23 Listopada 2023

Aktualności


W środę 22 listopada w kampusie UWM został zainaugurowany Copernicus Forum, czyli cykl spotkań ze specjalistami do spraw bezpieczeństwa. W olsztyńskim wydarzeniu wziął udział światowej sławy ekspert w zakresie terroryzmu dr Sajjan Gohel.

Copernicus Forum to inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa i NATO DEEP eAcademy. Ma ona być platformą wymiany wiedzy z zakresu edukacji i bezpieczeństwa, a także przestrzenią do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Partnerami wydarzenia były Uniwersytet Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz Uniwersytet Obrony Narodowej Ukrainy w Kijowie.

– Dobrze się złożyło, że początek tego forum odbywa się w miejscu symbolicznym, czyli w murach uczelni, w której wspólnie świętowaliśmy też 550-lecie urodzin naszego wielkiego rodaka, Mikołaja Kopernika – mówi prof. Piotr Gawliczek, pracownik badawczo-dydaktyczny filii w Ełku, dyrektor NATO DEEP eAcademy. – Dzisiejsze przedsięwzięcie oprócz tego, że ma znaczenie symboliczne, ma również znaczenie praktyczne. Dzięki współpracy między Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Bezpieczeństwa i NATO DEEP eAcademy powstał kurs e-learningowy dotyczący kontrterroryzmu. To pierwszy produkt tego typu na świecie i wydaje mi się, że powinien trafić do studentów.

Między innymi po to, by studenci UWM mogli dowiadywać się więcej na temat bezpieczeństwa, 19 października została podpisana umowa między prof. Jerzym Przyborowskim, rektorem UWM a Jarosławem Tokarczykiem, dyrektorem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa.

– Myślimy o współpracy z UWM na wielu poziomach. Już wcześniej zapraszaliśmy na szkolenia studentów, w szczególności z takich kierunków jak kryminologia i kryminalistyka czy bezpieczeństwo wewnętrzne – wyjaśnia Jarosław Tokarczyk, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa.

W inauguracji Copernicus Forum udział wziął prof. Paweł Wielgosz, prorektor ds. umiędzynarodowiania uczelni.

– Bardzo się cieszę, że forum odbywa się na naszym Uniwersytecie, bo po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, wpisuje się to w obchody roku kopernikańskiego, w którym UWM bardzo aktywnie uczestniczy, a po drugie, organizatorzy wyraźnie pokazują, że w zakresie bezpieczeństwa czy terroryzmu edukacja jest najważniejszym punktem. My, jako Uniwersytet podzielamy to myślenie – podkreśla prorektor.

Rektor z uczestnikami Copernicus Forum
Uczestnicy Copernicus Forum, wśród których m.in. był Mariusz Solis (4. z prawej), dyrektor programu NATO DEEP z Kwatery Głównej NATO w Brukseli oraz płk. Dmytro Bobrov (3. z prawej) z Uniwersytetu Obrony Narodowej Ukrainy, spotkali się także z prof. Jerzym Przyborowskim, rektorem UWM.

Gościem spotkania inaugurującego cykl Copernicus Forum był światowej sławy ekspert w zakresie terroryzmu  dr Sajjan Gohel, który wygłosił wykład „Kontrterroryzm – różne konteksty, różne rozwiązania”.

Wydarzenie skierowane było do wszystkich zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa: środowiska akademickiego, ale również praktyków, m.in. służb mundurowych.

– Wysłuchaliśmy bardzo interesującego wykładu gościa z Wielkiej Brytanii dotyczącego działań przeciwko terroryzmowi w skali globalnej. Takie wydarzenia są ważne. Cieszę się, że zwrócono uwagę na potrzebę edukacji w zakresie terroryzmu i przeciwdziałania temu zjawisku – zaznaczył prof. Arkadiusz Żukowski, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych na Wydziale Nauk Społecznych UWM.

Z okazji wysłuchania wybitnego specjalisty skorzystała też Zofia Żaczek, studentka II roku kryminologii.

– Do przyjścia tu zachęciła mnie dr Joanna Narodowska z Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej. Zaciekawił mnie bardzo wykład, bo dotyczy tematyki, którą się interesuję i jest w języku angielskim, więc można sprawdzić swoje umiejętności – mówi studentka.

syla

Rodzaj artykułu