14 Października 2024
Aktualności
Prof. dr hab. Elżbieta Zębek na co dzień pracuje w Katedrze Prawa Gospodarczego i Prawa Handlowego, ale zajęcia dydaktyczne prowadzi także dla studentów z Wydziału Biologii i Biotechnologii oraz Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa.
– Jest to dla mnie wielki sukces naukowy, szczególnie, że zostało mi jeszcze wiele lat pracy na uczelni, więc będę miała czas, aby nacieszyć się tą profesurą – przyznaje prof. Elżbieta Zębek w rozmowie z “Wiadomościami Uniwersyteckimi”.
Prof. Elżbieta Zębek łączy w pracy naukowej dwie dziedziny: prawo ochrony środowiska i ekologię, aby wskazać, jakie regulacje prawne należy wprowadzić lub zmienić, aby jak najlepiej zarządzać i chronić przyrodę oraz zaradzić negatywnym procesom zachodzącym w środowisku.
– W szczególności zajmuję się badaniami wód. Teraz palącym tematem jest problem złotych alg, zwłaszcza w odniesieniu do katastrofy ekologicznej na Odrze. Nie jest łatwo łączyć te dwie dziedziny, bo niestety nie zawsze chcemy siebie wzajemnie słuchać (śmiech). Ale muszę przyznać, że w ostatnich latach ten naukowy dialog staje się coraz bardziej widoczny i efektywny. Dowodem na to jest fakt, że zostałam zaproszona do opracowania części komentarza do ustawy prawo wodne, w którym poproszono mnie o opinię nie tylko pod względem prawniczym, ale także ekologicznym i środowiskowym. To potwierdza potrzebę szerszego dialogu, zwłaszcza że prawo wodne wymaga zmian – mówi prof. Elżbieta Zębek.
Interdyscyplinarne ujęcie ochrony środowiska to wiodące zainteresowania naukowe nowej profesor. W nowym budynku Wydziału Prawa i Administracji znajduje się nawet Laboratorium Prawno-Środowiskowe, w którym prof. Elżbieta Zębek prowadzi badania naukowe, a także uczy studentów.
– W swojej działalności naukowej łączę takie dziedziny jak prawo, ekologię, technikę, etykę, ekonomię. Wszystkie aspekty ochrony środowiska są uregulowane prawnie i w swoich badaniach wychodzę od przepisów, analizując wiele innych aspektów tak, aby ochrona wód i środowiska była skuteczna. Nauka jest dla mnie na pierwszym miejscu, chociaż oczywiście lubię także prowadzić zajęcia dydaktyczne. Kształcenie młodych ludzi jest bardzo wzniosłą rzeczą, a zwłaszcza tych zainteresowanych zdobywaniem wiedzy, którzy współpracują ze mną chociażby w kołach naukowych – mówi prof. Elżbieta Zębek.
A jakie plany na przyszłość ma nowa profesor?
– Na pewno będę kontynuowała swoje badania, ale także będę starała się wychować młodą kadrę, moich następców. Staram się budować zespół badawczy składający się z młodych naukowców, którzy najpierw będą prowadzili prace pod moim kierownictwem i kontynuowali ideę interdyscyplinarnej ochrony środowiska, a później przejmą je sami, gdy odejdę na emeryturę – mówi prof. Zębek.
W czasie wolnym prof. Zębek stawia na aktywny wypoczynek, nie stroni też od gier.
– Najpiękniejszymi krajami, które do tej pory odwiedziłam, są Czarnogóra i Portugalia. W tym roku byłam z rodziną w Grecji, co roku staram się gdzieś wyjechać. Drugą moją pasją są Scrabble. Kiedyś należałam nawet do klubu i brałam udział w turniejach. Mogę się pochwalić, że na pierwszym moim turnieju dostałam nagrodę dla najlepszego debiutanta. Teraz grywam już tylko z rodziną, najchętniej z mężem i synem. Ponadto lubię pracować w swoim ogródku, który staram się prowadzić w sposób ekologiczny. Generalnie lubię spędzać czas na łonie natury, w lesie, nad jeziorami – dodaje prof. Elżbieta Zębek.
Marta Wiśniewska
Prof. dr hab. Elżbieta Zębek swoje badania realizuje w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Wśród jej zainteresowań naukowych znajdują się: prawo ochrony środowiska (prawo wodne, gospodarka odpadami, ochrona przyrody, przestępstwa przeciwko środowisku), ekologia wód (rekultywacja jezior, zabudowa rzek do celów energetycznych, wpływ zmian klimatu na zbiorowiska wodne na Antarktydzie) oraz ochrona środowiska w ujęciu interyscyplinarnym. Jest autorką ponad 150 publikacji, w tym artykułów w renomowanych czasopismach naukowych posiadających IF, monografii, a także artykułów popularno-naukowych. Do najważniejszych osiągnięć naukowych prof. Zębek należą publikacje jej autorstwa i współautorstwa, tj. "Ochrona środowiska naturalnego jako interdyscyplinarna dziedzina wiedzy", Wyd. XIX oraz "Prawna ochrona dziedzictwa naturalnego w Polsce – wyzwania i perspektywy" (Santander Art and Culture Law Review 2024, vol. 1(10)). Wyniki badań przedstawiła na ponad 100 międzynarodowych, w tym za granicą w Hiszpanii i Czechach, oraz krajowych konferencjach naukowych. Jest opiekunką Laboratorium Prawno-Środowiskowego przy WPiA oraz Koła Naukowego Prawa Ochrony Środowiska. Pełni także funkcję zastępcy redaktora naczelnego kwartalnika "Studia Prawnoustrojowe",