21 Marca 2023

Aktualności


Troje studentów WNE obroniło prace magisterskie dzięki programowi „Double diploma”. Jest on prowadzony wspólnie z Instituto Politécnico w Setúbal w Portugalii.

Izabela Pszenna, Paulina Watkowska oraz Paweł Bartczak – to oni stali się szczęśliwymi posiadaczami „podwójnych dyplomów” (polskiego i portugalskiego) jako absolwenci kierunku zarządzanie, specjalność Logistics. To pierwsza taka sytuacja na Wydziale Nauk Ekonomicznych. Sukces inicjatywy możliwy był dzięki współpracy UWM z politechniką w Setúbal.

- Ten projekt realizujemy już od kilku lat i musieliśmy włożyć naprawdę mnóstwo pracy, aby dojść do finału, jakim były właśnie te obrony. Zaczęło się od rekrutacji studentów na ten kierunek, później, wspólnie z naszym portugalskim partnerem, układaliśmy program studiów, a następnie trzeba było zorganizować wspólną obronę, co było bardzo trudne z perspektywy formalno-prawnej. Mieliśmy bowiem do czynienia z dwoma różnymi systemami prawnymi i dwoma różnymi podejściami do studiowania – wyjaśnia dr Tomasz Wierzejski, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Nauk Ekonomicznych.  

Aby podejść do takiej obrony, trzeba było obowiązkowo, przynajmniej przez jeden semestr, studiować na portugalskiej uczelni i zarejestrować się tam jako jej student. Obrona w formie zdalnej odbywała się w języku angielskim – tak samo jak studia. Praca magisterska również musiała zostać napisana w języku Szekspira. W komisji znajdowało się dwoje przedstawicieli Instituto Politécnico de Setúbal oraz dwoje z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przewodniczącym był dr Tomasz Wierzejski.

Poziom tych obron był naprawdę wysoki – myślę, że bardziej odpowiadał obronie rozprawy doktorskiej niż pracy magisterskiej. Jednak wszystko przebiegało w miłej atmosferze i skończyło się pomyślnie dla naszych absolwentów. Europejski dyplom ma dużo większe znaczenie na rynku pracy. Dla potencjalnego pracodawcy jest to sygnał, że taki kandydat jest zaradny, odważny i że poznał trochę świata – dodaje dr Tomasz Wierzejski.

Zdalna obrona pracy dylomowej

 

Izabela Pszenna, jedna z absolwentek, przyznaje w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi”, że uzyskanie "podwójnego dyplomu" przyniosło jej wiele radości, chociaż wcześniej wydawało się nierealne.

- W momencie składania dokumentów na studia, cała ta wizja brzmiała jak coś niemożliwego. Teraz mogę stwierdzić, że była to najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć. Studia na tym kierunku niesamowicie mnie rozwinęły, nie tylko jako studentkę, ale także jako człowieka – cieszy się.

Dla Izabeli dodatkowym atutem podjętych studiów jest czas spędzony w Portugalii, do której teraz chętnie wraca.

Bez wahania zdecydowałam się na wyjazd do Portugalii na dwa semestry i jak dotąd był to najlepszy rok w moim życiu! Studia tam były doskonałą okazją do szlifowania języka obcego, zawierania nowych znajomości, poznawania nowej kultury i odkrywania kraju. Wychodzenie ze strefy komfortu było na porządku dziennym i zaowocowało zwiększeniem pewności siebie, odwagą oraz poszerzeniem horyzontów. Obecnie czuję, że nie boję się niczego, a moje nowe spojrzenie na świat zdecydowanie ułatwia mi osiąganie postawionych sobie celów. Wkrótce po raz drugi od zakończenia studiów polecę w samodzielną podróż do Portugalii, aby odwiedzić znajomych i być może uda mi się osobiście odebrać dyplom portugalskiej politechniki – dodaje Izabela Pszenna.  

Podobnego zdania jest Paulina Watkowska, która podjęła decyzję o podjęciu tych studiów przede wszystkim ze względu na chęć podniesienia kompetencji językowych.

Moim głównym celem było zdobycie wiedzy z zakresu szeroko pojętej logistyki. Oferta w języku angielskim była dla mnie tym bardziej atrakcyjna, że mogłam w ten sposób udoskonalić swoje umiejętności językowe. Jestem zadowolona, że zdecydowałam na ten kierunek. Osiągnęłam wszystkie zamierzone cele i jestem zmobilizowana do dalszego rozwoju – mówi Paulina Watkowska.

Za rok do tego grona dołączą obecni studenci pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku zarządzanie, specjalność Logistics. Władze WNE zapraszają kolejnych chętnych, którzy staną przed szansą przeżycia takiej przygody, jaką mają za sobą pierwsi zdobywcy "podwójnych dyplomów".

Marta Wiśniewska

Rodzaj artykułu