20 Września 2024

Aktualności


Matematycy różnych dziedzin i informatycy debatują w Olsztynie w dniach 19-22 września na X Międzynarodowej Konferencji Matematyczno-Informatycznej „Congressio-Mathematica”. Gospodarzem spotkania jest Katedra Analizy Zespolonej UWM.

Kilkudziesięciu naukowców z uczelni polskich i zagranicznych przyjechało do Olsztyna, by dzielić się wiedzą matematyczną. W programie są wykłady plenarne i sekcje tematyczne: analiza zespolona, analiza funkcjonalna, informatyka, dydaktyka matematyki, historia matematyki. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego konferencji jest dr hab. Adam Lecko, prof. UWM i kierownik Katedry Analizy Zespolonej na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM. Pomysł wspólnych konferencji matematyków pojawił się dziesięć lat temu.

– Te konferencje to pomysł mój i prof. Jacka Dzioka z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zanim przeprowadziłem się do Olsztyna, pracowałem na Politechnice Rzeszowskiej i nadal mam tam przyjaciół. Pojawił się pomysł organizowania wspólnych konferencji. Nasze spotkania odbywają się naprzemiennie – jednego roku w Rzeszowie, w kolejnym w Olsztynie. Te w Olsztynie stały się międzynarodowe – mówi prof. Adam Lecko z Katedry Analizy Zespolonej UWM. – Mieliśmy np. grant z DUN (Działalność Upowszechniająca Naukę), granty ministerialne. Projekt zakładał spotkanie się matematyków i informatyków, bo ono nie jest oczywiste czy obligatoryjne, a dobrze, by czasem wspólnie porozmawiali. Nasz Wydział na UWM łączy te dyscypliny.

Dzięki spotkaniu w Rzeszowie dziesięć lat temu powstała Platforma Matematyczna i Stowarzyszenie „Congressio-Mathematica”, które organizuje konferencje i seminaria międzyuczelniane, bo praca naukowa i współpraca trwa także pomiędzy konferencjami.

Czy konferencja ma temat przewodni?

Nie narzucam żadnego celu czy tematu głównego, daję jedynie platformę i możliwości techniczne. To nie jest konferencja tematyczna. Prezentowane są różne dziedziny, m.in. analiza zespolona, analiza funkcjonalna, matematyka stosowana. Każdy może przyjechać i założyć własną sekcję. Są wśród nas dydaktycy matematyki, ale też historycy matematyki. W tym roku akurat te sekcje są online, reszta jest stacjonarnie – mówi prof. Lecko. – Najważniejsze dla mnie jest to, by naukowcy mogli się tutaj spotkać i dobrze poczuć. Każdego wieczora jest bankiet. Ludzie mają się tutaj dobrze bawić, odpocząć. Lubię matematyków jako ludzi, ponieważ nikt ich nie rozumie (śmiech). Często nie rozumie ich żona czy dzieci, jeśli sami nie są matematykami. Matematyka jest próbą opisu świata i to, co my, matematycy robimy, jest trudne do pojęcia. Tutaj, na konferencji, wszyscy się rozumiemy. To wydarzenie jest bardzo personalne, bo tych wszystkich ludzi znam osobiście i zapraszam. Z wieloma z nich współpracuję. To miejsce, w którym można nawiązać taką współpracę naukową. Na konferencjach rodzą się różne wspólne projekty.

Organizator zwrócił też uwagę na to, że rozmowy o dydaktyce i tym, jak zachęcać do uczenia się i nauczania matematyki, powinny łączyć się z tym, jak budować kulturę matematyczną od podstaw.

Trzeba uczyć dzieci w szkole podstawowej, że matematyka to nie jest tylko dodawanie i odejmowanie, chociaż od tego często zaczynamy naukę. Ale powoli trzeba dzieci wprowadzać w świat o wiele ciekawszy, żeby zobaczyły matematykę wokół siebie, bo ona jest wszędzie. Matematyka może budzić pewną niechęć, bo nie pozwala na samym początku improwizować, a musimy się nauczyć sztywnych procedur i reguł. Przekonanie do atrakcyjności matematyki to zadanie nauczycieli, a tych brakuje — dodaje prof. Lecko.

Wymiar międzynarodowy

Na konferencji wśród gości są m.in. matematycy z Indii, Niemiec, Bułgarii czy Izraela.

Prof. Mark Elin jest matematykiem w ORT Braude College of Engineering, technologicznej uczelni w Karmiel w Izraelu. Zajmuje się matematyką stosowaną i analizami matematycznymi. To w swoim kraju na jednej z konferencji poznał prof. Adama Lecko. Cieszy się ze współpracy z polskimi naukowcami. Jest jednym z kongresowych prelegentów i w sobotę będzie mówił o rodzinie funkcji analitycznych i funkcji hipergeometrycznej Gaussa.

To wydarzenie jest dla mnie ważne z wielu powodów. Jednym z nich jest spotkanie z innymi matematykami z różnych uczelni i dzielenie się wiedzą. Poziom jest bardzo wysoki i mogę zaczerpnąć wiele w dziedzinie, którą się zajmuję. Poza tym bardzo podoba mi się polska kuchnia, przyroda, otwartość — mówi prof. Mark Elin z ORT Braude College of Engineering.

Współpraca naukowców

Dr Edyta Trybucka z Uniwersytetu Rzeszowskiego opuściła tylko jedną z dziesięciu wspólnych konferencji matematycznych. Podobnie jak prof. Lecko zajmuje się analizą zespoloną.

Najbardziej inspirujące jest to, że można się tutaj spotkać się z innymi matematykami z różnych stron świata. Możemy się wymienić swoimi doświadczeniami naukowymi. Poznać, czym się obecnie inni zajmują, jakie są trendy, co pojawiło się nowego. Te konferencje rozwijają . Nie tylko referaty kształcą, ale także rozmowy w kuluarach — mówi dr Edyta Trybucka z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Jesteśmy współorganizatorami konferencji. Jestem odpowiedzialna za sekcję dydaktyki i historii matematyki wspólnie z prof. Domoradzkim z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Współpraca między naszymi uczelniami trwa cały rok, bo częścią „Congressio-Mathematica” są też seminaria, gdzie mamy swoje referaty – mówi dr Renata Długosz z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej. I dodaje: –  Te konferencje to inspiracja do przyszłej pracy naukowej, bo widzimy, co matematycy robią, co można zrobić i co jeszcze nie jest zrobione. Czasami prelegenci poruszają problemy, z którymi sobie nie radzą i zapraszają do współpracy, mówią o tym, co można zrobić i gdzie sami utknęli. Wartością tych spotkań jest dzielenie się wiedzą.  

– Zaangażowaliśmy się, bo tematyka na naszych uczelniach jest podobna. A poza tym łączy nas długa znajomość. Jesteśmy od początku tych konferencji Nasz rektor otoczył konferencję honorową opieką. Co drugi rok konferencja jest w Olsztynie. Współpracuje też z nami ośrodek lubelski, m.in. Politechnika Lubelska. Na konferencjach dzielimy się wiedzą naukową nie tylko między naszymi ośrodkami, ale np. także z ośrodkiem izraelskim  mówi prof. Piotr Liczberski z Instytutu Matematyki Politechniki Łódzkiej, zastępca przewodniczącego komitetu organizacyjnego.

Konferencja odbywa się w Hotelu Omega w Olsztynie i zakończy się 22 września. Jak mówią uczestnicy, wymiana naukowa i współpraca będzie trwała nadal – do następnego spotkania.

Organizatorami wydarzenia są: Katedra Analizy Zespolonej Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Instytut Matematyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej, Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Patronaty honorowe objęli rektorzy uczelni UWM i Politechniki Łódzkiej.

Program wydarzenia

Anna Wysocka

fot. Janusz Pająk

Rodzaj artykułu