19 Grudnia 2024

Aktualności


Aula Wydziału Nauk Ekonomicznych 18 grudnia stała się miejscem spotkania przedstawicieli spółdzielni socjalnych, fundacji i stowarzyszeń na V Forum Przedsiębiorczości Społecznej. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw społecznych”.

Spotkanie zostało organizowane przez Wydział Nauk Ekonomicznych oraz Stowarzyszenie WAMA-COOP.

Podjęliśmy to działanie w ramach Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. To projekt, który realizujemy od dawna. Organizujemy fora, bo uważamy, że konsolidacja przedsiębiorstw społecznych jest bardzo ważna. W ramach piatego forum przedsiębiorstwa mają możliwość poznać się i dowiedzieć się o przedmiotach swojej działalności, bo nie zawsze jest na to czas, by się spotykać i rozmawiać. Mam nadzieję, że biznesowe kontakty się zacieśnią, bo ważne jest, żeby ze sobą współpracowali – mówił przed wydarzeniem Dariusz Węgierski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA-COOP, jeden z organizatorów spotkania. I dodał: – Każde forum ma temat przewodni. Poprzednio mówiliśmy o społecznej odpowiedzialności biznesu i o marketingu społecznym. Teraz mamy temat zrównoważonego rozwoju. Będziemy mogli zapoznać się z obowiązkami przedsiębiorstw w tym zakresie. Będziemy też mówić o proponowanych zmianach w ustawie o ekonomii społecznej. Była ona uchwalona w 2022 roku, więc wymaga już korekt i prowadzone są konsultacje.

Współpraca z Wydziałem Nauk Ekonomicznych

Zebranych gości przywitał dziekan wydziału Nauk Ekonomicznych.

Przedsiębiorczość społeczna jest z naszym wydziałem od dawna. Byliśmy członkami i założycielami WAMA-COOP. Współpracujemy od wielu lat przy różnych projektach. Przedsiębiorstw społecznych jest coraz więcej. To obszar, który wypełnia pewną lukę na rynku pracy. Większość z państwa zatrudnia osoby, które w normalnych warunkach rynkowych miałyby problem ze znalezieniem pracy. Rodzaje organizacji są różne: stowarzyszenie, fundacje, spółki non-profit, spółdzielnie społeczne, które starają się myśleć przedsiębiorczo – mówił dr hab. Krzysztof Krukowski, prof. UWM i dziekan wydziału. Zauważył też, że polskie prawo nie do końca ten typ przedsiębiorstw wspiera. – Wynik finansowy staje się największym problemem w drugim i trzecim roku waszego funkcjonowania, tak jak każdego innego przedsiębiorstwa. W innych krajach jest większa rola państwa we wspieraniu takich przedsiębiorstw. Od 20 lat takie stowarzyszenia jak WAMA-COOP walczą, by w Polsce też tak było.

Forum Przedsiębioroczości Społecznej

Organizatorzy spotkania zwrócili uwagę, że sektor przedsiębiorstw społecznych się cały czas rozwija.

W tym roku powstało ok. 100 miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych. Jak popatrzymy na dane statystyczne w Polsce, to dochód z takich przedsiębiorstw jest porównywany do dochodów z wydobycia różnych zasobów – mówił Dariusz Węgierski.

Różne oblicza przedsiębiorstw społecznych

Przedsiębiorstwa społeczne funkcjonują w różnych dziedzinach. Rozwój różnych branż wpłynął też na sektor ekonomii społecznej. W forum wzięli udział m.in. przedstawiciele Spółdzielni Socjalnej „Pomocni” w Działdowie.

Nasza spółdzielnia powstała w 2022 roku. Zajmujemy się usługami społecznymi, m.in. usługami opiekuńczymi w miejscu zamieszkania podopiecznych, ruszamy także z ogrzewalnią dla osób w kryzysie bezdomności – mówił jeden z przedstawicieli spółdzielni. Dodał też, że cieszy się z planowanych zmian w ustawie, bo jego zdaniem ułatwień dla podmiotów ekonomii społecznej powinno być jak najwięcej, bo w wielu działaniach (np. opiekuńczych) wyręczają państwo.

Aleksandra Cymerman reprezentowała Fundację Weroniki.

To bardzo młoda fundacja, bo istniejemy dopiero od trzech miesięcy i od nowego roku będziemy się przekształcali w przedsiębiorstwo społeczne. Pomysł na fundację jest od trzech lat, bo przekształcił się z projektu „Jest nadzieja”. W projekcie skupiałam się na pomocy mentalnej i informacyjnej osobom, które doznały krwotoku do mózgu, udaru, przeszły przez okres śpiączki farmakologicznej. Też jestem taką osobą, wyrehabilitowałam się i nabyłam wiedzę. Była to też pomoc bliskim takiej osoby, ponieważ one często też cierpią i nie wiedzą, jak postępować. Zgłaszało się do mnie 20-30 osób dziennie, więc wiedziałam, że jest zapotrzebowanie na taką pomoc. Fundacja jest jej rozszerzeniemtłumaczyła prezes i założycielka Fundacji Weroniki.Jako przedsiębiorstwo społeczne dodatkowo będziemy świadczyć usługi profilaktyki zdrowia, bazując na naturalnych metodach, ponieważ ukończyłam fitoterapię i zielarstwo. Drugą ważną odnogą fundacji jest pomoc kobietom, które straciły dziecko w okresie okołoporodowym, a także ich bliskim. Często jest to tak duża trauma dla kobiety, że ona nie chce skorzystać z pomocy psychologa, ale często jest w stanie porozmawiać z drugą, empatyzującą kobietą. Fundacja to odniesienie do Weroniki, bo to dziecko, które żyło bardzo krótko. Nie zastępuję psychologa, jestem pierwszym kontaktem.

W spotkaniu brał udział także Jarosław Startek, prezes Fundacji Inicjatyw Lokalnych „Integra” z Mrągowa.

Działamy od sześciu lat. Zaczęliśmy od drobnych remontów dla ludzi starszych. Zaczynamy realizować usługi opiekuńcze, bo społeczeństwo się starzeje i potrzebuje wsparcia. Główne problemy, z którymi się spotkamy, to personel: pracownicy i współpracownicy, którzy często mają niskie kwalifikacje, a jako przedsiębiorstwo społeczne takie osoby zatrudniamy – mówił Jarosław Startek.

Podczas forum reprezentanci przedsiębiorstw społecznych mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz wysłuchania prelekcji: zaangażowanie rad gmin w tworzenie strategii bezpieczeństwa socjalnego, budowanie strategii zrównoważonego rozwoju, proponowane zmiany do ustawy o ekonomii społecznej.

Wydarzenie zostało sfinansowane w ramach programu  „Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!” na lata 2023-2025.

Anna Wysocka

fot. Janusz Pająk

Rodzaj artykułu