08 Listopada 2024
Aktualności
Blended Intensive Programme (BIP, Mieszany Program Intensywny) są to krótkie intensywne programy dotyczące wybranych zagadnień naukowych, podczas których wykorzystuje się innowacyjne metody nauczania. Tego typu mobilności organizowane są we współpracy min. trzech uniwersytetów, realizujących Program Erasmus+. Można taki BIP zorganizować u siebie i zaprosić partnerów, a także skorzystać z wyjazdu na inną uczelnię, która postanowi zostać gospodarzem.
Pierwszy BIP na UWM
UWM po raz pierwszy zorganizował Blended Intensive Programme w październiku. Wcześniej Uniwersytet korzystał z zaproszeń na BIP, które odbywały się w innych krajach. Organizacji spotkania razem z Biurem Współpracy Międzynarodowej UWM podjęła się dr hab. inż. Krystyna Kurowska, prof. UWM z Katedry Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Geoinżynierii, która wyjeżdżała na taki program ze swoimi studentami i współpracowała z partnerskimi uczelniami o podobnych kierunkach kształcenia z Litwy, Łotwy i Estonii.
Jak informuje Anna Dąbrowska, Koordynator Uczelniany Programu ERASMUS+ z Biura ds. Współpracy Międzynarodowej, BIP ma trzy główne założenia.
– Jest to program mieszany, czyli ma część wirtualną i stacjonarną, obejmuje minimum trzy uczelnie partnerskie i przynajmniej 15 studentów. Z założenia jest to wyjazd krótki, który trwa pięć dni. Studenci realizują program związany z ich kierunkiem, ale taki, którego nie mają w toku studiów. Program BIP traktowany jest jako oddzielny przedmiot, za który studenci muszą dostać minimum 3 punkty ECTS i otrzymują suplement do dyplomu – mówi Anna Dąbrowska z Biura ds. Współpracy Międzynarodowej.
Na UWM łącznie przyjechało 27 osób, w tym 17 studentów i 10 nauczycieli akademickich. Część wirtualna, czyli spotkanie prowadzących zajęcia i studentów, odbyła się 4 października. BIP stacjonarny odbył się w dniach 7-11 października 2024 r.
Prof. Krystyna Kurowska zwraca uwagę, jak ważne w budowaniu takich programów są relacje partnerskie z uczelniami o podobnym profilu kształcenia.
– Zaproponowaliśmy uniwersalny program obejmujący zagadnienia z geodezji i gospodarki przestrzennej. Program przygotowaliśmy w porozumieniu z naszymi partnerami, pod hasłem „Contemporary challenges in land management and geodesy in the Baltic countries" Był jeden dzień geodezyjny, jeden dzień z wyceny nieruchomości. Poza tym planowanie przestrzenne, gospodarka nieruchomościami i kataster. Tradycją i stałym elementem programu Erasmus+ BIP jest sesja terenowa, czyli pokazanie w terenie dobrych praktyk związanych z tematyką realizowanych zajęć. Byliśmy w skansenie w Olsztynku i w Grunwaldzie – mówi dr hab. inż. Krystyna Kurowska, prof. UWM z Katedry Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Geoinżynierii, koordynatorka naukowa październikowego BIP na UWM. I dodaje, że program był intensywny, bo zajęcia były codziennie od godz. 9 do 17.
W prowadzenie zajęć byli zaangażowani pracownicy wszystkich katedr Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii, a także Katedry Geodezji Wydziału Geoinżynierii UWM. Prezentowane były m.in. różne rozwiązania technologiczne, w tym georadar, który budził zainteresowanie wśród gości z uczelni zagranicznych. Studenci z zagranicy byli pozytywnie zaskoczeni innowacyjnym podejściem do prowadzenia zajęć i wykorzystaniem nowej technologii w wycenie nieruchomości czy planowaniu przestrzennym. Uczestnicy programu dzielili się pozytywnymi wrażeniami z zaproponowanego programu, ale też z miejsca, w którym byli – kampusu i jego okolic.
BIP zachęca do mobilności
Blended Intensive Programme jest wyjazdem krótkim, ale może stanowić zachętę do samodzielnego wyjazdu na dłuższy pobyt z programu Erasmus+. Jak przekonują organizatorki spotkania na UWM, BIP cieszy się dużym zainteresowaniem, bo pozwala na poznanie uczelni zagranicznej o podobnym profilu kształcenia, ale także umożliwia rozwój osobisty. Nie jest to samotna wyprawa, przyjeżdża się z małą grupą studentów wraz z wykładowcami. Podobnie jak na inne programy Erasmus+, także na ten można otrzymać dofinansowanie.
– W tym momencie dofinansowanie w programie BIP to 79 euro za dzień. Naszym gościom zapewniliśmy rezerwacje w domu mieszkalno-rotacyjnym UWM, więc ceny noclegów były przystępne. Zapewnialiśmy też lunche i przerwy kawowe oraz zorganizowaliśmy uroczystą kolację dla wszystkich uczestników – mówi Anna Dąbrowska.
Prof. Kurowska zaznacza, że takie krótkie programy mogą przekonać młodych ludzi do zagranicznych wymian i zachęcić ich do wyjazdów semestralnych w ramach programu Erasmus+.
Kolejny BIP Biuro Współpracy Międzynarodowej UWM planuje zorganizować w czerwcu przyszłego roku.
aw
fot. Janusz Pająk, organizatorzy BIP