotkania z cyklu tête-à-tête, które odbywają się na Wydziale Humanistycznym UWM.

Autor, który od ponad trzech dekad mieszka w Kanadzie, wrócił do swojej alma mater, bowiem jest absolwentem matematyki i fizyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej, która w 1999 roku weszła w skład Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

- Mój wyjazd do Kanady wydarzył się przypadkowo. Zarabiałem bardzo mało i postanowiłem zmienić coś w swoim życiu. Przez pierwszy rok mojego pobytu tam pracowałem fizycznie (ładowałem jogurty do ciężarówek). W tym czasie zdobywałem nowe umiejętności, które ostatecznie doprowadziły mnie do pracy w szkole – opowiadał Waldemar Kontewicz.

W Ameryce Północnej podjął pracę nauczyciela oraz rozpoczął karierę pisarską. Zaczynał od pisania opowiadań, które wysyłał do czasopism literackich, aż wreszcie, m.in. za namową przyjaciół, wydał pierwszą książkę zatytułowaną Braniewnik (2011). Jego ulubionym gatunkiem jest proza poetycka, ale pisze także wiersze.

- Pisanie było dla mnie odskocznią od codzienności. Przygotowywanie się do zajęć w szkole kosztowało mnie dużo, ponieważ jako nauczyciel z Polski nie mogłem sobie pozwolić na błędy. Potrzebowałem więc jakiejś odskoczni. W moich utworach odzwierciedlenie znajdują te wszystkie moje zmagania z matematyką i fizyką na najwyższym poziomie. Sporo jest gwiazd, konstelacji, nieba, przestrzeni kosmicznej – wyjaśniał Waldemar Kontewicz.

Oprócz opowieści na temat swojej twórczości, poeta podzielił się ze społecznością Wydziału Humanistycznego doświadczeniami zamieszkiwania w różnych miejscach – m.in. na Warmii i Mazurach, Podlasiu, w Bieszczadach i w Kanadzie. Mówi o sobie, że jego tożsamość jest piętrowa i składa się na doświadczenia, które później zostają opisane w opowiadaniach i wierszach.

- Józef Czechowicz powiedział: „Kto czyta, żyje wielokrotnie. Ktoś zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany” i ja bym to powiedzenie parafrazował następująco: „Kto mieszka w dwóch krajach, żyje wielokrotnie”. Inna sprawa, że to życie mija bardzo szybko, ale na to nie mam już wpływu – dodał.

Spotkanie poprowadzili: dr hab. Joanna Szydłowska, prof. UWM z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Robert Lesiński, dziennikarz Radia Olsztyn.

Cykl tête-à-tête to nowa inicjatywa Wydziału Humanistycznego, której celem jest umożliwienie studentom oraz pracownikom spotykanie się z ciekawymi humanistami. Informacje o kolejnych spotkaniach można śledzić na profilu facebookowym wydziału - TUTAJ.

Waldemar Kontewicz urodził się w 1951 r. w Braniewie. Z wykształcenia jest matematykiem i fizykiem, absolwentem WSP w Olsztynie. Ponadto prozaikiem, poetą i tłumaczem. Za tom opowiadań pt. Braniewnik otrzymał nagrodę czytelników w Literackiej Nagrodzie Warmii i Mazur „Wawrzyn”. Ponadto napisał: Wilkierze braniewskie i inne historie wierszem (2013), Appendix (2014), Golicja. Braniewnik (2017), Wilk, którego karmisz (2020) oraz Tunel pod Ptaszkową (2022). Równolegle z twórczością zajmuje się przekładaniem anglojęzycznych poetów, w tym m.in. jego idola Ala Purdy’ego. 

Marta Wiśniewska      

Rodzaj artykułu