04 Marca 2024
Aktualności
Po raz 15. poznaliśmy nazwiska osób, które – zdaniem Warmińsko-Mazurskie Forum Kobiet – zasługuje na miano „Kobiet z charakterem”. Uroczysta gala odbyła się 1 marca. Dr Stompór do plebiscytu zgłosił Marcin Kuchciński – marszałek województwa.
– Było wiele zgłoszeń w kategorii zdrowie, polityka społeczna. Dlatego w tej kategorii są dwie nagrody. Dr Stompór nagrodziliśmy dlatego, że zorganizowała w Szpitalu Powiatowym w Dobrym Mieście opiekę geriatryczną, która wcześniej w naszym regionie nie istniała – wyjaśnia motywy kapituły plebiscytu Irena Petryna, przewodnicząca.
– Nie wiem, czy czuję się kobietą z charakterem. Może to tak wygląda, bo bardzo się staram, aby specjalizacja geriatryczna wreszcie ruszyła w województwie – mówi laureatka.
Dr Stompór zaznacza, że specjalizacja, którą się zajmuje, wiąże się z wieloma stereotypami i mitami.
– Trzeba ją odczarować. Geriatria to nie jest opieka paliatywna. To przede wszystkim promocja zdrowia wśród ludzi po 60. roku życia. Na tym polu np. współpracujemy ze specjalistami od hortiterapi i sylwoterapi, bo do geriatrii trzeba podchodzić holistycznie – wyjaśnia.
Jej zdaniem lekarz-geriatra to zawód z przyszłością.
– Z powodu starzenia się Polaków lekarze rodzinni i interniści nie podołają wszystkim potrzebom coraz starszych ludzi – uważa.
Dlatego gdzie tylko może, tam stara się promować geriatrię.
– Nagrodę kapituły uważam za oznakę tego, że społeczeństwo i władze dostrzegają coraz wyraźniej jej rosnące znaczenie – zapewnia dr Stompór.
Przewodnicząca kapituły, wcześniej wieloletnia dyrektorka Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie, podkreśla, że dr Stompór, jako nauczycielka akademicka mobilizuje studentów do specjalizacji geriatrycznej.
– Dzięki jej staraniom już nam przybył kolejny lekarz i mamy już trzech o takiej specjalizacji. Poza tym tę specjalizację wybrali kolejni, więc możemy się spodziewać, że jeszcze geriatrów w naszym regionie przybędzie. To bardzo ważne, bo jako społeczeństwo starzejemy się. Poza tym dr Stompór jest bardzo ciepła, empatyczna, cierpliwa, potrafi rozmawiać z ludźmi starszymi, a to trudni pacjenci – zapewnia Irena Petryna.
Dr n. med. Małgorzata Stompór pracuje również w szpitalu w Dobrym Mieście. Z UWM związała się w 2013 roku. W 2022 r. została finalistką na Wydziale Lekarskim plebiscytu Belfer na najlepszego nauczyciela akademickiego UWM.
– Praca nauczyciela akademickiego daje mi szczególnie dużo zadowolenia. Jest dla mnie odskocznią, przyjemnością, bo praca geriatry – to jednak często także towarzyszenie pacjentom w cierpieniu u schyłku życia – mówiła podczas przygotowań do finału plebiscytu Belfer UWM 2022. Wówczas też opowiedziała o swoim doświadczeniu jako lekarki. – Wbrew pozorom praca geriatry daje mnóstwo zadowolenia, chociaż może nie zawsze pacjenta w starszym wieku możemy wyleczyć. Często jednak niewielkim nakładem sił i środków możemy znacząco poprawić jakość jego. życia. Moja dotychczasowa praca w różnych jednostkach – klinice geriatrii i oddziale medycyny paliatywnej, poradni lekarza rodzinnego, opiece długoterminowej – dała mi szerokie spojrzenie na problemy ludzi starszych. Studia skończyłam na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie rozpoczęłam pracę jako nauczyciel akademicki. Po przyjeździe do Olsztyna okazało się, że muszę utworzyć od początku cały kurs geriatrii. To było duże wyzwanie. Razem ze studentami wypracowaliśmy ciekawą formułę zajęć opartych na omawianiu przypadków klinicznych i zajęciach praktycznych częściowo w uniwersyteckim Centrum Symulacji Medycznych, a częściowo w szpitalu w Dobrym Mieście.
W wolnych chwilach dr Stompór lubi pływać kajakiem. Przepłynęła już wszystkie szlaki Warmii. O czym marzy?
O tym, żeby w Olsztynie postał prawdziwy oddział geriatryczny i żeby było więcej niż sześcioro geriatrów w województwie.
Głównym celem plebiscytu Kobieta z Charakterem jest promowanie i docenianie zaangażowania kobiet w różnych dziedzinach życia społeczno-gospodarczego, zwłaszcza tych, które potrafią doskonale godzić pracę zawodową z życiem rodzinnym.
Kapituła, pod przewodnictwem Ireny Petryny, prezeski Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Forum Kobiet, oprócz dr Stompór nagrodziła jeszcze:
- Beatę Dekę w kategorii administracja
- Karolinę Ferenstein-Kraśko w kategorii biznes i ochrona środowiska
- Ewę Ostrowską w kategorii nauka i edukacja
- Anglikę Stawisińską w kategorii kultura, sport, turystyka
- Alicję Kucharzewską-Samko w kategorii kultura, sport, turystyka
- hm. Dorotę Limontas w kategorii zdrowie, polityka społeczna
Wyróżnienia otrzymały:
- Małgorzata Krystyna Kozioł
- Beata Jakubiak
lek