19 Kwietnia 2024

Aktualności


Zamiast zalegać w magazynach, a potem lądować na wysypisku śmieci, stare meble na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim otrzymują drugie życie. O inicjatywie w duchu zrównoważonego rozwoju rozmawiamy ze Sławomirem Kokoszko z Działu Obsługi Obiektów

Pod koniec 2022 roku pojawiła się potrzeba utworzenia pokoju socjalnego w budynku Rektoratu. Bogusław Stec, kanclerz UWM i jego zespół wpadli na pomysł, aby poszperać w uniwersyteckich magazynach i znaleźć stare meble nadające się do odrestaurowania i późniejszego wykorzystania.

Akcję recyklingu mebli koordynuje Sławomir Kokoszko. Zajmuje się ich wyszukiwaniem i pozyskaniem, a w sprawach odrestaurowania elementów drewnianych współpracuje z uniwersytecką stolarnią. Dla wyszukanych foteli sam wybiera kolory tkanin, zleca ich wymianę, gdzie po zakończonych działaniach powstaje „stary, a jak nowy” bardzo ładny mebel. Idealnie wpisuje się to w myśl zero waste.

 

Odnowione meble

 

Na potrzeby wyposażenia pomieszczenia socjalnego w budynku Rektoratu znaleźliśmy kilka stołów, w których zmieniliśmy nogi i wykorzystaliśmy stare blaty. Potem z części pozostałych blatów zrobiliśmy też mniejsze stoliki kawowe. Do tych stolików kawowych pojawiła się potrzeba dostawienia jakiś foteli, więc udało się też znaleźć stare fotele, które odnowiliśmy i teraz są jak nowe. Wtedy też narodził się pomysł działania na większą skalę w poszukiwaniu staroci w celu ich odrestaurowania i ponownego wykorzystania do wyposażenia planowanych stref dla studentów – opowiada Sławomir Kokoszko.

Odnawiane stare meble posłużą częściowo do wyposażenia planowanych stref studenckich na poszczególnych wydziałach. W tych ogólnodostępnych miejscach żacy będą mogli spędzać czas między zajęciami – spożyć posiłek, przygotować się do zajęć, poczytać książkę czy porozmawiać ze znajomymi. Wkrótce takie strefy zostaną uruchomione na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt oraz na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej.

Odnowione meble

– Na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt i Medycyny Weterynaryjnej prace przy tworzeniu stref studenckich praktycznie zbliżają się ku końcowi, zostało już tylko kilka drobnych spraw technicznych oraz wyposażenie, w tym meble „stare, a jak nowe”. Następnie w planach są do przygotowania strefy studenckie m.in. na Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Nauk Społecznych oraz na Wydziale Humanistycznym – mówi Sławomir Kokoszko.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski realizuje Agendę Zrównoważonego Rozwoju 2030, której jednym z celów jest działanie w dziedzinie klimatu. UWM zobowiązał się do zmniejszenia ilości odpadów wytwarzanych w uczelni oraz zwiększenia efektywności ich segregacji i ponownego użycia.

 

Odnowione meble

 

– Gdyby nie ta akcja, to z pewnością wiele z tych mebli po prostu by się zmarnowało. Działamy w myśl idei "nie wyrzucaj, tylko użyj ponownie". Stare meble poddane recyklingowi będą specjalnie oznaczane, więc będzie wiadomo skąd pochodzą i jak zostały zrobione. Planów i pomysłów jest jeszcze dużo, tak jak materiału do ponownego wykorzystania – mówi Sławomir Kokoszko.

Niektóre odrestaurowane i przerobione meble będzie można obejrzeć i podziwiać w sobotę 20 kwietnia oraz w poniedziałek 22 kwietnia do południa podczas obchodów Dnia Ziemi w Bibliotece Uniwersyteckiej.

mw

 

Odnowione meble

 

Rodzaj artykułu