02 Marca 2023

Aktualności


Polscy leśnicy są przekonani, że prowadzą najlepszą na świecie gospodarkę leśną. To samo o sobie mówią leśnicy fińscy. Kto ma rację? Sprawdzić to wybrali się pod koniec stycznia studenci IV roku leśnictwa z UWM.

Jeśli się uczyć to od najlepszych, czyli od kogo? U Finów za najlepszy uchodzi Wydział Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Helsińskiego. Studiujący na nim leśnictwo studenci mają swój osobny kampus w Hämeenlinnie, 200 km na północ od stolicy kraju. Leży on w środku lasu, z dala od innych miejscowości, w otoczeniu trzech jezior. Do najbliższego sklepu jest stamtąd 20 km.

I to właśnie do Hämeenlinny na rekonesans wybrało się 28 studentów IV roku leśnictwa na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM. Towarzyszyły im dr Anna Zawadzka i mgr Małgorzata Markowska-Kułacz z Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu.

Tę wyprawę w dużej części zorganizowali sami studenci.

Wybraliśmy Hämeenlinnę, bo tutejsze leśnictwo jest najstarsze w Finlandii – mówi Bartłomiej Mech, student leśnictwa, jeden z organizatorów wyjazdu.

Grupa studentów z kierunku leśnictwo podczas pobytu w Finlandii

Wyruszyli z Kortowa 27 stycznia już o 4.30 rano i pod wieczór byli na miejscu. Następnego dnia zwiedzili kampus. Akurat odbywał się tam dzień otwarty, więc mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych przez hämeenlińską kadrę i studentów. Były to m.in. symulatory VR forwarderów, czyli wielkich traktorów załadowczych do kloców drewnianych, pił łańcuchowych i podkaszarek. Były pokazy wspinaczki na drzewa itp.

Studenci uczestniczyli także w wykładzie pokazującym, jak wygląda system szkolnictwa wyższego w Finlandii, a w szczególności - kształcenie leśników. Oni większy nacisk kładą na kształcenie praktyczne, mają mniej przedmiotów, za to zblokowane – podsumowuje dr Anna Zawadzka.

Kolejnego dnia kortowscy studenci zwiedzali niedaleki rezerwat przyrody Aulanko  popularne miejsce wśród fińskich turystów od ponad 100 lat. Jest to park w stylu angielskim, który stanowi część rezerwatu przyrody, a który powstał w l. 1883 – 1938. Są tam budynki historyczne oraz krajobraz leśny w stanie naturalnym. Aulanko to pierwszy Narodowy Park Miejski w Finlandii.

 

Zachód słońca w Finlandii

Ostatniego dnia studenci z Kortowa pokazali kolegom z Finlandii prezentację o UWM i o kierunku leśnictwo. Około południa ruszy z kolei w drogę powrotną.

– Myślę, że to była dla studentów pod względem poznawczym wartościowa wyprawa – zauważa dr Zawadzka.

O opinię na temat wyjazdu poprosiliśmy także kilkoro studentów.

Bartłomiej Mech

O ten wyjazd starał się rocznik wcześniejszy, ale mu nie wyszło. Jedyny minus, to: za krótko, pomimo tego, że czas wykorzystaliśmy w pełni. Spotkaliśmy sympatycznych ludzi, ciekawych tego, jak jest u nas i jak wygląda studiowanie. Odniosłem wrażenie, że są mniej rozpolitykowani, za to bardziej skoncentrowani na rzeczach praktycznych. Bardzo otwarci. Jeśli chodzi o pokaz sprzętu – to nas nie zaskoczyli, bo my po 3,5 roku studiów i praktykach, już to wszystko znamy. Warto jeździć na takie wyprawy, aby poznać jak jest za granicą, inną kulturę, porozmawiać w innym języku, poznać szczegóły dotyczące leśnictwa fińskiego i poczuć prawdziwą zimę, która jednak nie była taka sroga podczas naszego pobytu. Było najwyżej -10 st. C i ok. 20 cm śniegu.

Maria Sokólska

Jestem bardzo zadowolona. Wszystko mi się tam podobało. Zauważam pewne różnice w gospodarce leśnej między Finlandią i Polską. U nich drzewostan lasów składa się głównie z sosny, świerka i brzozy. U nas różnorodność jest większa. Oni uczą się bardziej praktycznie, my bardziej teoretycznie. Kampus mają fajny, ale leży totalnie w lesie. Opowiedzieliśmy Finom o Kortowie. Chcą nas odwiedzić.

Paweł Sokołowski

U nas drzewostany żyją dłużej. Sosnę wycina się w wieku 100 lat. Oni w wieku 60-80 lat. Zaskoczyło mnie, że Finowie celowo wypalają małe obszary leśne. Powód? Zachowanie bioróżnorodności. Są gatunki roślin, które rosną tylko na pogorzeliskach i oni je utrzymują.

 

Grupa studentów z kierunku leśnictwo podczas pobytu w Finlandii

 

Wszyscy studenci polecają takie wyjazdy młodszym kolegom. A jeśli się jest w Finlandii, to obowiązkowo trzeba wyparzyć się w saunie. W kampusie w Hämeenlinnie są trzy. Jedna stoi nad samym jeziorem. Wszyscy kortowiacy skorzystali z nich i większość po saunie kapała się w przerębli w jeziorze.

A wracając do pytania postawionego na wstępie: kto prowadzi najlepszą na świecie gospodarkę leśną? Uczestnicy wyprawy nie mają wątpliwości: Finowie i Polacy!

lek

Wyjazd do Finlandii został sfinansowany z projektu pn. Uniwersytet Wielkich Możliwości - program podniesienia jakości zarządzania procesem kształcenia i jakości nauczania numer POWR 03.05.00-00-Z201/18 współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Fot. Archiwum organizatorów 

logo

 

Tagi
Rodzaj artykułu