22 Września 2023

Aktualności


Uczniowie klas maturalnych odwiedzili w piątek 22 września Wydział Humanistyczny UWM, by spotkać się z reprezentantami różnych uczelni oraz posłuchać przedstawicieli Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, jak przygotować się do matury.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy już od 17 lat organizuje we wrześniu ogólnopolską kampanię Salon Maturzystów Perspektywy. W 2023 roku spotkania odbędą się w 14 miastach w Polsce. Gospodarzem jednego z nich jest Uniwersytet Warmiński-Mazurski w Olsztynie. Wydział Humanistyczny stał się miejscem rozmów o przyszłości – maturze i jej zmienionych w tamtym roku zasadach, szerokim możliwościom studiowania i kreowania swojej przyszłości zawodowej.

Spotkanie jest szansą poznać uczelnię

– To kolejne, ważne wydarzenie, które odbywa się w naszym pięknym kampusie. Setki, a nawet tysiące młodych ludzi zagoszczą dzisiaj w Kortowie, żeby zapoznać się z ofertą naszego Uniwersytetu – dydaktyczną, kształceniową, sportową, kulturalną i wszystkim tym, z czego słynie UWM i co może dać młodym ludziom. To ważne, że pokazujemy się i wychodzimy na zewnątrz. Uniwersytet zawsze był otwarty, ale dzisiaj jest szczególnie. Widzimy na naszych korytarzach i w salach dużą grupę młodzieży. Część z tych osób może będzie naszymi studentami. Kortowo jest otwarte na ludzi i jesteśmy gotowi na to, żeby kreowali tutaj swoje życie studenckie i żeby wspólnie z nauczycielami akademickimi współtworzyli społeczność uczelni – mówi „Wiadomościom Uniwersyteckim” prorektor ds. studenckich UWM, dr. hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM.

Prof. Przybyliński przemawia

– Wydarzenie organizujemy od 17 lat. Przez kilka lat odbywało się najpierw w Warszawie, a potem zrobiliśmy ogólnopolską kampanię. Na terenie całej Polski odbywają się spotkania ekspertów okręgowych komisji egzaminacyjnych z młodzieżą, która w przyszłym roku przystąpi do matury. Chcemy, żeby młodzi ludzie dobrze przygotowali się do matury i wiedzieli, co ich czeka. Do końca września mają czas na wybór przedmiotów na maturze i chcemy, żeby wiedzieli, jak dostać się na określone kierunki i jakich błędów nie popełniać – mówi Andrzej Wyszyński z Perspektyw, organizator. I dodaje: – To spotkanie z młodzieżą, więc także z ich poglądami, marzeniami, podejściem do życia. Widzę, że w ciągu tych prawie 20 lat organizowania przez nas spotkań zmieniło się podejście młodych ludzi – są bardziej zaangażowani w wiele spraw, często wiedzą, czego chcą. Mimo wszystko te spotkania wielu osobom wywracają świat do góry nogami, bo przyglądają się i rozmawiają bezpośrednio na terenie uczelni, poznają wydziały.

Salon maturzystów oczami młodych

Studenci rozmawiają z licealistami

– Przyjechałam z całą klasą, żeby zapoznać się z kierunkami studiów. Myślę o medycynie. Rozmawiałam z absolwentami tego kierunku i zainteresował mnie. Zawsze się w tym czułam, widziałam i chcę spróbować. Jestem pierwszy raz na UWM. Podoba mi się i jest przyjemna atmosfera – mówi Asia z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście Lubawskim

– Właśnie odwiedzałyśmy różne stoiska, pytałyśmy się, jak się dostać i jak wygląda studiowanie. Zapisałam się tutaj z klasą i dlatego przyszłam, ale zainteresowało mnie stoisko z technologią żywienia. Chciałabym iść w tym kierunku, dowiedziałam się sporo na przyszłość – mówi Amelka z III LO w Olsztynie.

– Wybieram się na kierunek lekarski, więc już mam wybraną ścieżkę. Rozglądam się po ścisłych kierunkach, patrzę, jak to mniej więcej wygląda i czego potrzebuję, żeby się dostać i robię mały research – mówi Ania, również z III LO, koleżanka Amelki.

– Przyciągnęły mnie tutaj ciekawe kierunki kształcenia i chęć studiowania. Chciałbym studiować coś związanego ze środowiskiem, może energetykę cieplną – mówi Adam z Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie.

W jednej szkole z Adamem uczą się Patryk i Maksymilian.

– Chciałem zobaczyć, jakie mam możliwości i poszerzyć swoją wiedzę, gdzie mogę iść dalej po szkole. Nie mam jeszcze wybranej uczelni. Myślę o studiowaniu automatyki i robotyki. Rozmawialiśmy przy stanowisku Wydziału Nauk Technicznych i dostaliśmy zaproszenie na wycieczkę na ten wydział – mówi Patryk.

– Przyszedłem tutaj tylko po to, żeby się dobrze pobawić, bo studia mam już zaplanowane. Mam nadzieję, że dostanę się do Hamburga. Chciałbym tam studiować technikę samolotów (aeronautykę) – mówi Maksymilian.

Wsparcie przyszłych studentów

Jeśli ktoś miał różne pytania związane z aplikowaniem na studia i funkcjonowaniem na uczelni, mógł porozmawiać z Biurem ds. Studenckich.

– Salon maturzystów to coroczna impreza, na którą zapraszamy razem z Fundacją Edukacyjną Perspektywy uczniów klas maturalnych, którzy zastanawiają się, co wybrać na maturze i co studiować oraz jakie będą wymagane przedmioty kwalifikacyjne. Wspólnie z Perspektywami zaprosiliśmy nasze wydziały i kilka uczelni z kraju. To jest dobry moment, bo do końca września trwa składanie deklaracji maturalnych. My też jesteśmy i informujemy o tym, czego będziemy wymagać w przyszłym roku w rekrutacji na poszczególne kierunki studiów, żeby temat był dla maturzystów jak najbardziej przyjazny i nie musieli się niepotrzebnie przejmować. Teraz jest czas, żeby wybrać przedmioty, za rok będzie czas na wybranie studiów. Mamy nadzieję, że to będą studia na UWM – mówi Paweł Łojewski, kierownik Biura ds. Studenckich.

Informacje o studiach można było uzyskać także z „pierwszej ręki”.

Studenci rozmawiają z licealistami

– Nikt nie opowie lepiej o studiowaniu niż przedstawiciele poszczególnych wydziałów i kierunków. Są więc z nami studenci i pracownicy – zaznaczył Paweł Łojewski. – Wśród zaproszonych gości mamy stoiska m.in. UMCS z Lublina, uczelni białostockich, Wojskową Akademię Techniczną, kilka uczelni niepublicznych i stoiska wydawnictw z materiałami przydatnymi do matury i podręcznikami akademickimi.

Salon maturzystów jest przestrzenią do dobrego przygotowania się do matury pod kątem studiów i zaplanowania swojej przyszłości po szkole średniej. Eksperci z Okręgowej Komisji Edukacji w Łomży wyjaśniali młodym specyfikę matury z przedmiotów na poziomie podstawowym i rozszerzonym, tłumacząc, jakie obecnie obowiązują wytyczne.

Anna Wysocka

fot. Janusz Pająk

Rodzaj artykułu