27 Lutego 2024

Aktualności


Chętnie byśmy jeszcze raz przeszli cały cykl studiów po tym, co tu zobaczyliśmy – mówili po spotkaniu doradców zawodowych jego uczestnicy. Wydarzenie zorganizowane w Kortowie miało na celu popularyzowanie wśród nich wiedzy o kierunkach kształcenia na Wydziale Geoinżynierii UWM.

Co o zawodzie geodety wiedzą absolwenci podstawówek? Prawie nic. A co wiedzą absolwenci liceów lub techników? Więcej, ale też mało. Tym bardziej że wyobrażenie geodety jako pana z tyczką, ma już niewiele wspólnego z rzeczywistością. Zawody geodezyjne to zawody przyszłości. Korzystają z obserwacji satelitarnych, matematycznych technik gromadzenia i przetwarzania danych, ze sztucznej inteligencji. Geodeci już nie chodzą po polach. Wysyłają nad nie drony, a informacje czerpią z baz danych satelitarnych. Wydział Geoinżynierii kształci tymczasem nie tylko geodetów, ale także specjalistów reprezentujących inne zawody. Mury UWM opuszczają więc nowocześni inżynierowie.

Spotkanie doradców zawodowych na Wydziale Geoinżynierii UWM

 

Na spotkanie, które odbyło się 27 lutego 2024 r.  w Instytucie Geodezji i Budownictwa UWM, przyjechało 29 doradców zawodowych z całego regionu. To było pierwsze takie spotkanie na Wydziale Geoinżynierii. Doradcy zawodowi poznali więc najnowsze techniki kształcenia, innowacyjne i ciekawe sposoby przekazywania wiedzy. Zapoznali się z technologiami skaningu laserowego 3D, komputerowych metod pozyskiwania danych o przestrzeni i budynkach, z wykorzystaniem dronów i robota-psa w pracy inżyniera budownictwa, geodety, geoinformatyka czy też inżyniera środowiska. Nie były to tylko suche wykłady, ale też pokazy na stoiskach, m.in. z okularami do oglądania wirtualnej rzeczywistości.

– Zorganizowaliśmy je, wychodząc z założenia, że nie damy rady dojechać do wszystkich zainteresowanych szkół, ale przy pomocy doradców zawodowych liczba uczniów, do których dotrzemy z naszym przekazem – będzie duża – wyjaśnia dr inż. Jacek Zabielski, prodziekan Wydziału Geoinżynierii. W zorganizowaniu spotkania znaczący udział mieli studenci z Koła Naukowego Miłośników BIM – „Kreska”, którzy obsługiwali stoiska i pokazy.

 

Spotkanie doradców zawodowych na Wydziale Geoinżynierii UWM

 

– Ta wizyta była bezcenna. To trzeba było zobaczyć – podsumowała spotkanie Agata Opalach, wojewódzka koordynatorka doradztwa zawodowego.

Tę opinię potwierdzili także inni doradcy, owacjami dziękując za ciekawe spotkanie w kampusie UWM.

Kamil Sokołowski uczy przedmiotów geodezyjnych w Zespole Szkół nr 1 w Ełku. Jest absolwentem kortowskiej geodezji z 2004 r. I, podobnie jak inni uczestnicy wydarzenia na Wydziale Geoinżynierii, gotów byłby tu wrócić.

– Po tej wizycie na UWM i po tym, co tutaj zobaczyłem, będę jeszcze z większym przekonaniem zachęcać uczniów do wyboru zawodów geodezyjnych, bo geodezja od czasów, kiedy ja ją studiowałem, zmieniała się bardzo mocno. Nie mam wątpliwości, że to zawody przyszłości i na dodatek zawody, w których można dobrze zarobić, chociaż nie są łatwe. Sam bym chciał jeszcze raz studiować w Kortowie, bo było mi tu dobrze, a w geodezji zdarzyło się tak wiele ciekawych rzeczy, że chciałbym je poznać – zapewnia Kamil Sokołowski.

Dr inż. Joanna Pawłowicz, współorganizatorka spotkania na jego zakończenie zachęcała doradców do tego, aby ci zapraszali nauczycieli do odwiedzin UWM podczas dnia otwartego 11 kwietnia.

lek

 

Spotkanie doradców zawodowych na Wydziale Geoinżynierii UWM

 

Rodzaj artykułu