21 Maja 2024

Aktualności


Nagłe stany w położnictwie, nowe leki w medycznych czynnościach ratunkowych czy nagłe stany w medycynie paliatywnej to tylko niektóre z zagadnień poruszanych na UWM podczas Warmińsko-Mazurskiego Seminarium dla Ratowników Medycznych.

W Szkole Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UWM odbyło się 21 maja Warmińsko-Mazurskie Seminarium dla Ratowników Medycznych. Uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z najnowszymi trendami i wytycznymi w ratownictwie medycznym.

Tematyka seminarium jest ściśle związana ze stanami nagłymi i sposobami postępowania w takich stanach. W wykładach biorą udział doświadczeni specjaliści zarówno z medycyny ratunkowej, jak i ratownictwa medycznego. W szkoleniu bierze udział ponad 100 osób, w tym również studenci ratownictwa medycznego oraz kierunku lekarskiego, którzy są zainteresowani medycyną ratunkową – wyjaśnia dr hab. n. med. Jadwiga Snarska, prof. UWM, dyrektorka Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UWM.

W programie seminarium znalazły się wykłady prowadzone przez doświadczonych ekspertów z dziedziny przedszpitalnego i szpitalnego ratownictwa medycznego. O nowych lekach w medycznych czynnościach ratunkowych opowiedział Tadeusz Miłowski, ratownik medyczny i wykładowca z Katedry Ratownictwa Medycznego Szkoły Zdrowia Publicznego UWM.

Są to leki znane już od wielu lat, ale do tej pory były niedostępne w systemie ratownictwa medycznego. Do medycznych czynności ratunkowych, czyli czynności, które może wykonywać zespół ratownictwa medycznego bez lekarza, weszły dopiero w kwietniu tego roku. Dzięki nim możemy np. aktywnie tamować krwotoki, wspomagać terapię przeciwpłytkową pacjentów z zawałem mięśnia sercowego oraz leczyć różne postaci wstrząsu – wyjaśnia Tadeusz Miłowski.

Warmińsko-Mazurskie Seminarium dla Ratowników Medycznych

 

W seminarium udział wzięli także studenci ratownictwa medycznego, aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ratowania ludzkiego życia. Wśród nich znaleźli się Natalia Maleszewska i Filip Rynkowski, studenci II roku ratownictwa medycznego Szkoły Zdrowia Publicznego UWM. Filip przede wszystkim chciał posłuchać prelekcji na temat nowych leków w medycznych czynnościach ratunkowych. A dlaczego wybrali akurat ratownictwo medyczne?

Od najmłodszych lat byłam uczona empatii do drugiego człowieka. Chciałam pomagać innym, więc stwierdziłam, czemu nie ratownictwo medyczne? Nie żałuję, że wybrałam UWM. Mamy zajęcia ze świetną kadrą, doświadczonymi ratownikami, którzy zawsze służą pomocą – mówi Natalia.

Uważam te studia za bardzo uniwersalne kierunek. Jeżeli nie będę pracować w wyuczonym zawodzie w przyszłości, to lata poświęcone uczelni nie pójdą na marne. Jako dorosły, odpowiedzialny człowiek będę mógł służyć społeczeństwu w inny sposób. A studia te wybrałem, ponieważ lubię adrenalinę, działać pod wpływem stresu, a dodatkowo pomagać drugiemu człowiekowi, gdy jego życie jest zagrożone – dodaje Filip.

Podczas seminarium prezentowano także karetkę pogotowia i jej wyposażenie oraz przyrządy, które służą do mechanicznego wspomagania resuscytacji przy nagłym zatrzymaniu krążenia.

Organizacja tego typu seminarium jest nie do przecenienia. Ratownicy medyczni, lekarze medycyny ratunkowej, a także studenci mają niepowtarzalną szansę, aby pogłębić swoje wiadomości oraz zapoznać się z najnowszymi informacjami dotyczącymi postępowania w określonych stanach zagrożenia życia – podsumowuje prof. Jadwiga Snarska.

Organizatorami Warmińsko-Mazurskiego Seminarium dla Ratowników Medycznych były Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie oraz Szkoła Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UWM.

syla
fot. Katarzyna Wróblewska

 

Rodzaj artykułu