07 Marca 2023

Aktualności


Pracownicy, studenci i doktoranci UWM wybiorą dwa projekty, dzięki którym zmieni się nasze uniwersyteckie miasteczko. Do podziału między zwycięskie propozycje jest pół miliona złotych. Głosowanie potrwa do 10 marca. Odbywa się ono za pośrednictwem formularza, do którego link członkowie społeczności otrzymali na swoje skrzynki mailowe.

W głosowaniu, które odbywa się od 6 do 10 marca, bierze udział sześć projektów:

  1. Disc Golf & Grillove Kortowo
  2. Przestrzeń dla Humanistyki
  3. MikroMakro  strefa nauki i odpoczynku na Wydziale Nauk Ekonomicznych
  4. Strefy relaksu
  5. Work and chill
  6. Zielone wiaty rowerowe

Zostały one zgłoszone przez studentów i pracowników. 

Partycypacyjny model zarządzania uczelnią to coś, o co prof. Jerzy Przyborowski zabiega od początku swojej kadencji na stanowisku rektora.

 Otwarty Budżet Akademicki to jeden ze sposobów na to, by włączyć społeczność naszego Uniwersytetu w decydowanie o tym, jak będzie wyglądać przestrzeń, w której pracujemy i studiujemy – podkreśla rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Na zaproszenie do zmiany Kortowa na lepsze odpowiedziało – formalnie – kilkanaście osób. Jak można się jednak bez trudu domyślić, liczba wnioskodawców wskazanych w oficjalnych formularzach, jest o wiele mniejsza niż liczba osób zaangażowanych w przygotowanie dokumentu, opracowanie planu i pomysłu.

Jak poinformował kanclerz UWM Bogusław Stec, w pierwszej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego zgłoszonych zostało 17 projektów – 11 pracowniczych i 6 studenckich. Do dalszego etapu komisja konkursowa zaakceptowała po trzy z nich.

Wszystkie projekty, które biorą udział w głosowaniu, spełniają wymogi formalne wskazane w regulaminie – zaznaczył kanclerz UWM.

Autorzy wniosków wykazali się kreatywnością, troską o Kortowo i wspólnotę uniwersytecką – podkreśla prof. Jerzy Przyborowski, dziękując pomysłodawcom za zaangażowanie i zachęcając do głosowania w pierwszej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego. – Wspólnie sprawmy, aby nasz kampus stał się jeszcze bardziej wyjątkowy!

Do głosowania zachęca także kanclerz UWM, przypominając, że to pierwsza taka okazja, by Kortowo zmieniło się za sprawą głosowania przeprowadzonego przez studentów i pracowników.

Jeśli projekt, który zgromadzi najwięcej głosów, będzie wymagał mniejszych środków niż 250 tys. złotych, rektor może podjąć decyzję o ewentualnym finansowania kolejnego wniosku z listy najlepiej ocenionych przez społeczność.

Przypomnijmy, że linki do formularzy zostały przesłane mailowo. Każda osoba uprawniona może oddać jeden głos.

Uwaga!

Pracownicy głosują na projekty za pośrednictwem formularza dostępnego pod adresem https://forms.office.com/e/5fbUJS94W6

Studenci oddać głos mogą po kliknięciu w link: https://forms.office.com/e/weYVFzPz1M

 

Zwycięskie projekty poznamy 13 marca. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Otwartego Budżetu Akademickiego.

 

Żarówka symbolizująca pomysłowe rozwiązanie

Opisy projektów OBA:

PROJEKTY STUDENTÓW

 

1. Disc Golf & Grillove Kortowo

Projekt zakłada budowę osiemnastodołkowego pola do gry w Disc Golfa wraz z przygotowaniem miejsca do wypoczynku i nauki ze stołami i ławami oraz miejscem na grilla.

Zdaniem wnioskodawcy Disc Golf jest atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu i świetnym narzędziem do aktywacji społecznej. Ułatwia integrację, poznawanie nowych osób i uczy zdrowego współzawodnictwa. Piłkę i kije zastępują w tej grze kolorowe dyski frisbee. Zamiast dołków na polu ustawione są specjalne kosze z łańcuchami, do których rzuca się dyskiem z wyznaczonego miejsca. Celem gry jest przejście pola w jak najmniejszej liczbie rzutów.

Projekt uwzględnia także wyznaczenie miejsc na grilla. Dzięki paleniskom będzie można w sposób bezpieczny i kontrolowany przygotować dania. W pobliżu znajdować mają się też ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Ma to stworzyć idealne miejsce do spotkań ze znajomymi oraz przeprowadzenia kulinarnych zmagań.

Ostateczna propozycja przedstawiona do głosowania to efekt sugestii Komisji konkursowej, która zaproponowała połączenie dwóch wniosków złożonych do OBA (Chill, grill & disc golf, którego autorem jest dr Szymon Nitkiewicz, oraz Grillove Kortowo zaprojektowane przez Mikołaja Stefanowskiego) z uwagi na ich podobny charakter.

Wnioskodawca: Mikołaj Stefanowski

Szacunkowy koszt projektu: 206 956,50 zł

Oryginalne zgłoszenie:

Grillove Kortowo

Chill, grill & disc golf

 

2. Przestrzeń dla Humanistyki

Dzięki projektowi otwarta przestrzeń przy budynku Centrum Nauk Humanistycznych, do niedawna służąca za kolejny parking, ma zamienić się w przyjazne patio.

Jak przypomina wnioskodawca, odzyskiwanie do codziennego życia naturalnych przestrzeni, wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i Zielonego Uniwersytetu.

W wewnętrznym patio zostaną więc wyznaczone strefy odpoczynku i relaksu między zajęciami dydaktycznymi dla studentów, pracowników i gości Wydziału Humanistycznego. Pożegnanie ze spalinami samochodowymi to jednoczesne powitanie przestrzeni cieszącej oko i służącej integracji społeczności.

Projekt zakłada rewitalizację wewnętrznych ścian budynku przylegających do patio oraz kostki brukowej. W przestrzeni dla odpoczynku wstawione zostaną donice wypełnione ziemią i roślinami, a także ławki i stoły (odporne na działanie czynników atmosferycznych). Patio może być miejscem do złapania oddechu i zredukowania stresu zarówno dla studentów, jak i pracowników. Przestrzeń dla Humanistyki to także miejsce dla wydziałowych inicjatyw studenckich np. spotkań kół naukowych, grup dyskusyjnych i innych wydarzeń.

Wnioskodawca: Arkadiusz Dziubak

Szacunkowy koszt projektu: 219 972,54 zł

 

Oryginalne zgłoszenie:

Przestrzeń dla humanistyki.docx

 

3. MikroMakro - strefa nauki i odpoczynku na Wydziale Nauk Ekonomicznych

Projekt dotyczy utworzenia miejsca do nauki oraz odpoczynku na Wydziale Nauk Ekonomicznych. Wnioskodawca zauważa, że strefa MikroMakro to miejsce będące odpowiedzią m.in. na priorytety wskazane w Agendzie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ, wśród których wskazuje dobrą jakość edukacji, dobre zdrowie i jakość życia oraz odpowiedzianą konsumpcję.

Strefa MikroMakro ma być przestrzenią sprzyjającą wymianie myśli, doświadczeń i budowania relacji. Korzystać z niej mają nie tylko studentki i studenci oraz pracownicy z Wydziału Nauk Ekonomicznych, ale także inni członkowie społeczności akademickiej.

Co znajdziemy w Strefie MikroMakro? Wygodne kanapy, biurka, krzesła i gniazdka do ładowania smartfonów i komputerów. Okrycia będziemy mogli zostawić na mobilnych wieszakach. Strefa nauki i odpoczynku umożliwi nam skorzystanie z gier planszowych (zostaną stworzone specjalne półki) i bookcrossingu. Wszechobecne rośliny mają z kolei przypominać o tym, że jesteśmy na UWM – Zielonym Uniwersytecie.

Wnioskodawca: Conrad Chitanta

Szacunkowy koszt projektu: 149 500,00 zł

Oryginalne zgłoszenie:

mikro makro WNE.docx

 

 

PROJEKTY PRACOWNIKÓW

1. Strefy relaksu

Projekt przewiduje zbudowanie siedmiu platform drewnianych do wspólnego siedzenia/leżenia przy Jeziorze Starodworskim oraz w miejscach wskazanych przez studentów. Jak wskazuje wnioskodawczyni, takie elementy architektury sprzyjać mają relaksowi i spotkaniom. Konstrukcja ma być prosta (może być wzorowana np. na podestach znajdujących się na plaży miejskiej nad jeziorem Ukiel).

Głównym atutem platform ma być miejsce ich usytuowania oraz fakt, że dają one możliwość skorzystania z nich przez kilka osób. Przyjazny w użytkowaniu ma być także drewniany materiał, z którego powinny być wykonane platformy.

Projekt przewiduje również umiejscowienie oświetlenia w pobliżu stref relaksu.

Wnioskodawczyni: Marzena Radzka-Wiśniewska

Szacunkowy koszt projektu: 80 000 zł

Oryginalne zgłoszenie:

Strefy relaksu.docx

 

2. Work and chill

Za sprawą projektu w Starej Kotłowni utworzone mają zostać trzy strefy służące do różnego rodzaju aktywności i zadań: wyciszenia, pracy wspólnej i pracy indywidualnej.

W strefie wyciszenia odnajdą się osoby potrzebujące krótkiej pauzy. Znaleźć się tu mają m.in. cylindryczne fotele, dzięki którym będzie można na chwilę odgrodzić się od zgiełku otaczającego świata, a także stoliki, regulowane oświetlenie, rośliny.

W strefie pracy wspólnej przewidziano mobilne meble modułowe, monitor, tablice suchościeralne oraz dostęp do gniazdek elektrycznych.

Strefa pracy indywidualnej ma mieć wygodny fotel, stolik i wygłuszającą ściankę zapewniającą idealne warunki do tego, by się skupić na swoim zadaniu.

Wszystkie strefy będą w pełni dostosowane do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, z nadwrażliwością sensoryczną, znajdujących się w kryzysie psychicznym czy też po prostu potrzebujących przywrócenia równowagi wewnętrznej.

Dzięki zmianom Stara Kotłownia zyska przyjazną przestrzeń do spotkań wewnętrznych (pracownicy, studenci) oraz z otoczeniem społeczno-gospodarczym (np. z przedsiębiorcami).

Wnioskodawczyni: Hanna Marciak

Szacunkowy koszt projektu: 110 474,63 zł brutto

Oryginalne zgłoszenie:

work and chill.docx 

 

3. Zielone wiaty rowerowe:

Projekt to ukłon w stronę fanów jednośladów – zakłada on bowiem budowę drewnianej wiaty na sześć rowerów ze stacją napraw dla rowerów oraz ładowarką. Ładowarka ma mieć minimum trzy miejsca do ładowania – będą mogły z niej korzystać zarówno hulajnogi, jak i rowery.

Samoobsługowa stacja napraw ma być dostosowana do funkcjonowania w przestrzeni publicznej i wyposażona w wkrętak krzyżowy, wkrętak płaski, klucz nasadowy, klucze imbusowe, łyżki do opon, pompkę, zestaw montażowy.

Obok wiaty stanie ławeczka, a cieszyć oko będzie roślinność, którą przewidziano na dachu wiaty. Mają się na nim pojawić odmiany rozchodników sedum, sadzonek oraz pędów. Wnioskodawczyni planuje także nawiązanie współpracy z Wydziałem Rolnictwa i Leśnictwa i wykorzystanie własnych sadzonek na dachu ekstensywnym: macierzanki piaskowej, macierzanki pospolitej, smagliczki, kostrzewy czerwonej, rozchodnika ostrego.

Wygodne i bezpieczne korzystanie z wiat zapewnić ma także oświetlenie LED z czujką ruchu.

Wnioskodawczyni: „Leśniczówka”

Szacunkowy koszt projektu: 63 000, 00 zł

Oryginalne zgłoszenie:

Zielone wiaty rowewrowe.docx

 

Rodzaj artykułu