28 Grudnia 2023
Aktualności
Wolfgang Schäuble urodził się w 1942 r. we Fryburgu Bryzgowijskim. Był niemieckim politykiem i prawnikiem, działaczem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i jej przewodniczący w latach 1998–2000 oraz długoletnim posłem do Bundestagu. W rządach kanclerza Helmuta Kohla był szefem Urzędu Kanclerza Federalnego i ministrem spraw wewnętrznych, w rządach kanclerz Angeli Merkel stał na czele resortu spraw wewnętrznych oraz był ministrem finansów. Od 2017 do 2021 r. przewodniczył Bundestagowi.
Wolfgang Schäuble studiował prawo i ekonomię na Uniwersytecie we Fryburgu oraz na Uniwersytecie w Hamburgu. W 1971 doktoryzował się w zakresie prawa. Początkowo pracował w administracji skarbowej Badenii-Wirtembergii, a w latach 1978–1984 praktykował jako prawnik przy sądzie w Offenburgu.
W 1961 r. został członkiem chadeckiej młodzieżówki Junge Union, a w 1965 wstąpił do CDU. W 1972 po raz pierwszy został wybrany do Bundestagu z okręgu wyborczego Offenburg. Mandat poselski odnawiał w kolejnych wyborach w 1976, 1980, 1983, 1987, 1990, 1994, 1998, 2002, 2005, 2009, 2013, 2017 i 2021 r. Był najdłużej sprawującym mandat posłem do Bundestagu.
Awansował w partyjnej strukturze, stając się bliskim współpracownikiem Helmuta Kohla. 12 października 1990 w czasie spotkania wyborczego w Oppenau został dwukrotnie postrzelony z rewolweru przez chorego psychicznie mężczyznę. Doznał wówczas ciężkiego urazu kręgosłupa i od tego czasu, częściowo sparaliżowany, poruszał się na wózku inwalidzkim.
W latach 90. był powszechnie uznawany za następcę kanclerza Kohla. Dotychczasowy kanclerz w kwietniu 1997 zapowiedział jednak zamiar ubiegania się o reelekcję na kolejną kadencję. Chadecy przegrali wybory w 1998, co skutkowało ustąpieniem Helmuta Kohla z przywództwa w partii. Wolfgang Schäuble został wtedy nowym przewodniczącym CDU. Wkrótce kierowana przez niego partia zaczęła notować dobre wyniki w wyborach w kilku krajach związkowych oraz w wyborach europejskich w 1999 r.
Jego karierze politycznej zagroziła ujawniona pod koniec 1999 r. afera dotycząca finansowania CDU. Wolfgang Schäuble przyznał wówczas, że w 1994 r. przyjął od lobbysty 100 tys. marek dla swojej partii. W toku prowadzonego postępowania nie przedstawiono mu żadnych zarzutów karnych. 16 lutego 2000 r. zrezygnował jednak z przywództwa w CDU i z kierowania frakcją poselską. Na czele partii stanęła wówczas Angela Merkel.
Wolfgang Schäuble pozostał posłem do Bundestagu, a w 2002 r. objął funkcję wiceprzewodniczącego opozycyjnego wówczas klubu deputowanych CDU/CSU. Znalazł się w gronie najbliższych współpracowników Angeli Merkel. W kampanii wyborczej w 2005 r. był jej ekspertem do spraw bezpieczeństwa i polityki zagranicznej.
W październiku 2017 r. został wybrany na przewodniczącego Bundestagu. Funkcję tę sprawował do 26 października 2021 r.
Wolfgang Schäuble był żonaty i miał czworo dzieci. Odznaczano go i wyróżniano, nie tylko w Niemczech, ale i za granicą – we Włoszech, Francji, Luksemburgu. Oprócz UWM doktoratem honoris causa wyróżniły go uniwersytety: Friedricha-Alexandra w Erlangen-Norymberdze, we Fryburgu, Eberharda Karola w Tybindze i Uniwersytetu Korwina w Budapeszcie.
Doktorat honoris causa UWM otrzymał 1 października 2006 r. Pełnił wtedy funkcję ministra spraw wewnętrznych RFN. Senat UWM przyznał mu doktorat h.c. jako przyjacielowi Polski i w uznaniu jego wkładu do dzieła zbliżenia wzajemnego Niemców i Polaków.
Dr Schäuble powiedział wówczas m.in.:
Wspomnienie przerażających wydarzeń II Wojny Światowej nie może nas znowu podzielić. Powinno nam raczej pomóc w przezwyciężeniu tego, co nas dzieli. Tym, co Niemcy i Polacy mogą przeciwstawić wspólnej historii, jest pojednanie i świadomość, że pokonując przeszłość budujemy europejską przyszłość.
Oczywiście rodzą się przy tym trudności i nieporozumienia. Ufam jednak w moc solidnego wspólnego fundamentu. Konflikty są nieodłączną częścią ożywionych stosunków. Ważne jest raczej to, w jaki sposób je rozwiązujemy.
Dzielimy złe wspomnienia, ale nie możemy ich nadużywać. Znamy nasze wzajemne drażliwe miejsca i powinniśmy brać na nie wzgląd. Jako sąsiedzi jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, ale przede wszystkim możemy się wzajemnie ubogacać i wzmacniać, i dlatego musimy szukać możliwości rozmowy.
Słowa wypowiedziane 17 lat temu przez dr Schäuble są aktualne również obecnie. Społeczność UWM oddaje dziś hołd przyjacielowi i politykowi, który wierzył w pojednanie między narodami i spełniał je czynem.