05 Lutego 2024

Aktualności


Dr Krzysztof Śmiszek, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości gościł na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Minister wygłosił w Kortowie wykład pt. „Wyzwania współczesnego systemu ochrony praw człowieka”.

Wykład otwarty odbył się 5 lutego w Centrum Konferencyjnym UWM. Dr Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości podzielił się ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczeniami dotyczącymi wyzwań, przed którymi stoi system ochrony praw człowieka.

Prawa i wolności obywatelskie nie są dane raz na zawsze – mówił wiceminister, zaznaczając, że każdej władzy towarzyszy pokusa ograniczania przywilejów obywateli. – Ważne jest, aby prawnicy byli przygotowani do tego, żeby w sposób profesjonalny i merytoryczny angażować się w debatę i bronić naszych praw.

Istotną rolę w życiu człowieka pełni wolność słowa, wyrażania opinii i przepływu informacji.

– Od czasu do czasu możemy zaobserwować niechęć władzy do bycia krytykowanym. Władza bardzo często próbuje wykorzystać swoje instrumenty do tego, żeby uchronić się przed krytyką i wyrażeniem opinii na ich temat przez obywateli – przekonywał Krzysztof Śmiszek. Jak dodał, nie jest to coś, co można zaobserwować tylko w ostatnich latach w Polsce. To uniwersalna zasada, obowiązująca od wieków. – Jestem w rządzie i to nie jest łatwe wysłuchiwać krytycznych opinii na temat swojej działalności, ale rolą uznania dla praw człowieka jest to, aby obywatele mieli jak najszersze prawo do wyrażania swoich opinii.

 

Krzysztof Śmiszek na UWM

 

Okazją do zaproszenia dr. Krzysztofa Śmiszka były obchody 20-lecia Studenckiego Koła Naukowego Praw Człowieka „Ius Homini” – najstarszego z działających na Wydziale Prawa i Administracji UWM.

To, że na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie jest tak prężne działające koło zajmujące się tematyką praw człowieka, które z pokolenia na pokolenie przekazuje pałeczkę kolegom i koleżankom, bardzo dobrze świadczy o Uniwersytecie oraz o Wydziale Prawa i Administracji. To znak, że ten wydział stawia na nowoczesne nauczanie i nauczanie o rzeczach, które interesują młodych ludzi. Bardzo się cieszę, że studenci zajmują się także tą dziedziną prawa, która przecież jest obecna w życiu każdego z nas – dodał Krzysztof Śmiszek.

Studenckie Koło Naukowe Praw Człowieka „Ius Homini” przetrwało dwie dekady przede wszystkim dzięki osobom, które były z nim związane. Przekonywał o tym Mikołaj Mirecki, student prawa i obecny prezes koła.

20 lat temu prof. Tadeusz Jasudowicz wraz z dr Katarzyną Grzelak-Bach, wówczas jeszcze studentką, utworzyli koło naukowe „Ius Homini”. Przez te lata zmieniali się opiekunowie, prezesi i członkowie. Wielu z nich wykonuje zawody związane z wymiarem sprawiedliwości. Osobom zaangażowanym w działalność koła bardzo dziękuję – zaznaczył szef koła.

W maju koło naukowe planuje zorganizować ogólnopolską konferencję naukową dotycząca praw człowieka, w której wezmą udział wybitni specjaliści. Szykują także niespodziankę i chcą do Olsztyna zaprosić w czerwcu kolejnego wybitnego gościa.

 

Krzysztof Śmiszek na UWM

 

Na razie nie zdradzę nazwiska, ale jeśli się wszystko uda, to myślę, że nasz gość zachwyci niejedną osobę – przekonywał student.

Organizatorem wykładu otwartego były: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Koło Naukowe „Ius Homini”, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa, Koło Naukowe Finansów Publicznych, Koło Naukowe Kryminalistyki, Koło Naukowe InnovAdmin, Koło Naukowe Zamówień Publicznych oraz „Ukiel.info”.

Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy gościć wiceministra Krzysztofa Śmiszka. Bardzo mi zależy na tym, aby Wydział Prawa i Administracji skupił się także na sztucznej inteligencji. Chcemy zaprosić do Kortowa Krzysztofa Gawkowskiego, wiceprezesa Rady Ministrów i ministra cyfryzacji, aby porozmawiać o cyfryzacji i digitalizacji, zwłaszcza w prawie – informował Kacper Szeluga, student V roku prawa, główny organizator wydarzenia.

syla

Rodzaj artykułu