30 Marca 2023

Aktualności

W Kortowie organizowane są dwie inicjatywy, które aktywizują społeczność akademicką UWM pod względem fizycznym – to Kortowo na sportowo oraz Liga Wydziałów. O szczegółach opowiada Iwona Pająk, rzeczniczka prasowa Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego.

Kortowo na sportowo

To inicjatywa stworzona przez studentów dla studentów. W każdy piątek o godz. 21.00 w Hali Sportowej UWM odbywają się zajęcia z różnych dyscyplin sportu (co tydzień inna). Zajęcia są prowadzone przez specjalistów – trenerów, profesjonalnych zawodników oraz dietetyków. Kortowo na sportowo uświadamia, jak ważne są dla zdrowia aktywność fizyczna oraz odpowiednie odżywianie.

- Dużą popularnością cieszy się zumba, zajęcia z samoobrony oraz sztuki walki. Od niedawna wprowadziliśmy również koszykówkę i siatkówkę, ponieważ są to sporty zespołowe, które sprzyjają integracji – wyjaśnia Iwona Pająk.

Zajęcia Kortowo na sportowo są skierowane przede wszystkim do studentów, wykładowców i pracowników uczelni, ale w rzeczywistości może przyjść każdy, kto chce uprawiać sport w dobrym towarzystwie.

Liga Wydziałów

Rywalizacja w Lidze Wydziałów składa się z trzech elementów: sportu, belfra oraz gier barowych. Rozgrywki sportowe odbywają się przez cały rok akademicki. Wydziały rywalizują między sobą w takich dyscyplinach jak koszykówka, szachy, ping pong, siatkówka i piłka nożna.

Rozgrywki międzywydziałowe, w których nagrodą główną jest prowadzenie parady podczas Kortowiady. W Lidze Wydziałów można wyróżnić trzy dyscypliny: belfer, rozrgrywki sportowe oraz rozgrywki barowe.

W trakcie dwóch semestrów toczą się rozgrywki w różnych dyscyplinach sportowych (np. koszykówce, szachach, ping-pongu, siatkówce oraz piłce nożnej kobiet i mężczyzn.

- Studenci bardzo lubią brać udział w Lidze Wydziałów, ponieważ mogą rywalizować ze sobą na poziomie sportowym, ale także zintegrować się. Kusząca jest nagroda główna dla zwycięskiego wydziału, czyli prowadzenie parady na Kortowiadzie, która przechodzi ulicami Olsztyna. Studenci pierwszego roku być może jeszcze tego „nie czują”, ale ten, kto chociaż raz był na Kortowiadzie, wie, że jest te wielkie wyróżnienie i świetna zabawa – tłumaczy Iwona Pająk.

Więcej informacji na temat Kortowo na sportowo oraz Ligi Wydziałów można znaleźć na facebookowym profilu Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego – TUTAJ.

Wynajem kortów i boisk za pomocą aplikacji

W Kortowie znajduje się bogata infrastruktura sportowa, z której na co dzień mogą korzystać studenci i pracownicy, a także osoby spoza uczelni. Od jakieś czasu boisko oraz korty tenisowe można w wygodny sposób rezerwować za pomocą aplikacji na urządzeniach mobilnych.

Boiska sportowe UWM "Nad Kortówką" można rezerwować za pomocą aplikacji tenis4U. Dostępne jest boisko nr 2 w godz. od 10 do 22. Godzina korzystania dla osób spoza uczelni kosztuje 80 zł, a studenci i pracownicy mają zniżkę.

Jak to zrobić?

1. pobrać aplikację tenis4U,

2. polubić obiekt w aplikacji,

3. a następnie wysłać e-mail na adres: boiska.uwm@uwm.edu.pl, podając w treści wiadomości imię i nazwisko oraz nr tel. użyty przy zakładaniu konta w aplikacji.

Wiadomość należy przesłać z poczty UWM.

W tej samej aplikacji można rezerwować również korty tenisowe zlokalizowane na terenie kampusu.

Stadion lekkoatletyczny oraz pływalnia uniwersytecka

Basen uniwersytecki mieści się przy ul. J. Tuwima 9, a więc nieopodal Kortowa. Obok obiektu znajduje się przystanek autobusowy, z którego kursuje autobus bezpośrednio do Kortowa. Oferta basenu, cennik i regulamin znajdują się na stronie internetowej pływalni - TUTAJ.

Do dyspozycji są również wyremontowany niedawno stadion lekkoatletyczny, z którego bezpłatnie mogą korzystać studenci i pracownicy do treningów indywidualnych. Obiekt spełnia wymogi niezbędne do organizacji zawodów na poziomie mistrzostw Polski.

Modernizacja obiektu obejmowała m.in. wykonanie ośmiu torów bieżni o nawierzchni syntetycznej, przystosowanych do rywalizacji na 400, 110 i 100 metrów. Na płycie stadionu pojawiły się nowe rzutnie, co w umożliwia rywalizację w pchnięciu kulą, rzucie dyskiem, młotem i oszczepem, skoku w dal, wzwyż i trójskoku. Wyremontowano także szatnie i obiekty socjalne. Powstały nowe stanowiska sędziowskie. Na trybunach wymieniono krzesełka a część (od strony Wydziału Nauk Technicznych) została także zadaszona. Poprawiona została murawa, ogrodzenie, zamontowano również urządzenia do pomiaru czasu.

Warto wiedzieć, że wraz z rozpoczęciem sezonu, a więc od 20 marca, każdy, zupełnie za darmo, może skorzystać z bieżni stadionu akademickiego, od poniedziałku do piątku i w niedziele w godzinach 18-20 oraz w soboty w godzinach 13-15.

mw

fot. RUSS