29 Kwietnia 2024
Aktualności
Prof. Bogdan Dubis nie planował kariery naukowej, kiedy zatrudnił się jako laborant w Katedrze Produkcji Roślinnej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Z laboranta awansował na technika, potem – na technologa, ale ciągle w pionie technicznym.
– Pewnego dnia wezwał mnie do siebie dr (a później profesor) Wojciech Budzyński, ówczesny zastępca kierownika katedry i powiedział: „Dubis, od teraz będziesz naukowcem i dydaktykiem”. Tak mnie zaskoczył, że nie zapytałem, dlaczego, ale się zgodziłem. Nowa praca szybko mi się spodobała i pomyślałem wtedy, że skoro znalazłem się na takim etacie, to muszę się rozwijać – wspomina prof. Dubis, który szybko zaczął wdrażać ten plan w życie.
Profesor pracuje w Katedrze Agrotechnologii i Agrobiznesu, gdzie zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi agronomii, które wkomponowują się w zalecaną obecnie przez Unię Europejską integrowaną produkcję roślinną.
– Moje największe osiągnięcie naukowe dotyczy wielokryteriowej oceny technologii produkcji zbóż na cele konsumpcyjne i paszowe, a także związane jest z oceną przydatności biomasy lignocelulozowej pochodzącej z upraw celowych na biogaz i bioetanol – ocenia profesor.
W pracy najbardziej lubi prowadzenie eksperymentalnych badań polowych z różnymi gatunkami roślin uprawnych. Bardzo lubi także kontakt ze studentami, którzy „są coraz młodsi” i prezentują odmienne spojrzenie na świat, jak i na życie. Wysoko sobie ceni współpracę z pracownikami macierzystej uczelni.
– Profesurę uważam za wyróżnienie i podsumowanie mojej długoletniej pracy naukowej i dydaktycznej. Chyba każdy naukowiec do niej dąży, bo jest ona wyrazem uznania i zachętą do dalszego intensywnego działania dla dobra nauki – stwierdza prof. Dubis.
Prywatnie prof. Dubis jest mężem i ojcem dwóch dorosłych synów. W wolnych chwilach niemal codziennie uprawia nordic walking. Przez wiele lat grał w piłkę nożną i miłość do tego sportu nie wywietrzała mu z serca.
Prof. Bogdan Dubis jest absolwentem Wydziału Rolniczego ART w Olsztynie. Doktorat z nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia otrzymał w 1995 r. na ART. Tytuł doktora habilitowanego – na UWM, również z agronomii w 2012 r. Dorobek publikacyjny prof. Dubisa stanowią ogółem 92 publikacje, w tym 67 prac znajduje się na listach MNiSW i MEiN, z których 27 w czasopismach indeksowanych w bazie Journal Citation Reports. Suma punktów całego dorobku naukowego wg MNiSW i MEiN: 2 981. Sumaryczny Impact Factor (IF) całego dorobku naukowego: 112,015. Liczba cytowań (wg bazy Web of Science Core Collection): 710. Liczba cytowań (bez autocytowań, wg bazy Web of Science Core Collection): 638. Indeks Hirscha: 13.
lek