26 Czerwca 2023

Aktualności


Na Wydziale Humanistycznym w poniedziałek 26 czerwca rozpoczęło się 52. Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych. Spotkanie studentów i doktorantów potrwa dwa dni. Organizatorami są Studenckie Telewizyjne Koło Naukowe Zoom z Wydziału Humanistycznego oraz Studenckie Koło Naukowe Creative z Wydziału Nauk Ekonomicznych.

Tegoroczna edycja międzynarodowego spotkania kół naukowych odbywa się pod hasłem „Przepływ informacji gwarancją rozwoju nauki”. Gospodarzem wydarzenia jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Spotkanie podzielone jest na dwie części. Pierwsza, konferencyjna i referatowa, odbywa się w poniedziałek. Druga, wykładowo-warsztatowa, zaplanowana jest na wtorek 27 czerwca. W MSKN bierze w tym roku około 200 osób.

Uroczystego otwarcia spotkania dokonał prof. Sławomir Przybyliński, prorektor ds. studenckich.

- Jako prorektorowi ds. studenckich zależy mi na tym, żeby życie studenckie się rozwijało. 52. edycja Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych to już długa historia. Myślę, że jeszcze więcej przed nami – mówił prof. Przybyliński. I dodał: - Bez względu na to, jakie będą tematy, będą wpisywały się w nurt personalistyczny i społeczny, bo wszystko, co robimy, robimy dla drugiego człowieka. Chciałbym serdecznie podziękować dwóm kołom naukowym, które podjęły się w tym roku organizacji – Studenckiemu Telewizyjnemu Kołowi Zoom i Studenckiemu Kołowi Naukowemu Creative. To było wielomiesięczne przygotowanie. Gratuluję wydarzenia. Dziękuję nauczycielom akademickim, którzy przygotowali swoich studentów.

Jakub Klepański, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego odczytał list od marszałka województwa. Gustaw Marek Brzezin podkreślił w nim, że możliwość współpracy ze społecznością akademicką jest dla niego zawsze powodem do wielkiej radości, ponieważ ma świadomość, że przyszłość naszego regionu i jego pomyślność zależy od sukcesów młodego pokolenia. Jak zaznaczył, młodych czeka przygotowanie do stale zmieniającego się świata i jedyną skuteczną drogą jest stały rozwój.

Konferencję prowadzili Krystian Prokopowicz i Patrycja Parzych.

52. MSKN

- Celej naszej konferencji jest prezentacja aktualnego stanu badań, które są prowadzone w studenckich kołach naukowych, co pozwoli na szerzenie wiedzy studentów oraz wymianę doświadczeń – mówiła Patrycja Parzych ze Studenckiego Koła Telewizyjnego Zoom.

- Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny i daje możliwość spotkaniach młodych badaczy, którzy podejmują się badań w różnych dziedzinach naukowych – dodał Krystian Prokopowicz ze Studenckiego Koła Naukowego Creative.

Wykład inaugurujący konferencję pt. „Istota odkrycia Kopernika” wygłosił dr Wojciech Szalkiewicz ze Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

Młodzi naukowcy mogą czerpać z dorobku Kopernika, który był pierwszym naukowcem we współczesnym rozumieniu. Otworzył nowy rozdział w historii nauki, pokazując, że świat można zmierzyć, zważyć, policzyć. Był matematykiem, a astronomia była dla niego szczytem matematyki. Królowa nauk była dla niego podstawą badania rzeczywistości – mówił dr Wojciech Szalkiewicz w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi”. – Warto mieć dociekliwość Kopernika, nie bać się wyzwań, przeciwności, krytyki. Robić swoje z przekonaniem i zapałem. Nie bać się autorytetów, bo przykład Kopernika pokazuje, że nawet starożytni filozofowie mogą się mylić. Mikołaj Kopernik to odwaga wyposażona w aparat badawczy. Wielki astronom to wzór naukowca. Idea, której poświęcił życie, okazała się wartością nadrzędną.

Konferencja jest fajną okazją, by studenci mogli zmierzyć się z organizacją, planowaniem, dbaniem o gości konferencji. Przygotowaniami zajmowaliśmy się kilka miesięcy. Studenci musieli zmierzyć się też z tym, z czym mierzą się naukowcy organizujący wielkie wydarzenie naukowe – mówiła w rozmowie z Piotrem Szauerem dr Magdalena Golińska-Konecko z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Zoom. Zaznaczyła, że cieszy się, że jako organizatorom udało im się zaprosić redaktora Konrada Piaseckiego, który we wtorek 27 czerwca o godz.10:00 w auli Dietrichów opowie o przyszłości zawodu dziennikarza.

Jesteśmy na takim seminarium pierwszy raz. Jest stres, bo to nowe doświadczenie. Działam w Kole Naukowym Progres. Nasza działalność jest trochę połączona z ekonomią i finansami, zarządzaniem, logistyką. Chciałabym zdobyć tutaj doświadczenie i przełamać stres, by jeździć na więcej spotkań, konferencji – mówi Kinga Nejman, która przyjechała z koleżanką z Białej Podlaskiej. Obie studiują zarządzanie na Akademii Bialskiej.

- Sam fakt, że mogę tu wystąpić, jest dla mnie bardzo ważny. To trochę test z umiejętności wystąpień publicznych i spore wyzwanie. Pozdrawiam mojego mentora, panią dr Monikę Ziniewicz - mówi Magda Krocz z Koła Naukowego Ad Vocem, studentka administracji na UWM.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako oraz samorząd studencki UWM.

 

Nagrodzeni uczestnicy seminarium za wystąpienia w poszczególnych sekcjach tematycznych: 

- NAUKI MEDYCZNE: 1. Monika Lis; 2. Zuzanna Ostrowicz; 3. Gabriela Gutowska;

- NAUKI O ZDROWIU: 1. Julia Lenkiewicz, Patryk Sędrowski; 2. Rozalia Ćwiklińska, Weronika Awsiukiewicz; 3. Marta Kaczmarczyk;

- NAUKI ROLNICZE, LEŚNE I OCHRONY ŚRODOWISKA: 1. Roksana Kaszewska i Mateusz Gurtatowski; 2. Przemysław Białoskórski; 3. Mateusz Dawid;

- NAUKI HUMANISTYCZNE: 1. Sylwia Szyszko; 2. Amelia Zalewska; 3. Zofia Malinowska;

- NAUKI HUMANISTYCZNE 2: 1.Patryk Laskowski; 2.Damian Czarnowski; 3. Hubert Arentewicz;

- NAUKI TECHNICZNE: 1. Maciej Małek; 2. Katarzyna Mikucka; 3. Marek Czołpiński;

- NAUKI SPOŁECZNE I PEDAGOGIKA: 1. Laura Trelewicz; 2. Aleksandra Sienkowska, Angelika Prajzner; 3. Monika Chełchowska;

- NAUKI BIOLOGICZNE: 1. Sylwester Haska; 2. Urszula Grykin; 3. Bartosz Skierkowski;

- NAUKI O ŻYWNOŚCI: 1. Agnieszka Michalska; 2. Julia Arendt; 3. Wiktoria Śmieja, Kamil Robaczek;

- NAUKI EKONOMICZNE: 1. Agnieszka Lulińska; 2. Wojciech Kiełbik; 3. Wojciech Sordyl;

- NAUKI WETERYNARYJNE: 1. Julia Bolesławska Magdalena Kucharczuk; 2. Nikodem Choszcz; 3. Kinga Pawlak;

- NAUKI ZOOTECHNICZNE I RYBACTWO: 1. Weronika Chyżyńska; 2. Karolina Dobiesz; 3. Dorota Chojnacka;

- NAUKI POLITYCZNO- PRAWNE : 1. Aleksander Durczyński; 2. Wiktoria Woźniak; 3. Alicja Ziemlińska Korneliusz Drozd.

 

awys

fot. Janusz Pająk

Plakat Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych

 

 

Rodzaj artykułu