30 Czerwca 2023

Aktualności


O wojnie w kontekstach medialnym, literackim i językowym rozmawiają naukowcy podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Wojna i tekst”, która odbywa się na Wydziale Humanistycznym UWM.

Agresja Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, zainspirowała naukowców z Centrum Badań Europy Wschodniej UWM oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM do zorganizowania konferencji naukowej o wojnie. 

- Pomysł na konferencję zrodził się z faktu, że obok nas rozgrywa się wojna. Istnieje coś takiego jak społeczna odpowiedzialność nauki. Wychodzimy z założenia, że naukowcy są zobowiązani do tego, aby śledzić to, co dzieje się na świecie i reagować na ważne tematy. Wojna rosyjsko-ukraińska jest na tyle ważna, że istnieje potrzeba, aby się nad nią pochylić - powiedział w rozmowie z Radiem UWM FM prof. dr hab. Aleksander Kiklewicz, organizator i pomysłodawca konferencji. 

Jedną z prelegentek jest dr Joanna Bachura-Wojtasik z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego i radiowej sekcji Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, znawczyni radia. Zwróciła uwagę, że wojna Rosji z Ukrainą mocno wpływa na treści przekazów radiowych. 

- Rozgłośnie radiowe w Polsce zareagowały na agresję Rosji na Ukrainę natychmiast. Informacji i relacji było bardzo dużo, a nawet doszło do tzw. zjawiska łamania ramówki. W momencie wybuchu wojny rozgłośnie radiowe zrezygnowały z emitowania zaplanowanych programów i w rezultacie pasma zaczęli prowadzić dziennikarze informacyjni. Potem przekaz zaczął się pogłębiać - pojawiały się formy skupiające się na analizie rzeczywistości. Po ponad roku wojny w radiu zaczyna się pojawiać coraz więcej dokumentów pogłębionych, ale na refleksje w perspektywie postpamięci przyjdzie jeszcze czas. Teraz rozmawiamy o tym na poziomie pamięci komunikatywnej, bieżącej - powiedziała dr Joanna Bachura-Wojtasik. 

W konferencji bierze udział ponad czterdziestu badaczy ze wszystkich najważniejszych ośrodków naukowych w Polsce. Zgłoszenia do udziału w konferencji nadesłali socjolodzy, politolodzy, filolodzy, medioznawcy, kulturoznawcy oraz antropolodzy. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Holger Kusse z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. 

Refleksje podejmowane podczas konferencji ukażą się w dwóch pismach naukowych wydawanych na UWM - „Przeglądzie Wschodnioeuropejskim” oraz „Media-Kultura-Komunikacja Społeczna”. 

mw

Rodzaj artykułu