01 Lipca 2024

Aktualności


Sześć lat wytężonej nauki minęło od czasu, kiedy podjęli studia na kierunku lekarskim Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego. W sobotę 29 czerwca absolwenci UWM odebrali karty absolutoryjne i złożyli przyrzeczenie lekarskie. Naukę zakończył rocznik, który zapisze się w historii Collegium Medicum UWM jako ten, który zdał Lekarski Egzamin Końcowy najlepiej w kraju.

To był kolejny przełomowy moment w życiu studentów kierunku lekarskiego. W 2018 r. wzięli udział w inauguracji roku akademickiego, trzy lata później w Ceremonii Białego Fartucha, a teraz się żegnają i opuszczają mury uczelni już jako młodzi lekarze.

– Mam nadzieję, że spędziliście ten czas w Olsztynie i na naszej uczelni w sposób najlepszy. Mam też nadzieję, że jesteście zadowoleni z tego, że studiowaliście na UWM – mówił dr hab. n. med. Leszek Gromadziński, prof. UWM, dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UWM podczas uroczystości. – W tym roku kierunek lekarski w języku polskimi kończy ok. 90 studentów i ok. 50 studentów w języku angielskim, Jest to bardzo duża grupa młodych lekarzy, którzy – mam nadzieję – zasilą nasze województwo i miasto, które potrzebują młodych, prężnych, odważnych lekarzy.

 

 

 

Dziekan zwrócił uwagę także na to, że studia na UWM to był jeden z najłatwiejszych i najkrótszych etapów życia zawodowego.

– Mieliście egzaminy, zaliczenia. Nic się nie stało, jak nie zdaliście. Mogliście je poprawiać. Teraz zostajecie wrzuceni na głęboką wodę oceanu medycyny. Teraz wasze pomyłki, niepewność, trudno będzie powtórzyć, zapomnieć. Musicie być cierpliwi i pokorni. To dopiero początek. Aby być dobrym lekarzem, trzeba się uczyć całe życie – zaznaczał dziekan i podkreślał, że najważniejsza jest pomoc drugiej osobie i nie można o tym nigdy zapomnieć

 

absolutorium kierunku lekarskiego UWM

 

Prof. Leszek Gromadziński pogratulował także absolwentom tego, że na wiosnę najlepiej w całej Polsce zdali Lekarski Egzamin Końcowy. Podziękował także nauczycielom Wydziału Lekarskiego.

– Życzę, żebyście na swojej drodze medycznej spotkali wspaniałych mistrzów, opiekunów, od których będziecie mogli się uczyć. To bardzo odpowiedzialny i trudny zawód, ale najpiękniejszy na świecie. Życzę nam, abyście zostali u nas. Potrzebujemy was, żebyście pracowali razem z nami, dla naszych pacjentów – dodał dziekan.

 

absolutorium kierunku lekarskiego UWM

 

Po przemówieniu dziekana studenci odebrali karty absolutoryjne. Najlepsi absolwenci w Polsce otrzymali gromkie owacje na stojąco, a następnie złożyli przyrzeczenie lekarskie. Tę część uroczystości poprowadzili: dr Anna Lella, prezes Warmińsko– Mazurskiej Izby Lekarskiej (studia w j. polskim) oraz dr n. med. Rakesh Jalali, prodziekan ds. studentów anglojęzycznych i rozwoju (studia w j. angielskim).

–  Dziękuję i gratuluję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Absolwenci naszego Collegium Medicum zawsze dobrze zdawali Lekarski Egzamin Końcowy i często zajmowali drugie lub trzecie miejsce. Wy jako pierwsi zajęliście pierwsze miejsce. Jesteśmy z was dumni. Podziękowania kieruję także do waszych rodziców, nauczycieli, lekarzy i innych, z którymi współpracowaliście – mówiła dr Anna Lella, która podobnie jak dziekan ma nadzieję, że znamienita większość absolwentów zostanie w regionie i zasili braki kadrowe. Zapewniła także, że dla wszystkich znajdzie się miejsce.

 

absolutorium kierunku lekarskiego UWM

 

Podczas absolutorium prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum UWM wraz z prof. Leszkiem Gromadzińskim, dziekanem Wydziału Lekarskiego wręczyli najlepszym studentom nagrody i wyróżnienia. W tym gronie znaleźli się: Paulina Krakowska, Julia Lewandowska, Karolina Furgała, Marta Rymsza, Małgorzata Rymsza, Dawid Rawicki oraz Jakub Szymon Wrocławski. Prorektor nie krył radości, ale też przypominał, że to dopiero początek kariery zawodowej.

–  Przed wami czas trudnych wyborów, specjalizacji, miejsca pracy. Zaczyna się dorosłe życie lekarza. Życzę, aby wasze wybory były mądre, chociaż nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości. Kończyłem medycynę 30 lat temu i od tego czasu zmieniła się ona w sposób nieprzewidywalny. Przede mną cały czas nowe wyzwania, które wymagają systematyczności, odwagi, ciągłego podnoszenia poprzeczki. Życzę, żebyście temu sprostali. I oczywiście zostańcie z nami, bo jesteście nam potrzebni – podkreślał prorektor.

 

absolutorium kierunku lekarskiego UWM

 

Lekarz Michał Mazuchowski studia na kierunku lekarskim wspomina bardzo dobrze i zaznacza, że otwierają one także wiele dróg do rozwoju osobistego poza uczelnią.

– Są to wolontariaty w różnych jednostkach klinicznych, pisanie prac naukowych, wyjazdy na zawody symulacji medycznej i praktyczne sprawdzanie swojej wiedzy. Bycie studentem kierunku lekarskiego otwiera wiele możliwości i pozwala w wielu miejscach zacząć współpracę, doskonalić siebie, rozwijać, a także reprezentować uczelnię na zewnątrz. Jesteśmy doceniani, a to świadczy o tym, jak dobry mamy poziom nauczania w Olsztynie. Świetnym przykładem są tegoroczne wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego, który zdaliśmy najlepiej w całej Polsce – mówił absolwent. Jak dodał jest z Olsztyna i zawsze chciał tu studiować, bo UWM jest dobrą uczelnią. –  Na razie każdy z nas musi odbyć jeszcze roczny staż podyplomowy, po którym uzyskamy pełne prawo do wykonywania zawodu i będziemy mogli rozpocząć specjalizację. Myślę o anestezjologii i intensywnej terapii. Najbardziej interesuje mnie leczenie urazów wielonarządowych. Z tyłu głowy mam też mikrobiologię lekarską.

 

absolutorium kierunku lekarskiego UWM

 

Lekarz Hanna Kuziomko, starościna roku podkreślała, że studia na kierunku lekarskim to dotychczas najlepsze lata jej życia.

– Te sześć lat wiele mnie nauczyło. Zawarłam też dużo nowych przyjaźni, poznałam miłość, dużo się dowiedziałam. Naprawdę najwspanialsze chwile mojego życia. Na razie muszę odbyć staż, a potem zastanowić się i podjąć decyzję, jaką chcę wybrać specjalizację. Jest to trudna decyzja, bo medycyna jest bardzo obszerna i trudno pójść tylko w jednym kierunku. Myślę o pediatrii, ale jako lekarz medycyny rodzinnej, bo chcę połączyć te dwie specjalizacje. Jeśli się uda, to może zostanę na uczelni, bo chciałabym też uczyć. Zobaczymy, co tak naprawdę przyniesie los – podsumowała Hanna Kuziomko.

syla

 

 

 

Rodzaj artykułu