02 Lipiec 2023

Aktualności


Wydział Humanistyczny UWM był w dniach 30 czerwca - 2 lipca 2023 gospodarzem XXXI konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Akademickich Filologii Angielskiej (PASE). Organizatorem spotkania pt. "Communicative 3Ms: Modes, Mediums, Modalities" była filologia angielska UWM.

Konferencja skupiała naukowców prowadzących badania nad językiem, kulturą, literaturą, mediami, metodyką języka angielskiego. Wydarzenie zorganizowały Katedra Języka Angielskiego i Katedra Literatur i Kultur Anglojęzycznych Wydziału Humanistycznego UWM.

- My jesteśmy współgospodarzem tej konferencji. Głównym organizatorem jest PASE, które robi coroczne konferencje w różnych ośrodkach akademickich. W tym roku poproszono nas o organizację spotkania  - mówiła "Wiadomościom Uniwersyteckim" prof. UWM Ewa Kujawska-Lis, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa i kierownik Katedry Literatur i Kultur Anglojęzycznych - Konferencje PASE od kilku lat mają motywy przewodnie. Postanowiliśmy, że w tym roku będą to komunikacyjne 3M, czyli Mutes, Modalities, Medias. Obecnie badania naukowe, zarówno literaturoznawcze, jak i językoznawcze, prowadzone są dużo szerzej niż tylko na tekście i na języku. Mamy wielu badaczy, którzy zajmują się multimodalnymi metaforami w filmach, w grach komputerowych. Mamy też badaczy, którzy analizują z literaturoznawczego punktu widzenia narrację w serialach telewizyjnych. Chcieliśmy pokazać, że badania naukowców już od dawna przestały skupiać się tylko na jednym medium, czyli słowie pisanym, a wychodzą dużo szerzej. Zaczęliśmy zajmować się takimi tematami, jak adaptacje, ale nie tylko filmowe, ale też np. operowe, które łączą w sobie różne media. Ja będę mówiła o adaptacji "Jądra ciemności" jako opery, gdzie scenografię w sposób mocno kinowy tworzy spektakl multimedialny oparty na ilustracjach. Pomysł 3M to pokazanie tego, co dzieje się w nowym podejściu do literaturoznawstwa i językoznawstwa. 

Konferencja anglistów

PASE, czyli Polish Association for the Study of English, to organizacja non-profit i członek Europejskiego Stowarzyszenia Nauki Języka Angielskiego (ESSE). PASE jest stowarzyszeniem polskich uczonych, których działalność badawcza i naukowa dotyczy nauki języka angielskiego we wszystkich jego aspektach, w tym literatur w języku angielskim, kultur krajów anglojęzycznych, językoznawstwa i metodyki nauczania języka angielskiego.

- PASE zostało założone przez anglistykę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jestem członkiem stowarzyszenia od 2000 roku, a w zarządzie od 2004 r., pełniąc głównie funkcje skarbnika, a od dwóch kadencji jestem wiceprzewodniczącym - mówił "Wiadomościom Uniwersyteckim" prof. Ryszard Wolny z Uniwersytetu Opolskiego - Zadanie PASE to krzewienie literatury i językoznawstwa anglojęzycznego. Kultywujemy badania z zakresu anglistyki. Obecnie na większości uniwersytetów anglistyka funkcjonuje jako połączenie literaturoznawstwa, językoznawstwa i kulturoznawstwa. Pierwszym ośrodkiem PASE był Kraków, potem Warszawa, Lublin, Łódź. Rozszerzyliśmy działania i dołączył do nas Uniwersytet Śląski, Opolski, Wrocławski. W tych ośrodkach naukowych do tej pory odbywały się spotkania PASE. Wyjście do Olsztyna to bardzo dobre posunięcie.  

Konferencja anglistów

Po otwarciu konferencji przez organizatorów, spotkanie rozpoczął teatralny performance.

- Tradycją w Olsztynie jest to, że jesteśmy niekonwencjonalni. Mamy to szczęście, że w naszym zespole jest Trevor Hill, który bardzo ściśle kiedyś współpracował z Teatrem Węgajty i ma bardzo duże doświadczenie teatralne. Kiedy Trevor Hill nie był jeszcze naszym pracownikiem, zaprosiliśmy go kiedyś na międzynarodową konferencję, w trakcie której zrobił show marionetkowy. Uczestnicy byli zachwyceni - tłumaczy prof. Ewa Kujawska-Lis. - W trakcie konferencji naukowych zazwyczaj nie ma takiego elementu jak performance. Trevor wspólnie ze studentami anglistyki oraz młodzieżą z Pałacu Młodzieży w Olsztynie przygotowali przedstawienie oparte na anglosaskim poemacie "Beowulf", które jest jest zaadaptowane jako teatr cieni i wyreżyserowane przez Trevora. Postanowiliśmy rozpocząć od tego występu, a dopiero potem przejść do obrad naukowych. 

Konferencja anglistów

Gościem specjalnym wydarzenia była prof. Elżbieta Muskat-Tabakowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, językoznawczyni, przekładoznawczyni i tłumaczka. Wygłosiła wykład inauguracyjny. 

- Każdy z nas robi niby to samo, a jednak trochę coś innego i warto jest wymienić doświadczenia. W czasie wykładu będę mówiła, że warto jest kopać głęboko, żeby wykopać korzenie. Rzeczy, które wydają się nowe, nie są nowe. Wiedza o tej ciągłości bardzo rozszerza horyzonty, bo wtedy można zobaczyć więcej, lepiej - mówiła prof. Elżbieta Muskat-Tabakowska po rozpoczęciu konferencji. 

Konferencja anglistów

Obrady naukowe trwały od piątku 30 czerwca do niedzieli 2 lipca i wzięli w nich udział naukowcy m.in. z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warszawskiego i obu uniwersytetów z Lublina. 

 

Anna Wysocka

fot. Janusz Pająk

Rodzaj artykułu