15 Maja 2023

Aktualności


Lekarze z całego świata identyfikujący się z polską kulturą i językiem przyjadą do Olsztyna, aby wymienić się doświadczeniami zawodowymi i porozmawiać o wyzwaniach współczesnej medycyny.

Światowe zjazdy polskich medyków połączone z kongresem Polonii medycznej odbywają się średnio co trzy lata (wyjątkiem był czas pandemii). Tym razem wydarzenie to zaplanowano w Olsztynie w dniach 1-4 czerwca. Jest to spore wyróżnienie dla stolicy Warmii i Mazur, ponieważ o taką lokalizację zabiegali przedstawiciele lekarskiej Polonii.

– Polscy lekarze pracują i odnoszą sukcesy na całym świecie, zatem do Olsztyna przyjadą najlepsi medycy z całej Europy, USA, Kanady, a nawet z dalekiej Australii. Ci, którzy na co dzień pracują w krajach spoza Unii Europejskiej, otrzymają wsparcie ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – zapewnia Anna Lella, prezeska Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie, przewodnicząca komitetu organizacyjnego IV Światowego Zjazdu Lekarzy Polskich oraz XI Kongresu Polonii Medycznej.

Warto podkreślić, że IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich i XI Kongres Polonii jest częścią obchodów związanych z Rokiem Kopernika.

Fakt, że nasze wydarzenie wpisuje się w Rok Kopernika, stwarza nam okazję, abyśmy przyczynili się do promowania tego, iż Mikołaj Kopernik był związany z Warmią – że tutaj tworzył i spędził swoje dorosłe życie. Kopernik jest rozpoznawalny przede wszystkim jako astronom, ale warto pamiętać, że w czasie, gdy pełnił funkcję kanonika kapituły warmińskiej, był również cenionym lekarzem. Chcemy to zaznaczyć w trakcie kongresu, więc zaplanowaliśmy dodatkową sesję na ten temat, podczas której opowiemy o medycynie w tamtych czasach – dodaje Anna Lella.

Program wydarzenia powstał pod czujnym okiem prof. dr. hab. n. med.  Sergiusza Nawrockiego, prorektora UWM ds. Collegium Medicum, który zaprosił interesujących i utytułowanych prelegentów. Wśród nich będzie m.in. prof. Zbigniew Wszołek, neurolog z Mayo Clinic na Florydzie, jeden z najbardziej wpływowych naukowców na świecie wg Thomson Reuters. Oprócz tradycyjnego referatu przeprowadzi on również interaktywne warsztaty, podczas których podzieli się wiedzą, jak pisać i publikować teksty naukowe, aby prezentować swój dorobek naukowy w najbardziej atrakcyjny sposób. Jednak lista ważnych osobistości ze świata nauki jest o wiele dłuższa. 

W nawiązaniu do tematu przewodniego Kongresu staraliśmy się zaprosić takich gości, którzy są pionierami, jeśli idzie o nowe rozwiązania i metody leczenia w medycynie. Dość powiedzieć, że w pierwszym dniu jedną z sesji będzie prowadziła prof. Maria Siemionow, która jest oczywiście najbardziej znana z przeszczepu twarzy, ale ponadto nadal jest aktywna zawodowo i zajmuje się najnowszymi metodami leczenia rzadkich chorób układu nerwowo-mięśniowego przy pomocy komórek macierzystych.  Będzie również prof. John Adler, amerykański neurochirurg, który jest pomysłodawcą i założycielem dwóch firm produkujących urządzenia do radiochirurgii, czyli do metody nieinwazyjnego leczenia przy pomocy promieniowania jonizującego. Jednym z „dzieci” prof. Adlera jest urządzenie ZAP, które instalujemy obecnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. To będzie pierwsze wydarzenie w Olsztynie, na którym pojawi się tylu wybitnych lekarzy i naukowców, którzy w jednym miejscu i w jednym czasie będą rozmawiać o wielu ważnych i pasjonujących tematach - podkreśla prof. Nawrocki. 

Dyskusja naukowa będzie toczyła się wokół najbardziej aktualnych problemów. Referaty wygłoszą osoby ze środowiska akademickiego, które zajmują się kluczowymi i przełomowymi zagadnieniami, które w istotny sposób zmieniają możliwości leczenia najcięższych chorób w praktyce klinicznej na całym świecie. Pośród nich nie zabraknie lekarzy i naukowców z Collegium Medicum UWM, którzy także mogą pochwalić się dużymi osiągnięciami naukowymi.  

mw

PROGRAM NAUKOWY można znaleźć TUTAJ

PROGRAM OGÓLNY można znaleźć TUTAJ

Rodzaj artykułu