19 Maja 2023

Aktualności


Warsztaty z uważności, relaks przy dźwiękach kamertonów czy terapia tańcem – to tylko niektóre atrakcje Dnia Dobrostanu, który po raz pierwszy odbył się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia” działający przy Uniwersyteckim Centrum Wsparcia. Idea, aby umożliwić pracownikom i studentom naszej uczelni zadbanie o dobrostan, zrodziła się podczas codziennej pracy. 

- Widzimy, że istnieje bardzo duża potrzeba, aby popracować nad relaksem czy nad odpornością psychiczną. To widać chociażby po tym, jak dużą popularnością cieszą się warsztaty, które organizujemy. Mamy głowy pełne pomysłów, dyskutujemy ze sobą nieustannie i tym razem pomyśleliśmy, aby wykorzystując różne formy, stworzyć przestrzeń do zrelaksowania się – mówi w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” Marzena Radzka-Wiśniewska, streetworkerka z Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia.

Program Dnia Dobrostanu był bogaty. Od rana do późnego popołudnia trwały rozmaite warsztaty, spotkania oraz aktywności fizyczne prowadzone pod okiem specjalistów. Można było popraktykować uważność, zrobić ćwiczenia oddechowe, zrelaksować się przy dźwiękach kamertonów i mis kryształowych, poddać się terapii tańcem, zdecydować się na powolny jogging czy niespieszną przejażdżkę rowerową.   

- Organizując Dzień Dobrostanu, wysyłamy sygnał do wszystkich, że warto zająć się sobą, zadbać o siebie. Nieważne, w jakim momencie życia się znajdujemy, bo nawet jeśli teraz wszystko jest w porządku, to prędzej czy później trzeba będzie zmierzyć się z trudniejszym czasem. Warto więc wspierać swój organizm, bo wówczas łatwiej będzie nam pokonać wszelkie przeciwności losu. Chcemy kontynuować to wydarzenie i kto wie, czy w przyszłości nie będzie odbywało się nawet dwa razy w roku – dodaje Marzena Radzka-Wiśniewska.

Czasy, w których żyjemy, są bardzo wymagające zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Dookoła znajduje się mnóstwo źródeł stresu, tempo życia jest szybkie, a sytuacji nie poprawiają takie globalne wydarzenia jak pandemia czy wojna w Ukrainie. Po to, aby członkowie społeczności uniwersyteckiej UWM nie byli ze swoimi problemami sami, powstało Uniwersyteckie Centrum Wsparcia. To miejsce, w którym każdy poczuje się dobrze i bezpiecznie. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.   

Marta Wiśniewska

Rodzaj artykułu