21 Lipca 2023

Aktualności


Unikatowe położenie Kortowa oraz bogata infrastruktura sportowo-turystyczna sprawia, że kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nie zasypia w czasie wakacji akademickich, a wręcz przeciwnie – oferuje szereg atrakcji i możliwości do spędzania wolnego czasu. Oto, co można robić w Kortowie latem.

 Sporty wodne

Jeśli zamkniemy oczy i pomyślimy o warmińsko-mazurskich jeziorach, to z pewnością większość z nas wyobrazi sobie białe żagle, łódki, kajaki, a także rowery wodne, które są idealnym pomysłem na relaks na wodzie połączony z odrobiną aktywności fizycznej. Ze sprzętu wodnego można korzystać także w Kortowie, bowiem w Przystani Kortowskiej funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego, w której można wypożyczyć rowery wodne (dwu- i czteroosobowe), kajaki oraz nowość – deski SUP. SUP to skrót od angielskiego Stand Up Paddle, czyli w wolnym tłumaczeniu wiosłowania na stojąco. Sport ten z roku na rok zdobywa w Polsce coraz większą popularność, a wywodzi się z Hawajów. Można go uprawiać na jakimkolwiek akwenie, a więc także na Jeziorze Kortowskim.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego w miasteczku akademickim UWM mieści się w Przystani Kortowskiej przy ul. Heweliusza 28 jest czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 11:00-19:00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 11:00-20:00.

Rowery wodne na przystani kortowskiej
Wypożyczalnia sprzętu wodnego w miasteczku akademickim UWM

Pływalnia uniwersytecka

Istnieje również możliwość korzystania z wody pod dachem, czyli w pływalni uniwersyteckiej, która znajduje się przy ul. J. Tuwima 9. To dobry pomysł na aktywne spędzenie czasu w złą pogodę, ale także dla tych, którzy czas wakacji chcą przeznaczyć na podszlifowanie umiejętności pływackich. Pływalnia uniwersytecka dysponuje basenem głównym, basenem do nauki pływania, jacuzzi, sauną suchą i parową, salami fitness, siłownią, stołem do gry w tenisa stołowego i salą konferencyjną, zatem dla każdego coś miłego.

Osoby w przyzwoitej dyspozycji fizycznej mogą wybrać się tam z Kortowa na piechotę, ponieważ znajduje się ona nieopodal miasteczka akademickiego (ok. 1,5 km). Jeśli zaś ktoś preferuje podróż autobusem, to można dojechać bezpośrednio z Kortowa i z powrotem – obok obiektu znajduje się przystanek autobusowy. Oferta basenu, cennik i regulamin znajdują się na >>>stronie internetowej pływalni. 

Pływalnia uniwersytecka - widok na basen z góry
Na pływalni uniwersyteckiej można korzystać m.in. z dwóch basenów, jacuzzi, siłowni i saun 

Korty tenisowe w kampusie UWM

Za sprawą sukcesów Igi Świątek i Huberta Hurkacza coraz większą popularność zyskuje w Polsce tenis. Wielu z nas chce poczuć na własnej skórze chociaż namiastkę tego, co przeżywają na kortach nasi utytułowani tenisiści. Tak się składa, że tę piękną i zarazem trudną dyscyplinę można w doskonałych warunkach uprawiać w Kortowie. Ostatnio UWM wprowadził możliwość rezerwowania kortów tenisowych za pomocą aplikacji tenis4U. Warto podkreślić, że uniwersyteckie korty przeszły gruntowną modernizację – została odnowiona nawierzchnia, wymieniono linie, zamontowano nowe ogrodzenie i oświetlenie.  

Jak zarezerwować korty tenisowe? 

1. Należy pobrać aplikację tenis4U,

2. polubić obiekt w aplikacji,

3. a następnie wysłać e-mail na adres: boiska.uwm@uwm.edu.pl, podając w treści wiadomości imię i nazwisko oraz nr tel. użyty przy zakładaniu konta w aplikacji.

Tenisiści grają na korcie w miasteczku akademickim UWM
Korty tenisowe można zarezerwować za pomocą aplikacji tenis4U

Stadion lekkoatletyczny

Znakomite miejsce do treningów mają również amatorzy lekkiej atletyki, a konkretnie biegacze, którzy mogą biegać po nowej bieżni zmodernizowanego stadionu lekkoatletycznego. Od 20 marca, każdy, zupełnie za darmo, może skorzystać z bieżni stadionu akademickiego od poniedziałku do piątku i w niedziele w godzinach 18-20 oraz w soboty w godzinach 13-15.

Przypomnijmy, że bieganie ma szereg zalet dla zdrowia i dobrego samopoczucia: wzmacnia układ odpornościowy, mięśniowo-szkieletowy i sercowo-naczyniowy, dotlenia organizm, pomaga dbać o zdrową sylwetkę, wprowadza aktywność do siedzącego trybu życia, uspokaja nerwy, daje satysfakcję wynikającą z pokonywania własnych słabości.

Stadion lekkoatletyczny w Kortowie
Z bieżni stadionu akademickiego można korzystać za darmo przez dwie godzinny dziennie

Wakacje w siodle

W okresie letnim można też korzystać z oferty Ośrodka Jeździeckiego UWM. Osoby chcące wziąć udział w jazdach, powinny zapoznać się z >>> grafikiem dostępności instruktorów. W dokumencie znajdują się też numery telefonów do osób udzielających lekcji i to u nich należy zarezerwować termin.

Z myślą o dzieciach i młodzieży powyżej dziewiątego roku życia Ośrodek Jeździecki organizuje także Kortowakacje. Turnus trwa pięć dni i obejmuje naukę jazdy konnej (dla osób zaawansowanych – jazda grupowa, dla osób początkujących – lonża) oraz zajęcia teoretyczne i praktyczne realizowane przy koniach. Uczestnicy Kortowakacji będą mogli poznać więc między innymi: zasady bezpiecznej obsługi koni, prawidłowe przygotowanie koni do jazdy oraz tajniki siodłania i kiełznania. Poza tym wezmą też udział w zabiegach pielęgnacyjnych koni oraz dowiedzieć się, jak rozpoznawać umaszczenie koni. W planie przewidziano też czas na gry i zabawy.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w >>> ofercie przygotowanej przez Ośrodek Jeździecki UWM.

Konie nad jeziorem w Kortowie
Kolejne turnusy Kortowakacji odbędą się w dn. 14–18 sierpnia,  21–25 sierpnia oraz 28 sierpnia – 1 września

Plażowanie i spacery

W Kortowie można również plażować. Na tych, którzy lubią opalać się, czytać książkę na świeżym powietrzu czy grillować, czeka Jezioro Kortowskie z uroczą plażą znaną z koncertów, które odbywają się tam podczas Kortowiady. Miejsce to jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych nie tylko w miasteczku akademickim, ale także w Olsztynie. Warto podkreślić, że regularnie jest modernizowane i dostosowywane do potrzeb społeczności akademickiej oraz olsztynian.

Ci zaś, którzy wolą nieco mniej wymagające aktywności fizyczne niż bieganie, tenis czy pływanie, mogą oddawać się spacerom w parku kortowskim, który w trakcie upalnych i słonecznych dni oferuje wiele zacienionych miejsc i ławek, na których można odpocząć czy poczytać książkę lub gazetę. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby opuścić park i przejść się po Kortowie, obserwując uniwersyteckie budynki i to, jak zmienia się kampus UWM.

Studenci spacerują w parku kortowskim
Kortowski park wypiękniał dzięki projektowi „Wzmocnienie różnorodności biologicznej i rewaloryzacja zabytkowego parku w Kortowie” dofinansowanego z RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-20

Biblioteka Uniwersytecka

Na zakończenie nieco inna oferta niż wszystkie poprzednie: Biblioteka Uniwersytecka. To miejsce, które nie zamyka się na czas letnich wakacji, ale zaprasza do klimatyzowanego wnętrza, w którym bez problemu można pracować nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje upał.

Wakacje to także czas, w którym część społeczności akademickiej musi przygotowywać się do egzaminów i obron lub pisać prace dyplomowe. W takich przypadkach zasoby Biblioteki Uniwersyteckiej są niezbędne. Przypomnijmy, że znajduje się w niej również przestrzeń do czytania lub pracy z komputerem, więc jeśli ktoś potrzebuje chwili ciszy i skupienia, to Biblioteka czeka. W wakacje jest czynna w poniedziałki od 8:00 do 18:00, a od wtorku do piątku od 8:00 do 16:00.

Szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Biblioteki Uniwersyteckiej UWM.

Biblioteka Uniwersytecka w czasie rekrutacji - flaga UWM na pierwszym planie
W wakacje Biblioteka Uniwersytecka jest czynna w poniedziałki od godz. 8 do 18, a od wtorku do piątku od 8 do 16

 

Gastronomia, czyli smaki Kortowa

Oczywistą rzeczą jest to, że ruch na świeżym powietrzu czy intensywna nauka w bibliotece wzmagają apetyt. Tym, którzy zgłodnieją, z pomocą przychodzi restauracja „Tafla” prowadzoną przez Fundację „ŻAK” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Mieści się ona przy ul. J. Heweliusza 28, czyli tuż obok Przystani Kortowskiej. Jej kuchnia to fuzja kuchni polskiej z wpływami z całego świata. Serwuje się tam regionalne i sezonowe produkty. Na lato 2023 odświeżono kartę dań – można tam zjeść m.in. tatar z pstrąga z palonym masłem, kalafior curry, koftę wołową z tabbouleh czy smażonego sandacza z cukinią i harrisą.

Restauracja prowadzi własny ogród, dzięki czemu goście na talerzach otrzymują warzywa z ekologicznej uprawy. Pracownicy restauracji doglądają  m.in. buraków, ziemniaków, dyń, ziół i jadalnych kwiatków, realizując tym samym strategię "farm to fork" (od pola do stołu).

Restauracja jest czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 13:00-20:00, w piątek i w sobotę od 13:00 do 22:00, a w niedzielę od 13:00 do 20:00.

 

Stoliki restauracyjne nocą
Restauracja Tafla nocą

 

W Kortowie można zjeść również dobre, bo naturalne lody od firmy Kroczek. Food truck z nimi towarzyszył kandydatom na studia w składaniu dokumentów pod Biblioteką Uniwersytecką, ale na co dzień znaleźć go można na plaży kortowskiej.

Od niedawna na miłośników kofeiny we wspomnianej bibliotece UWM czeka też samoobsługowe stoisko firmy Starbucks. W menu znajduje się latte, cappuccino, americano, espresso, mocha, latte machiatto, hot chocolate, late chilled (waniliowa, orzechowa i karmelowa), cafe latte chilled, oraz herbata.

Foodtruck i kolejka przed biblioteką uniwersytecką
Food truck Fundacji "Żak" dotrzymywał towarzystwa kandydatom na studia, którzy składali dokumenty w Bibliotece Uniwersyteckiej

 

Kortowo - przestrzeń wielu możliwości

To prawda, że Kortowo wycisza się czas wakacji akademickich, bo studenci nie muszą uczestniczyć w zajęciach, ale to nie oznacza, że zasypia. Wręcz przeciwnie – przeobraża się w letnią dzielnicę Olsztyna, która stwarza możliwości do uprawiania wielu dyscyplin sportu, spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz odpoczynku. Wyjątkowe położenie miasteczka akademickiego UWM, które zachwyca ludzi z całego świata, widoczne jest więc zwłaszcza latem, kiedy to pobudzona do życia przyroda cieszy oko i koi.

SpotkajMy się w Kortowie!

Trzej rowerzyści w Kortowie
Kortowskimi ścieżkami można podążać nie tylko pieszo

 

Marta Wiśniewska, red.

Rodzaj artykułu