27 Lutego 2024
Aktualności
Co o zawodzie geodety wiedzą absolwenci podstawówek? Prawie nic. A co wiedzą absolwenci liceów lub techników? Więcej, ale też mało. Tym bardziej że wyobrażenie geodety jako pana z tyczką, ma już niewiele wspólnego z rzeczywistością. Zawody geodezyjne to zawody przyszłości. Korzystają z obserwacji satelitarnych, matematycznych technik gromadzenia i przetwarzania danych, ze sztucznej inteligencji. Geodeci już nie chodzą po polach. Wysyłają nad nie drony, a informacje czerpią z baz danych satelitarnych. Wydział Geoinżynierii kształci tymczasem nie tylko geodetów, ale także specjalistów reprezentujących inne zawody. Mury UWM opuszczają więc nowocześni inżynierowie.
![Spotkanie doradców zawodowych na Wydziale Geoinżynierii UWM](/sites/default/files/inline-images/20240227kw_024.jpg)
Na spotkanie, które odbyło się 27 lutego 2024 r. w Instytucie Geodezji i Budownictwa UWM, przyjechało 29 doradców zawodowych z całego regionu. To było pierwsze takie spotkanie na Wydziale Geoinżynierii. Doradcy zawodowi poznali więc najnowsze techniki kształcenia, innowacyjne i ciekawe sposoby przekazywania wiedzy. Zapoznali się z technologiami skaningu laserowego 3D, komputerowych metod pozyskiwania danych o przestrzeni i budynkach, z wykorzystaniem dronów i robota-psa w pracy inżyniera budownictwa, geodety, geoinformatyka czy też inżyniera środowiska. Nie były to tylko suche wykłady, ale też pokazy na stoiskach, m.in. z okularami do oglądania wirtualnej rzeczywistości.
– Zorganizowaliśmy je, wychodząc z założenia, że nie damy rady dojechać do wszystkich zainteresowanych szkół, ale przy pomocy doradców zawodowych liczba uczniów, do których dotrzemy z naszym przekazem – będzie duża – wyjaśnia dr inż. Jacek Zabielski, prodziekan Wydziału Geoinżynierii. W zorganizowaniu spotkania znaczący udział mieli studenci z Koła Naukowego Miłośników BIM – „Kreska”, którzy obsługiwali stoiska i pokazy.
![Spotkanie doradców zawodowych na Wydziale Geoinżynierii UWM](/sites/default/files/inline-images/20240227kw_015.jpg)
– Ta wizyta była bezcenna. To trzeba było zobaczyć – podsumowała spotkanie Agata Opalach, wojewódzka koordynatorka doradztwa zawodowego.
Tę opinię potwierdzili także inni doradcy, owacjami dziękując za ciekawe spotkanie w kampusie UWM.
Kamil Sokołowski uczy przedmiotów geodezyjnych w Zespole Szkół nr 1 w Ełku. Jest absolwentem kortowskiej geodezji z 2004 r. I, podobnie jak inni uczestnicy wydarzenia na Wydziale Geoinżynierii, gotów byłby tu wrócić.
– Po tej wizycie na UWM i po tym, co tutaj zobaczyłem, będę jeszcze z większym przekonaniem zachęcać uczniów do wyboru zawodów geodezyjnych, bo geodezja od czasów, kiedy ja ją studiowałem, zmieniała się bardzo mocno. Nie mam wątpliwości, że to zawody przyszłości i na dodatek zawody, w których można dobrze zarobić, chociaż nie są łatwe. Sam bym chciał jeszcze raz studiować w Kortowie, bo było mi tu dobrze, a w geodezji zdarzyło się tak wiele ciekawych rzeczy, że chciałbym je poznać – zapewnia Kamil Sokołowski.
Dr inż. Joanna Pawłowicz, współorganizatorka spotkania na jego zakończenie zachęcała doradców do tego, aby ci zapraszali nauczycieli do odwiedzin UWM podczas dnia otwartego 11 kwietnia.
lek
![Spotkanie doradców zawodowych na Wydziale Geoinżynierii UWM](/sites/default/files/inline-images/20240227kw_027.jpg)