17 Lipca 2023

Aktualności


Uniwersytet Warmińsko-Mazurski podpisał umowę o współpracy z Państwową Komisją Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego, dzięki której absolwenci kierunku doradztwo podatkowe będą zwolnieni z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego.

Mija rok od momentu, kiedy na Wydziale Prawa i Administracji uruchomiono kierunek doradztwo podatkowe. W tym czasie Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego doceniła poziom kształcenia na tym nowym i potrzebnym w dzisiejszych czasach kierunku.    

– Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego pozytywnie zweryfikowała zakres wiedzy i umiejętności, które zdobywają studenci kierunku doradztwo podatkowe i tym samym Wydział Prawa i Administracji dołącza do prestiżowej listy uczelni, których studenci są zwolnieni z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. Wśród nich są m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański czy Szkoła Główna Handlowa, więc w zakresie prawa podatkowego dołączamy do elity – mówi w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” dr hab. Michał Mariański z Katedry Prawa Finansowego i Prawa Podatkowego UWM

Przepisy prawa podatkowego ulegają nieustannym zmianom, więc istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Ponadto absolwent doradztwa podatkowego ma szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia.  

Absolwent kierunku doradztwo podatkowe jest w stanie odnaleźć się w gąszczu skomplikowanych i zmiennych przepisów podatkowych, więc znajdzie zatrudnienie m.in. w organach administracji skarbowej, Służbie Celno-Skarbowej, w organach kontroli i nadzoru podatkowego, a także kancelariach doradztwa podatkowego, biegłych rewidentów, adwokackich, radcowskich, w biurach rachunkowych oraz w szeroko rozumianym sektorze prywatnym – wyjaśnia dr hab. Michał Mariański.

Na zdjęciu od lewej: prof. dr hab. Bogumił Pahl, prof. UWM oraz dr hab. Michał Mariański z Wydziału Prawa i Administracji UWM
Na zdjęciu od lewej: prof. dr hab. Bogumił Pahl, prof. UWM oraz dr hab. Michał Mariański z Wydziału Prawa i Administracji UWM
Fot. archiwum prywatne
​​​

Program studiów opracowali pracownicy Katedry Prawa Finansowego i Prawa Podatkowego. Na Wydziale Prawa i Administracji pracują naukowcy, dydaktycy oraz praktycy, którzy są w stanie dzielić się ze studentami wiedzą oraz doświadczeniem. Na co dzień są radcami prawnymi, doradcami podatkowymi, adwokatami czy sędziami.

– Doradztwo podatkowe jest bardzo praktycznym kierunkiem studiów – teoria jest oczywiście ważna, ale bez praktyki nie byłoby możliwości nauczania przedmiotów specjalizacyjnych. Ci wykładowcy, którzy na co dzień pracują w zawodzie, potrafią dostrzegać bieżące problemy. Myślę, że jest to bardzo cenne dla studentów, bo poza zdobywaniem wiedzy ogólnej otrzymują konkretne przykłady, jak zastosować ją w praktyce – dodaje dr hab. Michał Mariański.

W tej chwili kierunek doradztwo podatkowe można studiować na pierwszym stopniu (studia licencjackie), stacjonarnie lub zaocznie. Władzie Wydziału Prawa i Administracji nie wykluczają w przyszłości otwarcia studiów drugiego stopnia.

mw

 

fot. Janusz Pająk, archiwum prywatne

Rodzaj artykułu