21 Lutego 2023

Aktualności


Dyktando, spotkanie z autorem biografii Wojciecha Młynarskiego czy wykład o języku – to tylko niektóre atrakcje, które z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowali pracownicy i studenci Katedry Języka Polskiego i Katedry Literatury Polskiej UWM.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, na stałe wpisały się w agendę Wydziału Humanistycznego UWM. Rokrocznie przedstawiciele olsztyńskiej polonistyki dokładają wszelkich starań, aby godnie uczcić język polski.

- Nasze wydziałowe obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zawsze są momentem, w którym – można powiedzieć – zaczynamy filozofować na temat języka. Pan dziekan [prof. dr hab. Mariusz Rutkowski – przyp. red.] otwierając to wydarzenie, przypomniał, że język polski jest drugim najtrudniejszym językiem na świecie po chińskim. Możemy więc czuć się dumni, że go używamy, ale z drugiej strony musimy przykładać dużą wagę do poprawności językowej, ortograficznej, ale także do tego, w jaki sposób się komunikujemy. Mamy nadzieję, że takie dni jak ten dzisiejszy w tym pomagają – mówiła dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM, prodziekan ds. rozwoju i promocji Wydziału Humanistycznego oraz literaturoznawczyni z Katedry Literatury Polskiej.

Na początku uroczystości wyróżniono osoby, które napisały najlepsze prace dyplomowe w roku akademickim 2021/2022 oraz te, które bezinteresownie działają na rzecz kierunków filologia polska i logopedia. Następnie uczniowie szkół, którzy odwiedzili Wydział Humanistyczny, studenci oraz wszyscy chętni zmierzyli się z dyktandem autorstwa dr hab. Marioli Wołk, prof. UWM z Katedry Języka Polskiego i Logopedii.      

- Dyktando daje możliwość sprawdzenia się. Uważam, że warto poświęcić chwilę polskiej ortografii, która przez niektórych jest niestety trochę zaniedbywana. Nie pamiętamy chociażby o znakach diakrytycznych, czyli np. „ą” i „ę”, przez co gubimy coś, co wyróżnia nasz język spośród innych. Bardzo się cieszę, że dyktando napisało wiele osób, a wyjątkową radość, a nawet wzruszenie, wzbudza we mnie fakt, że pisali je moi byli studenci, którzy przyszli dzisiaj do nas ze swoimi uczniami – mówiła dr hab. Mariola Wołk, prof. UWM.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego były również okazją do rozstrzygnięcia XII edycji Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa. Jury w składzie: prof. Zbigniew Chojnowski, prof. Beata Tarnowska, dr Sabina Kowalczyk i dr Piotr Przytuła zapoznało się z 17 zestawami wierszy studentów i 13 zestawami wierszy uczniów. Po obradach, które odbyły się 14 lutego, przyznało nagrody i wyróżnienia. 

Najlepszą poetką wśród studentów została Natalia Modzelewska, studentka piątego roku filologii polskiej na UWM.

- Pisanie wierszy jest moim hobby, które towarzyszy mi w życiu i dzięki któremu mogę dać upust swoim emocjom i przemyśleniom. Wiedza, jaką posiadłam dzięki studiom polonistycznym, pomaga mi grać wieloma kontekstami pisząc, ale z drugiej strony ta mnogość głosów może zagłuszyć nasz własny głos, więc trzeba to wszystko wyważyć – powiedziała Natalia Modzelewska.

Z kolei I miejsce w grupie uczniów jury przyznało Bartoszowi Danisiewiczowi z II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie.

Pełne wyniki konkursu można znaleźć na facebookowym profilu filologii polskiej i logopedii. 

Następnie poeci ustąpili miejsca biografowi. O pracy nad książką pt. Wojciech Młynarski. Światowe życie opowiedział Michał Ostrowski, absolwent filologii polskiej na UWM. Podczas spotkania, które poprowadziła dr hab. Iwona Maciejewska, prof. UWM, opowiedział o pracy nad książką, a także przytoczył najważniejsze i najbardziej interesujące fakty z życia autora takich przebojów jak Bądź moim natchnieniem czy W Polskę idziemy

Święto języka polskiego na Humanie zwieńczył wykład dr. Sebastiana Przybyszewskiego z Katedry Języka Polskiego i Logopedii pt. „O Reszty nie trzeba, tu mi kaktus wyrośnie i wyrażeniach uwikłanych sytuacyjnie”. 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Szacuje się, że tego dnia na ulice Dhaki wyszło prawie 30 tys. osób. W wyniku starć z policją zginęło pięciu studentów, wiele osób zostało rannych. Śmierć młodych ludzi wyzwoliła tak powszechny i silny opór obywatelski, że po latach konfliktu rząd ustąpił i w 1956 r. nadał językowi bengalskiemu status języka urzędowego. Święto to ma służyć ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Marta Wiśniewska

Rodzaj artykułu