19 Września 2024

Aktualności


Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie rozpoczął się XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. Przez trzy dni (19-21.09.) naukowcy z Polski i zagranicy będą prezentować w Kortowie wyniki swoich badań naukowych.

Organizatorem kongresu jest Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a współorganizatorem, sprawującym nadzór merytoryczny nad kongresem – Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych. W trakcie kongresu naukowcy zaprezentują wyniki najnowszych badań naukowych, umożliwiając tym samym wymianę doświadczeń oraz nawiązywanie współpracy.

– Zainteresowanie udziałem w kongresie znacznie przerosło nasze oczekiwania. Bierze w nim udział prawie 500 osób. Przedstawione zostaną 423 wykłady plenarne, referaty i plakaty. Liczba uczestników bez wątpienia jest dowodem na wysoką ocenę działalności i prestiż PTNW w środowisku nauk weterynaryjnych i lekarzy wolnej praktyki – podkreślał prof. Bogdan Lewczuk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM oraz przewodniczący komitetu organizacyjnego. – Myślę, że jedną z przyczyn zainteresowania tym wydarzeniem jest także potrzeba poszerzenia kontaktów personalnych wśród osób, zwłaszcza po izolacji spowodowanej COVID 19.

XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych

 

Podczas uroczystego otwarcia kongresu dziekan prof. Bogdan Lewczuk odniósł się również do aktualnej sytuacji w Polsce.

– Ze względu na zagrożenie powodziowe prof. Krzysztof Kubiak, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz prof. Stanisław Dzimira, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej niestety musieli odwołać swoje przyjazdy. Zostali we Wrocławiu, aby w razie potrzeby podejmować działania mające na celu ochronę uniwersytetu i wydziału przed skutkami powodzi. Swój przyjazd odwołało lub opóźniło też wiele koleżanek i kolegów z Dolnego Śląska w obawie o swoje rodziny i domy. Trzymamy kciuki, aby nic złego więcej się nie wydarzyło. Głęboko wierzymy, że wody rzek pozostaną w swoich korytach. Solidaryzujemy się z osobami, których dotknęły skutki powodzi i w różnej formie będziemy starali się pomagać – dodał dziekan.

Do Kortowa przyjechali naukowcy z siedmiu wydziałów prowadzących badania i kształcenie weterynaryjne, instytutów, państwowych służb weterynaryjnych i innych ośrodków naukowych, a także lekarze wolnej praktyki. Nie zabrakło również wykładowców zagranicznych ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Belgii.

Obrady odbywać się będą w 16 sekcjach, które mają charakter gatunkowy. Sekcje poświęcone są m.in. fizjologii i patologii ptaków, koni, przeżuwaczy, świń, psów i kotów, zwierząt akwakultury, zwierząt nieudomowionych i futerkowych. Są też sekcje poświęcone higienie żywności, naukom podstawowym i naukom przedklinicznym, jak farmakologia, toksykologia, anatomia. Będziemy mówić również o dobrostanie zwierząt i historii medycyny weterynaryjnej – wyliczał prof. Lewczuk, dodając, że w piątek (20 września) chętni będą mogli uczestniczyć w warsztatach z mikroskopii elektronowej.

XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych

 

Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych odbywa się co cztery lata – za każdym razem na innym wydziale weterynaryjnym – i jest dla około tysięcznej rzeszy członków towarzystwa zawsze wielkim świętem. Poprzednie odbyły się w Warszawie, Lublinie i Wrocławiu. Ostatni raz w Kortowie gościł 16 lat temu.

XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych odbywa się pod hasłem „Sanitas animalium pro salute homini”, czyli przez zdrowie zwierząt do zdrowia człowieka. To określenie, z którym mamy do czynienia każdego dnia. Uświadamiamy sobie, jak zdrowie zwierząt jest ważne dla codziennego prawidłowego funkcjonowania człowieka. Między innymi tym zagadnieniom poświęcony jest rozpoczynający się dzisiaj kongres. Celem kongresu jest przybliżenie osiągnięć nauki z obszaru nauk weterynaryjnych i im pokrewnych uczestnikom kongresu, czyli lekarzom weterynarii, pracownikom naukowym, studentom. Kongres to również szansa dla młodych pracowników nauki, którzy są na początku swojej kariery zawodowej. Jestem przekonany, że XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych spełni państwa oczekiwania i przyczyni się do dalszej integracji naszego środowiska – zaznaczał prof. Jan Twardoń, prezes PTNW i dodał, że w sobotę 21 września odbędzie się walne zebranie delegatów PTNW, podczas którego zostaną wybrane nowe władze.

W trakcie uroczystego otwarcia kongresu w imieniu prof. Jerzego Przyborowskiego, rektora UWM, głos zabrał prof. Paweł Wysocki, prorektor ds. kształcenia, który na wstępie również nawiązał do kataklizmu, który wydarzył się na południu Polski, po czym nakreślił miejsce Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na UWM i dlaczego jest tak ważny dla władz uczelni.

Po pierwsze wspaniała tradycja tego wydziału, wiele pokoleń profesorów, nauczycieli akademickich, wspaniałych naukowców, którzy wykształcili i przygotowali do wykonywania zawodu bardzo wielu studentów. Druga istotna sprawa to olbrzymi potencjał potencjał naukowy, związany z doskonałymi pracownikami naukowymi, ale również dorobkiem naukowym, który. Myślę, że też nie przesadzę, jeśli powiem, że Wydział Medycyny Weterynaryjnej jest tym, który w pewnym sensie sprzęga różnego rodzaju środowiska naukowe Olsztyna. Współpraca z innymi wydziałami, w tym z moim Wydziałem Bioinżynierii Zwierząt jest wielokierunkowa i owocna, także z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz innymi wydziałami naszego Uniwersytetu. A to tylko środowisko olsztyńskie. Wydział prowadzi też szeroką współpracę z innymi ośrodkami w kraju i zagranicą – podkreślał prorektor i życzył uczestnikom owocnych obrad oraz miłego spędzania czasu w Kortowie i Olsztynie.

XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych

 

Cele działalności Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych obejmują: rozwijanie i upowszechnianie nauk weterynaryjnych w Polsce, inspirowanie prac naukowo-badawczych w obszarze tych nauk, inspirowanie programów kształcenia i specjalizacji w zawodzie lekarza weterynarii oraz reprezentowanie polskich nauk weterynaryjnych na arenie międzynarodowej. Towarzystwo realizuje swoje cele miedzy innymi przez: organizowanie kongresów naukowych, zjazdów, sympozjów, konferencji i wystaw, ogłaszanie konkursów i przyznawanie nagród za działalność i prace naukowe, działalność popularyzatorską oraz współpracę z międzynarodowymi organizacjami weterynaryjnymi.

Członkami honorowymi PTNW zostali: prof. Włodzimierz Klucińśki, prof. Zygmunt Pejsak oraz prof. Andrzej Koncicki. Prof. Jacek Kuźmak został uhonorowany odznaczeniem Pro Scientia Veterinaria Polona przyznawanym za całokształt wyróżniającej się działalności naukowej, która przyczyniła się do podniesienia poziomu i znaczenia polskiej weterynarii jako nauki. Odznaczenie „Zasłużony dla PTNW” Merito pro Societatae otrzymali: prof. Jędrzej M. Jaśkowski, prof. Bogdan Lewczuk, dr hab. Tomasz Sadkowski, prof. uczelni, dr hab. Justyna Sokołowska, prof. uczelni, dr hab. Marek Szczubiał, prof. uczelni, dr Zbigniew Bełkot oraz lek. wet. Marta Miśków-Baranowska. Wyróżnienia honorowe Resolutio pro Laude uzyskali: prof. Antoni Schollenberger, prof. Marcin Bańbura, dr hab. Tomasz Sadkowski, prof. uczelni, dr hab. Jarosław Sobolewski, prof. UMK, dr n. wet. Andrzej Stryszak, firma Adi Feed sp. z.o.o. oraz firma Biofaktor sp. z.o.o. Odznaczenie honorowe dla autora „wyróżniającej się książki weterynaryjnej” – Auctori excellentis libri ad medicinam pertinensis przypadło prof. Zygmuntowi Pejsakowi i prof. Małgorzacie Pomorskiej-Mól za książkę „Zdrowie świń, prewencja i terapia”.

Kongres dofinansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) w ramach Programu Doskonała nauka II, projekt nr KONF/SP/0113/2023/01.

syla

Rodzaj artykułu