11 Października 2024

Aktualności


Do grona profesorów tytularnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dołączyła Krystyna Żuk-Gołaszewska. Prezydent RP nadał jej tytuł w dniu 27 czerwca 2024 r. w dziedzinie nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo.

Prof. Krystyna Żuk-Gołaszewska na co dzień pracuje w Katedrze Agrotechnologii i Agrobiznesu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa, UWM w Olsztynie.  

Przyznanie tytułu profesorskiego stanowi dla prof. Żuk-Gołaszewskiej zwieńczenie wieloletniej pracy naukowo-dydaktycznej. Nie ukrywa, że przyjęła go z radością. 

Uzyskany tytuł profesora jest dowodem mojego talentu i cierpliwości. Jest to dla mnie bardzo ważna chwila, ale także dla mojej rodziny, męża, synów oraz moich przyjaciół, którzy mnie wspierali i pomagali. Serdecznie im dziękuję. Moim mottem zawodowym jest: „praca dla nauki i efektywnej dydaktyki opartej na nauce” – mówi prof. Krystyna Żuk-Gołaszewska.  

Zainteresowania badawcze prof. Żuk-Gołaszewskiej koncentrują się wokół siedliskowych i agrotechnicznych uwarunkowań plonowania i zdrowotności roślin rolniczych i zielarskich, oddziaływania niektórych stresów środowiskowych na produkcyjność i produktywność roślin, a także roślinnych surowców żywnościowych o korzystnej wartości technologicznej i walorach prozdrowotnych.  

Jej najnowsza publikacja naukowa dowodząca możliwości zwiększenia funkcjonalności produktowej Cannabis sativa została opublikowana w „Molecules” w 2024 r. 

W trakcie swojej dotychczasowej kariery akademickiej prof. Żuk-Gołaszewska opublikowała wiele prac naukowych, wśród których znajdują się książki, monografie i artykuły naukowe. Wśród książek warto wyróżnić m.in. pozycję mającą duży oddźwięk w świecie nauki autorów Kalaji M.H., Goltsev V.N., Żuk-Gołaszewska K., Zivcak M., Brestic M. 2017. Chlorophyll Fluorescence: Understanding Crop Performance - Basics and Applications”  wydaną przez CRC PRESS TAYLOR & FRANCIS GROUP. LLC. ISBN- 9781498764490, 222. 

Naukowczyni odbyła liczne zagraniczne staże naukowe w Kanadzie, Holandii i Izraelu oraz dydaktyczne w Armenii i we Włoszech. Była wykonawcą i kierownikiem kilku projektów finansowanych przez KBN. W roku 2021, jako autor projektu i kierownik projektu, realizowała dofinansowany przez NCBR projekt „Badania nad opracowaniem technologii uprawy roślin zielarskich spełniających kryteria jakościowe surowca funkcjonalnego o minimalnej zawartości alkaloidów pirolizydynowych (AP)”

Swoje badania prof. Żuk-Gołaszewska realizowała także dzięki środkom z Unii Europejskiej. W projekcie Programu Horizon 2020 o akronimie STAR ProBio: „Sustainability Transition Assessment and Research of Bio-based Products” pełniła rolę kierownika zespołu UWM w zakresie zadania badawczego WP7 – ILUC risk assessment for biobased products. W ostatnich latach (2020-2023) była wykonawcą projektu finansowanego z programu Programu FACCE-JPI o akronimie UpWaste: “Sustainable up-cycling of agricultural residues: modular cascading waste conversion system”. 

Wśród swoich osiągnięć profesor Żuk-Gołaszewska wskazuje także na działania, które podejmowała na rzecz Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, uczelni oraz regionu. Prowadziła zajęcia nie tylko dla studentów swojego wydziału, ale i wykłady w ramach programu Erasmus oraz – na studiach podyplomowych – dla lekarzy weterynarzy z zakresu wpływu międzynarodowych organizacji rolniczych na mechanizm powstawania i opracowywania wspólnej polityki rolnej. 

W wolnych chwilach lubi oddawać się pracy w ogrodzie, podróżom oraz kontaktowi z przyrodą.  

mw

Rodzaj artykułu