10 Maja 2023

Aktualności


W Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w środę 10 maja odbyły się Kortowskie Targi Pracy, Staży, Praktyk i Wolontariatu. Organizatorem spotkania z przedstawicielami firm i instytucji było Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Studia są nie tylko przestrzenią zdobywania wiedzy, ale też planowania swojej drogi zawodowej. Kortowskie Targi Pracy, Staży, Praktyk i Wolontariatu stały się miejscem spotkania studentów i firm szukających dobrych pracowników. Wśród wystawców byli m.in. Bartbo, Cedrob, Szynaka. Michelin, Decathlon, Citi, Santander, Wenglorz czy LG. Studenci mieli również okazję porozmawiać z przedstawicielami instytucji, np. Wojewódzkiej Komendy Policji, Straży Granicznej czy Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna. 

- Targi przyciągnęły studentów i absolwentów. Swoją ofertę zaprezentowało ponad 40 firm z różnych branż, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie - mówi Katarzyna Ulandowska z Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, jedna z organizatorek. I dodaje: - Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa doradcza, którą zorganizowaliśmy w sali 122. Tam studenci mogli sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe,  porozmawiać z przedstawicielami Ośrodka Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia”, skorzystać z konsultacji, dowiedzieć się o stypendiach i szkoleniach z  programu Santander Universidades. Targi miały za zadanie przybliżyć studentom i absolwentom potencjalne miejsca pracy. Mamy nadzieję, że to pomoże stawiać pewniejsze kroki w dorosłość. 

Uczestnicy Targów Pracy

 

- Jako organizatorzy zachodzimy na wszystkie stoiska, niezależnie od tego, czy to są prywatne firmy czy instytucje publiczne, i dopytujemy wystawców, czy czegoś im na tych targach brakuje. Wszyscy są bardzo zadowoleni. Porównują te targi do innych, organizowanych przez wyższe uczelnie w Polsce.  Mówią nam, że wypadamy bardzo profesjonalnie - mówi Marta Wangin, dyrektor Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym. - Wystawcy zwracają uwagę, że jest bardzo dużo zainteresowanych studentów i nie tylko w jednym momencie, ale to rozkłada się na cały dzień. Pokazy straży więziennej przyciągnęły mnóstwo osób. Pierwszy raz targi zorganizowało Centrum Współpracy i uważam je za sukces. Uważam, że UWM jest - i nadal powinien być - platformą łączącą instytucje rynku pracy. My mamy przyszłych pracowników i robimy to dla naszych studentów i studentek,  bo to świetne osoby, z różnymi pasjami i często już w trakcie studiów pracujące na swoją karierę zawodową. Dzięki targom mogą bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami firm i zapytać, jak wygląda rekrutacja i jakie są dla nich szanse. 

Biuro ds. Studenckich odpowiadało na pytania studentów związane z dalszą edukacją. W rozmowie z "Wiadomościami Uniwersyteckimi" jego kierownik, Paweł Łojewski, mówił, że studenci pytali o studia drugiego stopnia i możliwości po ich obecnym kierunku studiów. Interesowało ich także przekwalifikowanie się. Zainteresowaniem cieszyły się również studia podyplomowe i Szkoła Doktorska. Jak zauważa, studenci biorą pod uwagę dalszą edukację na UWM.

Studenci mieli możliwość poznania przedstawicieli firm. 

- Jest duże zainteresowanie wśród studentów. Przychodzą i pytają o możliwości odbycia praktyki albo stażu, a ci, którzy mieli już możliwość odbycia u nas praktyk, pytają o ponowne. Studenci doceniają możliwości, które u nas mają - mówi Katarzyna Zadrożna, specjalistka ds. rekrutacji i employer brandingu w Michelin Polska. 

- Studenci pytają o praktyki i staże wakacyjne, bo chcą poznać naszą firmę - zaznacza Maciej Wiak z Citi, manager w departamencie AML. I dodaje: - Pojawiają się również absolwenci i osoby, które za chwilę kończą studia i chcą się dowiedzieć o pracy na pełen etat. Rekrutujemy nie tylko osoby po ekonomii, zarządzaniu czy finansach. Podstawą oceny naszych pracowników jest przede wszystkim język angielski. Nie wymagamy od ludzi świeżo po studiach wiedzy specjalistycznej, bo ją przekażemy. 

Uczestnicy Targów Pracy

 

- Dostajemy pytania, jakie są wymagania, by dostać się do pracy w policji, jakie są możliwości rozwoju, gdzie można pełnić służbę - mówi nadkomisarz Anna Haraburda-Jackowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Studentów interesuje, czy po każdym kierunku studiów można ubiegać się o pracę, jak wygląda procedura kwalifikacyjna. 

Stwierdziłam, że to fajny pomysł i chcę pomóc - mówi Patrycja, studentka roku analizy i kreowania trendów, wolontariuszka Targów. I dodaje: - Myślę, że takie wydarzenie to dobra opcja, można przyjść i sprawdzić, co się dzieje. Naprawdę jest super, warto robić takie spotkania. 

- Na targach jest wiele firm, które można poznać, zapytać, jak wygląda w nich praca, jakie są szanse rozwoju. Możemy też skorzystać z doradztwa zawodowego  Wydaje mi się, że jest to wydarzenie, które naprawdę może wielu ludziom pomóc - mówi Kamil Gromada, student trzeciego roku prawa i ambasador akademicki PZU. 

Dodatkowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie Radia UWM FM. 

Anna Wysocka 

fot. Katarzyna Wróblewska 

Rodzaj artykułu