09 Kwietnia 2025

Aktualności


Jakie są szanse i zagrożenia wdrażania sztucznej inteligencji w organizacjach gospodarczych? Jakie mamy regulacje prawne? Wydział Nauk Ekonomicznych UWM zaprosił przedstawicieli biznesu do rozmów o narzędziach AI. Współorganizatorem wydarzenia była firma Progression.

Wydarzenie, które odbyło się 8 kwietnia, było okazją do zmierzenia się z tym, jak sztuczna inteligencja zmienia rynek pracy i modele biznesowe, ale także dzielenia się inspiracjami i wiedzą o sprawdzonych metodach wdrożenia AI w różnych firmach i sektorach.  

Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej popularna w świecie społeczno-gospodarczym, dlatego powstał pomysł, żeby zorganizować konferencję przeznaczoną dla biznesu i wspierać lokalne środowisko w rozwoju innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Inspirujemy, dajemy wiedzę. Staraliśmy się dobrać odpowiednio prelegentów, aby to było merytoryczne wydarzenie i by biznes mógł wykorzystać różne rozwiązania do zwiększania efektywności – mówił „Wiadomościom Uniwersyteckim” prowadzący wydarzenie mgr Kacper Sieciński, doktorant Szkoły Doktorskiej UWM z Wydziału Nauk Ekonomicznych. I zapowiadał: – Będziemy rozmawiać o tym, jakie są rodzaje AI oraz jak je możemy wykorzystać i zaimplementować do działalności gospodarczej. Poruszane będą także aspekty prawne i etyczne.  

Wśród gości konferencji znaleźli się przedstawicieli ogólnie pojętego biznesu oraz środowiska akademickiego.  

Chcieliśmy zaprosić praktyków, którzy pokażą nam, jak wygląda wdrożenie różnych rozwiązań. Zarejestrowaliśmy ok. 170 uczestników. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku. To pokazuje, że sztuczna inteligencja jest bardzo popularnym i elektryzującym tematem. Wydaje się, że temat jest powszechny i każdy miał już nim do czynienia. To wydarzenie może pokazać nam, że są jeszcze rzeczy, o których nie mieliśmy pojęcia, a które możemy wykorzystać w swojej firmie – zaznaczył mgr Kacper Sieciński.  

Gości przywitał dr hab. Krzysztof Krukowski, prof. UWM i dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM.  

Wydział Nauk Ekonomicznych jest naturalnym beneficjentem sztucznej inteligencji. Interesuje nas, jak i gdzie można ją wykorzystać w biznesie i administracji. Na bazie naszych rozmów o tym spotkaniu podjęliśmy decyzję o uruchomieniu studiów podyplomowych z tego zakresu. Ruszą one od września – mówił prof. Krukowski.  

Dziekan zwrócił także uwagę, by w zachwytach AI pamiętać też o ostrożności w inwestowaniu w nią. Przypomniał historię z e-biznesem w 1996 r. i jego załamanie w 2001 r. Wiele firm z tego kryzysu się nie podniosło.

Chciałbym, żebyście w swoich dyskusjach zwrócili uwagę, że po drugiej stronie są ludzie i to oni podejmują decyzje. To oni w pewnym momencie mogą wyjąć wtyczkę z prądu – dodał prof. Krukowski i podkreślił, że w wielu obszarach AI jest już wykorzystywana, np. w automatyzacji procesów nie tylko w przedsiębiorstwach, ale także w szpitalach. Zwrócił też uwagę na wzrost wydajności firm, które wspierają się rozwiązaniami AI.  

Michał Gumkowski, prezes Progression, dziękował Uniwersytetowi i Wydziałowi Nauk Ekonomicznych za gościnność i chęć podjęcia współpracy.  

Jako firma realizujemy bardzo projektów dla różnych organizacji np. na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Dolnym Śląsku. Miałem poczucie, że w województwie warmińsko-mazurskim jest małe zainteresowanie. Nie jest to kwestia Polski Wschodniej, bo firmy z Podkarpacia są pod względem efektywności i wykorzystania technologii znacznie dalej. Zdecydowaliśmy się na organizację tej konferencji, żeby przetrzeć szlaki. Mam nadzieję, że to początek pewnego cyklu i ta konferencja będzie na mapie wydarzeń w Olsztynie w kolejnych latach – mówił Michał Gumkowski.  

Organizatorzy zaproponowali wykłady, panele dyskusyjne, a także strefę networkingową i wystawienniczą. W gronie prelegentów znaleźli się: Mikołaj Tajchman – trener i konsultant ds. AI oraz menedżer działu szkoleń Progression sp. z o.o., dr hab. inż. Marek Ogryzek, prof. UWM z Wydziału Geoinżynierii – wykładowca akademicki i ekspert GIS oraz trener kompetencji AI, dr hab. Marek Salamonowicz, prof. UKW – radca prawny, wykładowca akademicki, ekspert w zakresie prawa własności intelektualnej oraz prawa cywilnego, Dariusz Racz – prezes ITM Software House, wykładowca akademicki i twórca strategicznych systemów informatycznych wspierających rozwój produkcji masowej o wysokim stopniu personalizacji, Michał Gumkowski – prezes Progression, trener i konsultant ds. AI oraz Kacper Rzosiński – konsultant ds. AI i architektury strategicznej baz danych oraz procesów.  

Mikołaj Tajchman postawił pytanie, czy AI nas zastąpi. 

Sztuczna inteligencja nie zastąpi wiedzy eksperckiej, ale pozwoli nie-ekspertom na znacznie więcej. AI nie zastąpi nas jako przyjaciół, fanów łowienia ryb, matek, ojców, braci. Struktura zatrudnienia w wielu zawodach się zmieni z powodu możliwości stosowania kompetencji językowych AI na szeroką skalę. Im bardziej jakiś zawód związany jest z przetwarzaniem informacji, czy językowych czy innego typu, tym bardziej jest eksponowany na technologie. Najmniej eksponowane są zawody, które wymagają ludzkiego kontaktu i zdolności manualnych – mówił Mikołaj Tajchman.   

Prof. Marek Ogryzek z Wydziału Geoinżynierii przypomniał, że według danych sztuczna inteligencja jest najczęściej stosowana do wyszukiwania informacji. Zwrócił uwagę na bezpieczeństwo danych wprowadzanych do narzędzi AI, szczególnie tych dostępnych bezpłatnie. 

 – Chaty wyszukują dane coraz lepiej, bo informacje mają od państwa – mówił do uczestników konferencji prof. Ogryzek, podkreślając, że chaty spersonalizowane, z wykupioną licencją, dają większe bezpieczeństwo danych. – Wpisujemy różne rzeczy, chcąc usprawnić sobie pracę. Podajemy także dane o naszej firmie, często bez zakrywania danych wrażliwych. Nasze dane lądują na różnych serwerach i korzystają z nich kolejni użytkownicy. Jest to stosowane bez żadnego zabezpieczenia i służy do kolejnych modeli. Kursy i szkolenia są kierowane teraz na to, by zabezpieczyć dane firmy.

Anna Wysocka

fot. Janusz Pająk 

Rodzaj artykułu