13 Marca 2025

Aktualności


W środę 12 marca odbyło się drugie z zaplanowanych w cyklu „Naukowe środy na UWM” spotkanie. Tym razem Centrum Marketingu i Mediów UWM poprosiło o wygłoszenie wykładu dr inż. Małgorzatę Krokowską-Paluszak, która słuchaczom przybliżyła zalety lasów. Na sali zebrała się grupa około 250 osób zainteresowanych tym, co dokładnie las może nam zaoferować.

Dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak jest adiunktem na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa. Las jest jej niezmiernie bliski i leży w kręgu jej zainteresowań naukowych, dlatego za swoją misję uważa popularyzowanie wiedzy o jego niezwykłym wpływie na człowieka i środowisko. Swój wykład rozpoczęła od przedstawienia kilka kluczowych informacji na temat lasów w Polsce. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, jaki kawałek lasu przypada na jedną osobę, a także usłyszeć bardzo pozytywne informacje o tym, że w ciągu ostatnich 75 lat nastąpił znaczny wzrost w powierzchni zalesienia w Polsce. Usłyszeliśmy również dość smutną prawdę — mimo faktu, że większość Polek i Polaków mieszka w niedalekiej odległości od lasu, to 1/3 nie odwiedza go wcale.

 

Naukowe środy na UWM: wykład dr Małgorzaty Krokowskiej-Paluszak

 

– Słyszymy, jaki las jest ważny i że musimy go bardzo chronić, natomiast w gruncie rzeczy nie wszyscy z jego dobrodziejstw korzystamy. Połowa Polaków jest okazjonalnymi bywalcami lasu – zauważyła dr inż. Krokowska-Paluszak. Zdaniem badaczki z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, niektórzy z nas boją się chodzić do lasu m.in. ze względu na kleszcze, których liczba się znacznie zwiększyła przez ostatnie lata. Jak jednak zapewniła prelegentka, zadbanie o odpowiedni strój i użycie środków przeciwko tym pajęczakom, zmniejsza ryzyko ugryzienia aż o czterdzieści procent. Jak podkreślała naukowczyni, korzyści wynikające z przebywania w lesie są znacznie większe niż zagrożenia, które możemy w nim napotkać.

Dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak posłużyła się kilkoma ciekawymi metaforami, które świetnie obrazują zalety lasu. Jest on – jak tłumaczyła – nie tylko filtrem, który chroni nas przed zanieczyszczeniami i metalami ciężkimi, ale również naturalnym klimatyzatorem. Niczym naturalna gąbka chłonie wodę i jest jej magazynem. Ma również – choć dość nieoczywistą, to zaskakująco skuteczną – moc leczniczą. Regularne przebywanie wśród drzew pozytywnie wpływa – poprzez redukcję kortyzolu i poprawę jakości snu – na nasze zdrowie. Do drzew warto się zresztą przytulać i pamiętać, że każdy gatunek charakteryzuje się innym działaniem na nasze samopoczucie.

 

Naukowe środy na UWM: wykład dr Małgorzaty Krokowskiej-Paluszak

 

W wielu krajach europejskich, na przykład w Skandynawii, lekarze wypisują las na receptę – podkreślała  dr inż. Krokowska-Paluszak. Przypomniała, że sylwoterapia to metoda terapeutyczna medycyny naturalnej. Pobudzanie organizmu do samoleczenia odbywa się za sprawą bliskiego kontaktu z drzewami. Jako przykład kraju, który bardzo świadomie czerpie z dobroczynnego wpływu lasu, naukowczyni podała także Japonię, gdzie na popularności zyskują kąpiele leśne, czyli specjalna forma spędzania czasu polegająca na spokojnym spacerze po lesie i bardzo uważnej obserwacji otoczenia, a także na świadomym oddychaniu.

Pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma także obecność ptaków. Ornitoterapia, polegająca zarówno na słuchaniu śpiewu ptaków, jak i ich obserwacji, jest szczególnie zalecana osobom z depresją, lękami i nadpobudliwością, ale pomaga również na stres. Natomiast fitoncydy, jeden ze składników olejków eterycznych wydzielanych przez drzewa, stanowią naturalny antybiotyk, którego właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne hamują rozwój grzybów i bakterii.

Las, jak zauważyła dr inż. Krokowska-Paluszak, dostarcza nam jednego z najcenniejszych, a jednocześnie najszybciej odnawialnych surowców, czyli drewna. Można wyróżnić dziesiątki jego zastosowań, a w produkcji mebli Polska zajmuje wysokie miejsce, nie tylko w Europie, ale i na świecie. Naukowczyni przypomniała też, że z naszego kraju pochodzi co trzecia europaleta. To przedmiot, bez którego trudno sobie wyobrazić współczesny transport.

 

Naukowe środy na UWM: wykład dr Małgorzaty Krokowskiej-Paluszak

 

Wykład był również okazją, by poznać nowe, prawdopodobnie nieznane słuchaczom, zastosowania drewna. Okazało się, że produkuje się z niego już nie tylko meble, ale również gwoździe, papierowe butelki do napojów i chemii gospodarczej, implanty, zagęstniki do sosów, lodów, jogurtów, proszków do prania, a także, co może wydawać się zaskakujące, samochody, ubrania i tkaniny, które możemy znaleźć nawet w tzw. sieciówkach.

Osoby biorące udział w spotkaniu chciały wiedzieć o to, jak wielkim zagrożeniem są dla nas pożary lasów i co można zrobić, żeby ich uniknąć. Pytano także, czy słusznie obawiamy się chorób odzwierzęcych oraz czy panująca w naszym kraju susza jest zagrożeniem dla ekosystemu leśnego.

Żegnając się z uczestnikami spotkania, dr Małgorzata Krokowska-Paluszak skorzystała z okazji, by zachęcić uczestników do odwiedzania lasu.

W trwającym cyklu „Naukowe środy na UWM” czekają na zainteresowanych jeszcze trzy wykłady. Dr inż. Karol Mierzejewski opowie o wpływie mikroplastiku na nasz organizm, dr inż. Justyna Błażejak-Grabowska poruszy temat dobrostanu zwierząt, a dr inż. Tomasz Krzywicki zdefiniuje deepfake i opowie o towarzyszących mu zagrożeniach.

Karolina Dados, red.

 

Dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak – doktor nauk leśnych, magister polonistyki i pasjonatka interdyscyplinarności. Jest adiunktem na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie łączy badania nad wizerunkiem lasów i leśników z edukacją młodych pokoleń, skuteczną komunikacją i zarządzaniem kryzysem. Jako edukator leśny współpracuje z Autorską Szkołą Podstawową NAVIGO w Poznaniu. Certyfikowana trener i facylitator, absolwentka Szkoły Liderów Miasta Poznania, nieustannie rozwija swoje kompetencje, angażując się w działalność Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych, Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki oraz Fundacji Moda Nauka, gdzie pełni rolę członkini zarządu. Od dwóch lat prowadzi firmę szkoleniową go!LAS, gdzie realizuje autorskie warsztaty i szkolenia z zakresu komunikacji i edukacji leśnej, prostego języka przekazu i budowania wizerunku.

 

Naukowe środy na UWM: wykład dr Małgorzaty Krokowskiej-Paluszak

 

Rodzaj artykułu