14 Kwietnia 2023

Aktualności


Chyba zobaczę Olsztyn znowu w październiku, bo bardzo mi się tu podoba – powiedziała po wizycie w Kortowie Isabelle Smyth z Irlandii, kandydatka na medycynę weterynaryjną.

Isabelle wraz z ośmiorgiem innych Irlandczyków zwiedzała Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM 13 kwietnia. Części z nich towarzyszyli rodzice. Młodzi ludzie są zainteresowani studiowaniem weterynarii w Polsce, ponieważ w Irlandii istnieje tylko jeden wydział weterynaryjny.

- Przyjmuje on co roku tylko 60 osób, a chętnych jest o wiele więcej. Młodzi Irlandczycy szukają więc możliwości studiowania wybranego kierunku poza swym krajem – wyjaśnia dr hab. Joanna Wojtacka, prof. UWM z Katedry Weterynaryjnej Ochrony Zdrowia Publicznego, pełnomocniczka dziekana ds. studiów w języku angielskim.

Oprócz tego, że młodzi Irlandczycy zobaczyli, jak wygląda wydział, pokoje w akademiku, Kortowo i jego zasoby, zjedli także obiad w stołówce studenckiej. Najważniejszą częścią tej poznawczej wizyty był jednak pokaz możliwości Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Kandydaci na kortowską weterynarię wzięli więc udział w zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich. I tak np. w katedrach Anatomii i Anatomii Patologicznej Zwierząt przyglądali się wykonywaniu preparatu z żołądka świni, potem w katedrach Histologii i Embriologii oraz Fizjologii Klinicznej wykonywali proste badania. W Katedrze Rozrodu Zwierząt mieli okazję zrobić USG psu. Zajrzeli także do obory, w której są trzymane zwierzęta przeznaczone do badań, a także do najnowszego obiektu wydziału – Kliniki Wyjazdowej. W ten sposób zobaczyli nie tylko, czy warto studiować w Kortowie, ale również, czy do studiowania weterynarii mają predyspozycje.

Jakie wrażenia wywiozą z Kortowa?

– Jestem pierwszy raz w Polsce. Obiekty są tu naprawdę nowoczesne. Mnóstwo miejsca. Bardzo czysto w porównaniu do Irlandii. Zakwaterowanie dla studentów jest dobre. Jestem poważnie zainteresowana tym, żeby zostać tu przez pięć lat – stwierdziła Isabelle Smyth z Longford w Irlandii.

Jej rodzice mają farmę krów, więc praca z dużymi zwierzętami nie jest jej obca. Wie, że weterynaria to trudny kierunek, ale jest dobrej myśli.

O tym, że Kortowo jest dobrym miejscem do studiowania, przekonany był także Mathew Ryan ze Sligo w Irlandii.

– Uniwersytet jest w porządku. Tu jest naprawdę miło. Wykładowcy, profesorowie pokazali nam, jak to jest być tutaj studentem. Przeprowadziliśmy kilka eksperymentów. To wspaniałe doświadczenie. Jeśli zostaniemy studentami w przyszłym roku, będzie naprawdę ciekawie – powiedział Mathew.

A co o naszej uczelni sądzi jego mama?

To był bardzo dobry pokaz. Dzięki prezentacjom naprawdę miło było spotkać się z profesorami. Wykładowcy pokazali dobry poziom angielskiego i ciekawą lekcję. Byliśmy pod wrażeniem. Wspaniale jest widzieć udogodnienia i zasoby tego kampusu. Pobyt w Kortowie daje nam pewność, jako rodzicom, że nasze dzieci znajdą tu dobre warunki – ocenia Margaret Ryan, z zawodu prawniczka.

Kandydatów na studia w Polsce przywiózł do Olsztyna rekruter. Wydział Medycyny Weterynaryjnej skorzystał z takiej usługi po raz pierwszym w swojej historii.

lek

Rodzaj artykułu