14 Maja 2024

Aktualności


10 tygodni, 5 naukowców, 5 wykładów przepełnionych energią, wiedzą i doświadczeniem – to najkrótsze podsumowanie pierwszej odsłony „Naukowych śród na UWM”. Spotkania otwarte z naszymi badaczami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem osób w różnym wieku.

Idea, czyli skąd wzięły się „Naukowe środy na UWM”  

Wiemy, że w naukowcach z UWM drzemie olbrzymia siła – to specjaliści, którzy na co dzień z prawdziwą pasją dzielą się wiedzą i ją rozwijają. Tymczasem świat nauki nadal często wydaje nam się odległy, zupełnie niesłusznie. Nauka to bowiem nieodłączna część naszego codziennego życia. Cykl wykładów otwartych prowadzonych przez pięcioro znakomitych badaczy miał to udowodnić. Dziś – po wszystkich spotkaniach – wiemy, że się udało! 

Postanowiliśmy stworzyć przestrzeń, w której nie tylko studenci – lecz także wszyscy zainteresowani – mogą poznawać tajniki ciekawych, życiowych zagadnień podawane przez naukowców. Z tej okazji korzystali zarówno uczniowie szkół średnich, jak i słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku, a biblioteczne sale odwiedzało od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób! Od marca do maja to właśnie Biblioteka Uniwersytecka gościła tych, którzy chcieli dowiedzieć się więcej na temat zaproponowanych przez prelegentów oraz Centrum Marketingu i Mediów zagadnień.

  

Tematyka blisko nas 

Zakres tematów na „Naukowych środach na UWM” był bardzo szeroki. W marcu spotkania zainaugurował dr Miłosz Babecki, medioznawca z Wydziału Humanistycznego UWM, który zaprosił słuchaczy do świata wielkich emocji – polskiej polityki. Głównym przedmiotem wykładu był „Sejmflix” – zjawisko niezwykle popularne po wyborach parlamentarnych 15 października. Prelegent omawiał jego istotę i mechanizmy, które przyczyniają się do wzrostu oglądalności sejmowych obrad.  

W zderzeniu z mównicą i transmisją live. Jak polscy politycy stali się bohaterami najchętniej oglądanego serialu na YouTube?

 

 

Drugi wykład poprowadziła z kolei dr Katarzyna Andruszkiewicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM, która, jako ekspertka ds. marketingu, przybliżyła widzom funkcjonowanie branży polskich influencerów. Wraz ze słuchaczami szukała odpowiedzi na pytanie, jak budują się największe zasięgi i czy rzeczywiście łatwo jest stracić je w wyniku kryzysów wizerunkowych.  

Dramy i wyścig po zasięgi. Jak działają polscy influencerzy?

 

 

Kolejne spotkanie należało do dr inż. Joanny Ciborskiej z Wydziału Nauki o Żywności UWM, która podjęła temat diety na krawędzi. Współczesny świat pędzi, my razem z nim, co często przekłada się na brak dbałości o prawidłowe żywienie. O zmianach w diecie i sposobie ich podejmowania mówiła nasza naukowczyni.  

Gdy hot-doga popijasz energetykiem, czyli o diecie na krawędzi

 

 

Mówiliśmy też o tym, co dotyczy każdego z nas bez wyjątku. Na tapecie podczas czwartego wykładu był bowiem język. Podczas „Naukowych śród na UWM” podjęliśmy temat języka współczesnej młodzieży, a o tym, co on o nas zdradza i czy polszczyzna jest zagrożona, opowiadała językoznawczyni z Wydziału Humanistycznego UWM, prof. dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska.   

Czy delulu są wśród nas? Słowo o tym, co zdradza o nas język współczesnej młodzieży

 

 

Prelegentem podczas ostatniego spotkania był dr Andrzej Gawliński – prawnik, suicydolog i kryminalistyk z Wydziału Prawa i Administracji UWM. Dzięki niemu słuchacze wybrali się w podróż do mrocznych spraw kryminalnych. Co historie true crime mają w sobie, że aż tak intrygują, fascynują? Ekspert przewodniczył w poszukiwaniach odpowiedzi na to pytanie. 

 

Ciąg dalszy nastąpi? 

Cieszymy się, że tak wiele osób uczestniczyło w „Naukowych środach na UWM”. To czas pełny nie tylko merytorycznej, rzeczowej wiedzy, ale obfity także w dobrą energię. Dziękujemy naszym prelegentom i wszystkim słuchaczom! Kto wie, być może będzie jeszcze okazja do takich spotkań? 

Rodzaj artykułu