10 Kwietnia 2025
Aktualności
Na pytanie „Jak dbać o dobrostan zwierząt?” próbowała odpowiedzieć przedstawicielka Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Dr inż. Justyna Błażejak od 2009 roku jest członkinią Polskiego Związku Łowieckiego, dlatego w swoim wykładzie poruszyła przede wszystkim kwestie związane z działalnością myśliwych.
Kwestia polowań na zwierzęta to temat, który od lat silnie porusza opinię publiczną. Przeciwnicy widzą w tym okrucieństwo i cierpienie, a zwolennicy powołują się na tradycję i zachowanie równowagi w przyrodzie.
– Czy to na pewno my, myśliwi, jesteśmy krwiożerczymi bestiami? – postawiła pytanie prelegentka.
Aby jednak prowadzić rzeczową debatę, potrzebna jest podstawowa wiedza. Prelegentka ostatniego spotkania uświadomiła więc słuchaczy, czym jest Polski Związek Łowiecki. Powołując się na odpowiednie ustawy, podkreśliła, że do zadań ogólnokrajowej organizacji zrzeszającej polskich myśliwych należy głównie prowadzenie gospodarki łowieckiej, a także troska o rozwój łowiectwa czy prowadzenie działalności wydawniczej i wystawienniczej.
Idąc tym tropem dalej, dr inż. Justyna Błażejak pochyliła się nad istotą koła łowieckiego. Publiczność miała szanse dowiedzieć się, jakie są cele koła łowieckiego, które nie tylko prowadzi działania mające na celu zachowanie odpowiedniej liczebności zwierząt oraz selekcję odstrzałów czy dbałość o bioróżnorodność. Naukowczyni zaznaczyła, że do zadań organizacji społecznych zrzeszających myśliwych należy także ochrona przyrody, w tym odbudowa siedlisk i kontrola populacji gatunków. Podkreśliła ważną rolę edukacyjną kół, które są odpowiedzialne za organizowanie szkoleń dla myśliwych oraz promowanie etyki łowieckiej.

– Jestem bardzo podbudowana tym, co obecnie dzieje się w Polskim Związku Łowieckim. Przy Naczelnej Radzie Łowieckiej zostały powołane komisje do spraw promocji i edukacji, które pięknie i prężnie działają, uświadamiając, jak edukować polską młodzież, kim jest myśliwy, jakie zwierzęta żyją w naszym lesie. To jest coś niesamowitego. Piętnaście lat temu wyglądało to zupełnie inaczej – tłumaczyła dr Błażejak.
Naukowczyni z UWM przybliżyła słuchaczom także strukturę koła łowieckiego oraz jego obowiązki. Organizacje są zobligowane do przestrzegania przepisów prawa łowieckiego oraz zapewnienia prawidłowego przebiegu polowań. Dodatkowo odpowiadają za dokumentację dotyczącą polowań i zmuszone są współpracować z odpowiednimi służbami ochrony przyrody np. z Lasami Państwowymi.
Okazało się, że zostanie myśliwym nie jest takie łatwe, jak mogłoby się nam wydawać. Dr iż. Justyna Błażejak przedstawiła słuchaczom warunki, jakie musi spełniać dana osoba, żeby wykonywać polowanie. Najważniejszym z nich jest posiadanie odpowiednich uprawnień do wykonywania polowania, czyli: ukończenie wymaganego stażu łowieckiego, zdanie egzaminu łowieckiego przed komisją powołaną przez Polski Związek Łowiecki oraz uzyskanie zaświadczenia o posiadaniu uprawnień do wykonywania polowania. Kandydat lub kandydatka na myśliwego musi mieć także ukończone 18 lat i być osobą niekaraną. Drugą obowiązkową kwestią jest dysponowanie ważnym pozwoleniem na broń do celów łowieckich. Jednak to nie koniec – aby takie pozwolenie dostać, należy przejść badania lekarskie i psychologiczne, zdać egzamin praktyczny z obsługi broni oraz otrzymać zgodę od komendanta Policji. Prelegentka zaznaczyła, że polowanie może się odbyć tylko po uzyskaniu pozwolenia na polowanie w danym obwodzie łowieckim. Może mieć ono miejsce jedynie w dzierżawionych obwodach łowieckich, ośrodkach hodowli zwierzyny oraz w wyjątkowych sytuacjach, do których zalicza się np. kontrolę populacji zwierząt.

Poruszony został także ważny temat przestrzegania przepisów i etyki łowieckiej – dr. inż. Justyna Błażejak stanowczo podkreśliła, że każdy myśliwy musi znać przepisy prawa łowieckiego, zasady ochrony środowiska oraz zasady etyczne związane z polowaniem. Zaznaczyła, że do obowiązków polującego należy przestrzeganie określonych sezonów łowieckich, zasad ochrony poszczególnych gatunków zwierząt, a także unikanie zadawania im niepotrzebnego cierpienia. Przypomniała, że w przypadku oddania niedokładnego strzału, obowiązkiem myśliwego jest odnalezienie rannego zwierzęcia i jak najszybsze uśmiercenie go, aby zmniejszyć jego cierpienie. Prowadząca podkreśliła, że myśliwi są świadomi, że ich działania mają wpływ na równowagę ekosystemów, a ich rola nie ogranicza się tylko do wykonywania polowań – ważna jest również dbałość o dobrostan zwierząt i przyrody.
Publiczność miała również okazję wysłuchać, czym jest gospodarka łowiecka. Do zadań kompleksowego procesu zarządzania zasobami dzikich zwierząt i ich środowiskiem należy utrzymywanie odpowiednich populacji, zapewnienie równowagi ekologicznej, a także dbałość o zdrowie zwierząt i ich siedlisk. Dr. inż. Justyna Błażejak zaznaczyła, że do głównych elementów gospodarki łowieckiej zalicza się m.in. kontrolowanie liczebności zwierząt, aby zapobiegać ich nadmiernemu rozmnażaniu czy oddziaływaniu na środowisko – to właśnie z tego powodu prowadzi się selekcję odstrzałów. Odwołano się tutaj do znanego już publiczności w Polsce przypadku dzików czy lisów. Myśliwi monitorują także populację dzikich zwierząt poprzez liczenie osobników i badanie ich stanu zdrowia. Przeprowadzane analizy pomagają wykrywać choroby, takie jak afrykański pomór świń, gruźlica i wścieklizna, które mogą mieć wpływ nie tylko na inne zwierzęta, ale też na ludzi.
– Pamiętajcie, że myśliwi są jedyną aktywną społeczną organizacją, która walczy z chorobami – zaznaczyła prelegentka i zwróciła uwagę na to, że gospodarka łowiecka nie ogranicza się tylko do polowań, ale obejmuje także działania na rzecz ochrony zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz ekosystemów takich jak lasy, łąki czy mokradła, które są im niezbędne do życia.

Po wykładzie znalazł się też czas na ożywioną dyskusję. Wykład wzbudził wiele emocji i zainteresowania w słuchaczach, którzy bardzo chętnie zadawali pytania. Dr inż. Justyna Błażejak skorzystała także z okazji, by zaprosić publiczność na organizowaną przez nią konferencję dotyczącą łowiectwa, która odbędzie się 16 października na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt.
Finał II edycji „Naukowych śród na UWM” przed nami. Ostatni wykład zatytułowany „Model zamiast Twojej twarzy – czym jest deep fake i dlaczego nam zagraża?” odbędzie się już 23 kwietnia i poprowadzi go dr. inż. Tomasz Krzywicki z Wydziału Matematyki i Informatyki. Opowie on, czym tak naprawdę jest deepfake i co najistotniejsze – czy mamy narzędzia, by chronić się przed manipulacjami cyfrowej epoki?
Dominika Bednarczyk
